Kesin Olarak Söyleyebiliriz Ki The Flash, Superman’den Daha Hızlı

1978 yapımı Neşeli Günler filmini bilir misiniz? Birçoğunuz biliyordur elbette ama bilmeyenler için özet geçeyim: Turşuculuk yapan Kazım Efendi ve Saadet Hanım, altı çocuklu evli bir çifttir. Ancak turşu suyu üzerine sürekli tartışmaktadırlar. Kazım Efendi’ye göre turşu suyunun iyisi limonla olurken Saadet Hanım’a göre sirkeyle olur. Bir gün yine bu konuda tartışırlarken tartışma büyür ve Kazım Efendi çocuklardan üçünü alarak evi terk eder. Sonrasını izleyenler zaten bilir, izlemeyenler için spoiler vermeyeyim, mutlaka izleyin; güzel, sıcacık bir aile filmidir.

Turşu suyunun yarattığı “Limon mu, sirke mi?” ikilemi gibi çizgi roman dünyasında da benzer bir ikilem mevcut: The Flash mi daha hızlı, Superman mi? Çizgi roman severleri uzun zamandır karşı karşıya getiren bu soru, Justice League’in jenerik arası sahnesinin de konusuydu. İddiaya giren Superman ve Barry Allen, yarışa başlıyorlardı ama biz seyirciler o yarışın sonunu görememiştik. Artık görmemize de gerek kalmadı, çünkü birkaç gün önce yayınlanan The Flash #50’yle öğrendik ki The Flash, Superman’den daha hızlıymış!

Barry ve Wally tozu dumana katarken o tozu dumanı yutmak Superman’e kalmış…

Serinin yazarı Joshua Williamson, bu durumun çizgi roman severleri şaşırtmaması gerektiğini söylüyor. “Zaten hep böyleymiş gibi hissediyorum. The Flash’in olayı bu, öyle değil mi? O yaşayan en hızlı insan. Biz de bunca zamandır bunu söylüyorduk. Eminim bazı Superman hayranları hayal kırıklığına uğrayacaklar. Ama Superman de geri kalan her şeyi yapabiliyor. Sonuçta adam Superman.”

Williamson’ın açıklamalarını okurken kafamın içinde Grant Gustin’in sesiyle “My name is Barry Allen and I’m the fastest man alive./Adım Barry Allen ve yaşayan en hızlı insanım.” cümlesi yankılandı. Her ne kadar Superman’den hızlı olsa da, bu cümleyi söyleyen Barry Allen yine yanılıyor. Yanıldığını kendisi de kabul ediyor, çünkü The Flash #50 ile açıklığa kavuşan şeylerden biri de Wally West’in Barry Allen’dan daha hızlı olduğu. Joshua Williamson bu durumun kabul edilebilir olduğunu düşünüyor, zira Williamson Barry’nin en iyi Flash gücünün hiçbir zaman hızı olmadığına inanıyor.

 

Bunları da Grant Gustin’in sesiyle okudum.

Hız konusunda en iyi olmasa da, Superman’i süper yapan bir sürü gücü var. Peki yaşayan en hızlı insan olmadığını anlamak Barry’nin motivasyonunu nasıl etkileyecek? Williamson buna da güzel bir şekilde değiniyor.

“Bir sürü insanın ‘Tamam o zaman, Wally en hızlısı, o hâlde The Flash de o olmalı.’ diye düşündüğünü biliyorum. Ve onlara cevabım şu oluyor: ‘Gerçekten mi? Bu kadar mı?’ Mühim olan tek şey hız mı? Bence Barry’nin şu noktada başa çıkması gereken şey de bu. Barry de “Neden The Flash olmayı hak ediyorum? Tüm bunları hak ediyor muyum?” diye düşünüyor. Bir yolunu bulmalı. “Nasıl yaşayan en hızlı insan olurum?” yerine, “Nasıl olabileceğim en iyi The Flash olurum?” diye düşünmek zorunda. Hikâyede Barry’yi ileri götüren de bu olacak.”

Yorumlar