Zack Snyder’ın Batman için planı biraz tuhafmış

Daha geçen gün Twitter’a yazdım. “Zack Snyder’ın Batman’i, Batman’in en iyi sinema uyarlamasıdır.” diye. Hâlen de arkasındayım bu görüşün. Her ne kadar Joss Whedon, Justice League ile Batman’i beş para etmez yapmış olsa da.

 

Zack Snyder tek bir filmle hem DCEU’da muhteşem bir Batman dünyası yaratmıştı, hem de solo Batman filmleri için konuları filme yerleştirmişti. Bunlardan en önemli ve muhtemelen bu kadar sinirleri tavan yapmış durumda olmasının sebebi de ortada ölü bir Robin’in olması. Sebebinin de Joker olması. Biz bunu hep Jason Todd olarak hayal ediyorduk, çünkü Death in the Family serisi bu duruma tam uyuyordu. Jason Todd, Batman’in Robin’i, Joker kaçırır, öldürür, Batman yaşadığı kayıpla bu hâle gelir. Ama durum pek de sandığımız gibi değilmiş.

Zack Snyder, Vero hesabından ölen Robin’in Dick Grayson olduğunu açıkladı. Death in the Family uyarlaması yapıp ölen Robin’i niye değiştirdi hiç bilmiyorum. Belki Earth-2 versiyonunda Nightwing olmadan önce Robin olarak ölen Dick Grayson’dan ilham almış olabilir. Ayrıca ortada bir mantık hatası var. Warner Bros, bir Nightwing filmi yapmayı planlıyor. Dick Grayson, Nightwing olamadan öldüyse Nightwing filmi nasıl olabilir? Dick Grayson olmadan mı? Yok daha neler.

Bu kadar da değil, Zack ayrıca DCEU Batman’i için Dick’ten sonraki Robin’in Carrie Kelley olmasını planladığını da ekledi. Yani… ne bileyim. Seni ve vizyonunu severim Zack ama, Dick’in ölü oluşu ve Carrie’yi düşünmen nereden bakarsan bak yanlış. Yanlış abi. Ortada harika bir hikaye var, onunla ak gitsin işte. Siz ne diyorsunuz? Ölü Robin’in Dick Grayson olması ne kadar doğru?

Yorumlar