Thanos’un Infinity War’da baloncuklar yaratması aslında öylesine değil

*Bu yazı Infinity War spoileri içermektedir.

Infınity War’un vizyona girmesinin üstünden yaklaşık 3 ay geçmiş olmasına rağmen, biz hala filmi konuşmaya devam ediyoruz. Bu filmi uzun bir süre bekledik ve anlaşılan etkisinin hemen geçmesini de pek istemiyoruz, en azından ben böyle hissediyorum. Bu yazıyı yazmamın sebebi ise sizlerle filmde aklıma takılan bir sorunun üzerine yaptığım araştırmayı paylaşmak istemem. Muhtemelen hepiniz hatırlıyorsunuzdur. Thanos Reality Stone (Gerçeklik Taşı) ile belli yerlerde nesneleri, hatta bazen bütün ortamı baloncuklara dönüştürüyordu. Bunu hatırlatmak için sunulabilecek en iyi sahne sanırım Guardians ekibinin Thanos ile ilk karşılaştığı anda Gamora’nın Star Lord’tan onu vurmasını istemesi ve tam Star Lord’un ateş ettiği sırada silahın baloncuklara dönüşmesi. Taşı kullanarak Thanos filmde yer yer bu şekilde baloncuklar elde etmişti. Peki neden baloncuk?

Esasında baloncuklar Gerçeklik Taşı kullanılırken bunu filme yansıtmak için kullanılan bir unsur. Filmde Thanos’un taşın gücünü kullanarak insanları kandırması veya tuzağa düşürmesi baloncuklar sayesinde izleyicilere çok iyi bir şekilde yansıtıldı. Kimi zaman ellerinde silah olmadığı halde onları sanki ellerinde bir silah varmış gibi hissettirmesi veya orada değilken sanki başka bir yerlerdeymiş gibi hissettirmesi Gerçeklik Taşıyla sağlandı. Haliyle bu gücü de baloncuklar yardımıyla ekrana aktardılar. Ancak baloncukların ortaya çıkmasının sebebi sadece bunu izleyicilere basit bir şekilde sunmak değil. Gerçeklik Taşının gücünün yansıtılması için baloncuklar önemli evet ama aslında baloncukların filmde yer almasının başka bir nedeni var. Filmde baloncukların kullanılma sebebi esasında eski dövüş oyunu oynayanlara yapılmış çok özel ve gizli bir gönderme.

2000 yılında piyasa sürülmüş olan Marvel vs. Capcom 2 dövüş oyununda tıpkı diğer Marvel karakterleri gibi Thanos da bulunmakta. Baloncuklar aslında bu oyuna bir gönderme. Çünkü bu oyunda Thanos dövüşürken karakterin rakibe attığı her bir yumrukta karakterin üzerinde büyük bir baloncuk beliriyor. Oyunda diğer karakterlerde böyle bir durum yokken, Thanos ile oynandığı zaman her saldırıda balonlar oluşuyor. Infınity War’da konuşulan çok fazla gönderme olmuştu. İnternette istemeyeceğiniz kadar çok belirgin göndermeleri yazan listeler bulunmakta. Hatta Kafe’de de bunlardan bir tanesini bulabilirsiniz. Pek çok kaynakta bulamayacağınız bu güzel gönderme ise tartışılmasız, yıllardır beklenen, Marvel’ın en büyük projesi olan Infınity War’un, en özel ve en güzel göndermesi…

Yorumlar