Shazam! Tanıtım Fragmanı İncelemesi

Film Metropolis ve Gotham gibi bir kurgusal şehir olan Fawcett şehrinde, Justice League ve muhtemelen Aquaman’in sonrasında geçiyor. Neden Aquaman’in sonrasında geçtiğine birazdan değineceğim. Billy’nin kafasının arkasında yazan ‘Fawcett Central’, gittikleri okulun adı.

Billy Batson, Shazam! çizgi romanlarında uzunca bir süre yetim olarak takılsa da, Geoff Johns seriyi üstlenince Billy’i evlatlık edilen ailelerden kaçan, başına buyruk asi bir çocuk haline getirmişti. Film de bundan esinlenmiş.

Freddy Freeman ile tanışın. Billy’nin en yakın arkadaşı ve tam bir süper kahraman hastası. Bu fragmanda Aquaman, Batman ve Wonder Woman tişörtleri giyiyor, set fotoğraflarının birinde de üstünde Superman tişörtü vardı. Film Aquaman’den sonra geçiyor olabilir dememin sebebi Freddy’nin tişörtü. Tişörtü satıldığı için Aquaman filmiyle sanırım Aquaman de diğerleri gibi bilinen bir kahraman olacak.

Freddy’i ben baya Homecoming’deki Ned’e benzettim. İşlevi hemen hemen aynı. Gerçi filmi de komple Homecoming’e benzettim de. Süper güçler kazanan bir çocuk, yanında okulda zorbalığa uğrayan başka bir çocuk, ve yerel bir kötü adam. Shazam! de aynı Homecoming gibi kendisinin bir süper kahraman filmi olduğunun çok farkında, kendisini ciddiye almıyor ve hikayeyi bir çocuğun gözünden anlatmaktan korkmuyor. Kötü adama birazdan geliriz.

Yemek masasındaki en önemli kişi Billy’nin sol çaprazında oturan, Grace Fulton’ın canlandırdığı Mary. Çizgi romanlarda Mary, Billy’nin sonradan ortaya çıkan ikiz kız kardeşi. Aynı kardeşi gibi kendisi de Solomon ve beş tanrının gücüne sahip. Güçleri tam olarak aynı olmasa da oldukça benzer. Mary kendisine, Mary Marvel adını almıştır. O yüzdeen filmde Mary’nin de olması devam filmlerine önemli bir açık kapı bırakıyor.

Freddy’nin Superman hakkında gazete manşetleri. Göndermeler çok hoş, ama daha hoş olan gazetelerin sırasının Man of Steel ve Justice League boyunca Superman’in karakter hikayesine göre dizilmiş olması. En solda “Başka bir dünyadan ziyaretçi” ile başlayıp sırasıyla, Superman’in mahkemeye çıkışı, mahkemenin bombalanması, Doomsday olayları, Superman’in ölümü ve son olarak da Superman’in dönüşü.

Bu kadar da değil. En soldaki gazete Star City Star, ki, Green Arrow’a gönderme. Evrende Green Arrow var mı yok mu orası belirsiz ama Batman v Superman’in tanıtımı sırasında ülkenin en zengin iş adamları/kadınları sıralamasında Oliver Queen’e de yer vermişlerdi. Ortadakiler Daily Planet, en sağdaki ise Gotham Free Press.

Sizi bilemem ama ben hem Wizard’ın hem de Shazam!’ın göğsündeki şimşeğe acayip irite olmuş durumdayım. Efekt olmadığı çok bariz, kıyafetin içine resmen LED ışık koymuşlar. Hayır rengi de bana resmen McDonald’s’ı anımsattı. Shazam! kostümü ve Zachary Levi hakkında da diyeceklerim var.

Wizard dediğimiz dayı, antik zamanların Billy Batson’ı. Yani onu da başkaları seçmiş ve Shazam güçlerini uzunca bir süre kullanmış. Sıra geldi devir teslime. Bu arada çizgi romanlara Black Adam’a güçlerini veren kişi de Wizard. Ama Black Adam, başla bir yolu tercih ediyor. Doctor Strange’deki Mordo ve Strange ile buradaki Black Adam ve Billy arasında paralellik kurabilirsiniz.

Bu arada Shazam! güçleri demişken;

  • Solomon’un bilgeliği
  • Herkül’ün kuvveti
  • Atlas’ın dayanıklılığı
  • Zeus’un gücü
  • Aşil’in cesareti
  • Merkür’ün hızı

SHAZAM!

Gelelim filmin baş kötüsüne. Doktor Thaddeus Sivana! Kendisi çizgi romanlarda Black Adam ile birlikte Shazam!’ın en büyük iki düşmanından biri. Metropolis için Lex Luthor neyse, Fawcett için de Thaddeus Sivana o. Bu abimiz şaşırmayacağınız üzere, süper güçler kazanmak isteyen çılgın bir bilim insanı. Aynı bazı Lex Luthor versiyonları gibi, veya Red Skull gibi.

Kostüm korkunç durmuyor mu sizce de? Korkunç! Şimşek hakkındaki eleştirimi yapmıştım zaten, ama kollara ve bacaklara bakar mısınız? Zachary Levi’nin role seçildikten sonraki antrenman görüntülerini görmüştüm, eskiye göre ciddi anlamda şişmiş ama kollar ve bacaklar resmen içine pamuk doldurulmuş gibi. Hele bu dönüşüm sahnesindeki kolları yanda 3.5 metre açık yürüyüşü yok mu aman allahım! Hayır Superman’in, Captain America’nın, Thor’un nasıl yürüdüğünü hiç görmesek buna düşebilirdim.

Fragman çok tatlı, Shazam! tonunu yönetmen David Sandberg çok iyi yakalamış, kendilerine evrenin içinde güzel bir yer edinmişler, bolca gönderme var, Billy Batson için Asher Angel seçimi muhteşem, ben şahsen Zachary Levi’den daha başarılı buldum. Ama kostüm beni bitirdi. Diyeceklerim bu kadar.

Not: Filmde Black Adam görmeyi beklemeyin, ama kuvvetle muhtemel Superman’i kahramanlık dersi verirken görebiliriz.

Yorumlar