Ant-Man and The Wasp – SPOILER’SIZ İnceleme

Ant-Man and the Wasp’a olan beklentiyi aslında ilk filmle Ant-Man belirledi. Çünkü kanımca ilk film, MCU’nun en iyi filmlerinden biri olmakla birlikte, hem evrenin kozmik tarafına ışık tuttu hem de sokak seviyesi kahramanla, süper kahraman olmanın tam arasında bir seviyede karakteri bize sevdirdi. Hank Pym, Hope van Dyne ve Luis gibi zengin yan karakterleriyle de ”Devam filmi çıksın hemen!” dedirtmeyi çokça başardı.

Ant-Man, MCU’nun en geyik filmiydi, karakter ve film kendisini kesinlikle ciddiye almıyordu. Bunu ilk filmiyle Guardians da yaptı. Hatta X-Men evreninden Deadpool da bunu başardı. Bu üç filmi belki de kendilerini ciddiye almadıkları için bu kadar sevdik. Hem Guardians 2, hem de Deadpool 2’nin ilk filmlerinden kötü olduğuna bütün galaksi hemfikir miyiz? Kuvvetle muhtemel evet. Deadpool 2 çalkantılı bir dönem geçirdi, yönetmenini kaybetti falan. Ama Guardians 2’nin ilk filmden daha kötü olmasının en büyük sebeplerinden biri ilk filmde seyircinin sevdiği şeylerin porsiyonunu ikinci filmde arttırmaktı. Komikti ama fazla kasıntıydı. Hazimsizlik yarattı desem yeridir.

Çok net söylüyorum: Ant-Man and the Wasp da aynı dertten muzdarip. Komik olmaya çalışıp ciddi anlamda çuvallamış. Eğer sinemaya gitmek filmden keyif almak içinse; bu 20. MCU filmiydi, ben 15’inden daha çok keyif aldım. Basın yorumlarında ”Marvel’ın en iyi devam filmi” olduğu söyleniyor. Winter Soldier’ın yanına yaklaşamaz bir kere. Zaten Marvel’ın Winter Soldier dışında elle tutulur devam filmi yok. Iron Man 2? Age of Ultron? Thor The Dark World? Guardians 2? Patates hepsi. Aksiyon sahnelerini övmek anlamsız. 2018 yılındayız gençler, kötü aksiyonlu film kalmadı. Hele bir de 27 Temmuz’da Görevimiz Tehlike 6’nın aksiyon sahnelerini izleyin, ondan sonra konuşalım aksiyon sahnesi nasıl yapılırmış.

Filmin kendisini ciddiye almadığını söylemiştim, bu film de aynen öyle. Ama bir yandan da seyirciyi o ciddiyetsizlikle güldürüp, karakterler arasındaki yeni ve yaratıcı etkileşimlerle keyif vermesi gerekiyor. Ant-Man and the Wasp bunu başaramadı işte. Kısaca zorlama bir mizah var ekranda. Kostümler nefis, aksiyon süper, yan karakterler çok iyi, Hope van Dyne mükemmel, Scott Lang ilk filmden kötü, Civil War olayları filme fazlasıyla etki etmiş.

Ghost ise şaşırtıcı bir şekilde filmin iyi taraflarından biri. Çıkar çatışması sonu ortaya çıkan bir düşman. Severiz böylelerini. Son iki filmin düşmanı Killmonger ve Thanos seviyesinde birini beklemesek de, Ghost iyi bir düşman. Karakterin geçmişi ilgi çekici, motivasyonu güzel, kendi bakış açısından bolca haklı ama yöntemleri yanlış.

Son bir şey ekleyecek olursam film bittikten sonra kendi kendime ”Bu film niye çekildi ya?” dedim. Bakın ben ilk Thor filmini sırf karakterizasyonundan dolayı ortamlarda savunan biriyim. İlk filmi gereğinden çok seven biri olarak bu filmi resmen üstüme alındım. Nefret etmedim, ama çok çok daha iyi olmalıydı. Jenerik sonrası sahne, MUH-TE-ŞEM!

Puan: 6/10

Yorumlar