Marvel Studios da James Gunn’ı geri istiyor

James Gunn meselesi, Disney’in Marvel Studios çatısı altında yaşadığı en büyük krizlerden biri. Her ne kadar Warner Bros bol bol pratik yaptırsa da MCU adına böyle krizler yaşamaya alışkın değiliz. Gün geçtikçe de sönmek yerine, alevi daha gür bir hâl alıyor.

Durumlar biraz karıştı aslında. Her şeyi başlatan kişi Disney Studios Başkanı Alan Horn, kendisi James Gunn’ı stüdyo değerlerine aykırı geçmişi ve davranışları sebebiyle Guardians 3 yönetmenliğinden kovmuştu. Buna ilk tepki Drax’i canlandıran Dave Bautista’dan geldi ve James Gunn ile çalışmış herkesin desteği gün geçtikçe büyüdü. Guardians ekibinin tamamı da Gunn’ı haklı gördükleri bir açıklama yayınladılar. Kurt Russell falan da destek oldu. Daha sonra Dave Bautista, Marvel’ın Gunn’ın senaryosunu kullanmaması durumunda filmden ayrılacağını duyurdu. Bundan birkaç gün sonra önce Marvel’ın senaryoyu kullanmayacağı haberi geldi, hemen sonra da THR’nin haberinde senaryoyu kullanacaklarını ve Gunn’la Guardians 3 olmasa da başka bir Marvel filminde çalışmayı istedikleri ortalığa yayıldı.

Bu ne kadar doğru bilmiyoruz. Alan Horn’un ağzından “James Gunn bizim değerlerimizi yansıtmıyor” cümlesini duyduktan sonra başka bir Marvel filminde çalışabilir olması nasıl bir mantık? E Guardians 3’ten kovmayın o zaman? O yüzden ben “başka bir filmde çalışabilir” haberine çok ihtimal vermiyorum.

Ama şundan biraz emin gibiyim, oyuncular dışında Marvel Studios da James Gunn’ı geri istiyor. Kısaca Kevin Feige de Gunn’ın dönmesini istiyor yani. Deadline’ın haberine göre Marvel tayfa, Disney yöneticilerine Gunn’ın dönüşü için baskı yapıyor. Yani bunun anlamı; Disney kovma kararını alırken Kevin Feige ile görüşmemiş. Ortadaki bu belirsizlik ciddi bir problem olmaya başladı. Öncelikle çekimlerine 2019 başında başlaması planlanan filmin Mayıs 2020 vizyon tarihi ertelenebilir. Dave Bautista stüdyoyu resmen tehdit ediyor. Oyuncu kadrosu tamamen stüdyonun karşısında ve Chris Pratt’in Cowboy Ninja Viking filminin, Guardians 3 çekimlerinin ne zaman başlayacağı belli olmadığı için vizyon tarihi süresiz olarak ertelenmek zorunda kaldı. Bir yandan da Guardians 3 sonrası MCU’nun kozmik evreni James Gunn’a emanet edilmişti.

Marvel bastırıyor, Disney direniyor.

Yorumlar