Aquaman Fragman Değerlendirmesi – E bu olmamış?

Marvel Studios’un bu yıl katılmamış olduğu SDCC, aslında Warner Bros. için büyük bir fırsattı. Bu fırsatı elinden geldiğince değerlendirmeye çalışan stüdyo bizlere Shazam ve Aquaman fragmanlarını sunarken, WW84 hakkında bir takım bilgiler vermekle yetindi. Her ne kadar Shazam için de söylenecek çok fazla şey olsa da, bu yazının konusu tartışmalı bir fragman çıkartmış olan Aquaman. DC’nin 2018 yılında çıkaracağı tek film olduğu ve özellikle çok fazla eleştiri alan Justice League filminden sonra çıkan ilk film olacağı için Aquaman, evrenin geleceği için çok önemli. Gelin bakalım fragmanda neler var…

Fragman Arthur’un ailesini tanıtarak başlıyor. Babasının bir fener bekçisi, annesinin ise bir kraliçe olduğu anlatılıyor. Bu sahneler karakterin gelişimi için oldukça önemli sahneler. Annesinin denizlere geri dönmesi ve karakterin babasıyla beraber büyüdüğünü zaten biliyoruz. Arthur’un küçüklüğünü göstererek yumuşak bir şekilde fragman başlıyor.

Ardından Arthur’u bu sefer biraz daha büyümüş bir şekilde görüyoruz fragmanda. Muhtemelen bir okul gezisinde devasa akvaryumlardan birine gitmişler. Arthur’un balıklarla konuştuğunu gören her okulda bulunan klasik zorbalar, Arthur’u itip kakınca karakterin güçlerini diğer insanların yanında kullanışını izliyoruz. Tamam anladık karakterin gençliğini izleyeceğiz, güçlerini kontrol etmeye nasıl başladığını, çocukluğunda yaşadıklarını, hepsini izlemek güzel. Karakterin gelişimini göstermek için de faydalı bir yöntem. Ama arkadaşlar, siz hayatınızda hiç köpek balığı görmediniz mi? Ya hiç mi köpek balıklı korku filmi izlemediniz, Jaws da mı yok be kardeşim. Bu köpek balığı ne böyle gözünüzü seveyim?
Genç Arthur’u güçlerini yeni yeni keşfetmesini izlemek güzel yansıtıldığı takdirde zevkli olabilir. Gözlerinin renginin değişmesi ve ona zor anlar yaşatan çocukları korkutması çoğu filmde gördüğümüz ‘klişe’ denilebilecek şeyler. Aynı zamanda çocukluğundan itibaren güçlerinin farkına vardığını öğrenmiş oluyoruz. Bu sahneler karakterin günümüzdeki halini şekillendiren anlar. Muhtemelen fragman filmle aynı zaman çizgisinde ilerliyor. Tahminimce film Arthur’un bebekliğinde başlayacak ve ardından bu akvaryum sahnesine gelecek.
Mera’nın Arthur’u uyarmak için geldiğini gördükten sonra ise Atlantis’e geçiyoruz. Az da olsa Justice League’de Atlantis’i görmüştük. Ancak fragmana bakılırsa, görselliği güzel bir şehir bizleri bekliyor. Ben şahsen Atlantis’i oldukça beğendim fragmanda gördüğümüz kadarıyla. Sonunda hayat dolu, canlı bir Atlantis görmüş olduk. James Wan’ın “Bu bir bilim kurgu filmi.” sözü düşünülürse Atlantis sahnelerinde bu tarz daha önce görmediğimiz bilim kurgu ögelerini görmek çok güzel olur. Gelişmiş teknoloji, farklı ırkların bir arada yaşaması, ilginç deniz canlıları hepsini Atlantis’te görmeyi isterim. Fragmana bakılırsa bu gerçekleşecek gibi.
Geldik fragmandan önce aklıma takılan en büyük soruya. Filmde suyun altında nasıl konuşacaklar? Aslında Justice League’ten önce kafalarda böyle bir soru yoktu. Ancak Justice League’te bulunan Atlantis sahnesinde Mera ve Aquaman konuşmak için kendilerini büyük bir balonun içine alıyorlardı. Tabii ki Aquaman filminde böyle olması çok zor ve saçma oldurdu. Justice League’te neden böyle bir seçim yaptılar hiçbir fikrim yok, ama fragmanda gördüğümüz gibi filmde karakterler normal bir şekilde konuşuyor.
Filmde muhtemelen diğer krallıkları da göreceğiz. Fragmanda yer alan krallardan biri ise Fisherman King. Çizgi romanlardaki tasarımlarından biraz daha farklı bir tasarıma sahip karakter. Şimdilik sadece bunu söyleyebiliriz. Trenchler ise çizgi romanlara oldukça benzetilmiş. Gelelim Black Manta’ya. Yazının başında köpek balığının ne kadar kötü olduğundan bahsetmiştim. Maalesef Black Manta’nın lazerleri de ondan farksız. Fragmanda birkaç saniye görmüş olsak da, efektleri çok zayıf duruyor.
Jason Momoa and Amber Heard as Aquaman and Mera
Fragmanın sonunda ise Mera ve Arthur’un paraşütsüz olarak uçaktan atladıklarını görüyoruz. Ne zamandan beri bu kadar dayanıklılar, o kadar yüksekten bu kadar emin bir şekilde susuz bir yere doğru nasıl atladılar anlamış değilim. Umarım filmde buna açıklık getirilir.
Açıkçası Aquaman fragmanı her ne kadar birkaç sahnesini beğensem de bence başarılı bir fragman değil. Özellikle efektler de düzeltilmesi gereken çok şey var. Bunun dışında karakter gelişimi umarım güzel yansıtılır. Aquaman filmde kullanılmaya uygun çok fazla çizgi romanı bulanan bir karakter. Ancak hepimizin bildiği gibi Warner Bros. bu tarz karakterleri pek çok kez çarçur etmeyi başardı. James Wan nasıl bir iş çıkaracak hep beraber göreceğiz…
Yorumlar