Dark Phoenix Fragman #1 İncelemesi ve Değerlendirmesi

2000 yılında başlayan ve bizleri sinematik evren kavramıyla tanıştıran X-Men serisi, FOX & Disney anlaşması ile artık sona geliyor. Her ne kadar Gambit ve X-Force filmlerinin planlar dahilinde olduğu söylense de, Dark Phoenix ve New Mutants, FOX’un son X-Men filmleri olacak.

Dark Phoenix’in önemi New Mutants’a göre ayrı, çünkü ana X-Men hikayesinin anlatıldığı son film ve gelecekteki filmlere yol yapılmayacağı için büyük olaylar, ölümler falan her şey ihtimaller dahilinde. Hatta fragmandan da anladığımız üzere en az 1 kişi patates olmuş bile. Hemen inceleme kısmıyla başlayalım.

İnceleme

 

Fragmanı filmin başrolü Jean Grey’in X-Mansion’a katılışı ile açıyoruz. Ailesinin geçirdiği araba kazası sonrası bir başına kalan Jean Grey’e, Profesör X sahip çıkıyor ve o da Omega seviyesinde bir mutant olduğu için Jean’in bir nevi akıl hocası oluyor ve eğitiyor.

Çizgi romanlarda Jean, Phoenix gücünü uzayda geçen bir görev sırasında kazanıyor. Filmde de Jean’in yeni güçlerini kazanması bu şekilde yapılmış. Yukarıdaki kare filmin hemen başında X-Men’in uzayda geçen bir görevinden. Olaylar pek beklenmedik şekilde gerçekleşiyor ve Phoenix gücü, Jean’e bağlanıyor ve yavaş yavaş Jean’i tüketip güçlerini ve bilincini ele geçiriyor. Aynı X-Men 3’teki gibi.

Burası çizgi romanlarda Magneto’nun onun safında yer alan mutantlarla yaşadığı Genosha adası Filme de ada olarak eklemişler ama biraz çiftlik gibi olmuş. Neyse, Magneto’nun arkasına bakarsanız bütün ada metal yapılarla donatılmış. Bir saldırı durumunda falan her şey Magneto’nun lehine.

Jean, veya Phoenix, gücünü sınırlamak isteyen Charles’tan bıkıp, onu ve gücünü destekleyeceği düşüncesiyle Erik’e geliyor. Aynı X-Men 3’teki gibi. Ama tahmin ediyorum ki X-Men 3’ün aksine Erik bu sefer Jean’i reddediyor. Benim için filmdeki en önemli noktalardan biri Magneto’nun rolü. Çünkü her filmde mutantların insanlardan üstün yaşaması fikriyle isyan başlatıp, veya Apocalypse tarzı tiplere katılıp, X-Men tarafından yenilip, filmin sonunda ”iyi adam” olması çok sıktı. Michael Fassbender karaktere inanılmaz bir karizma getiriyor, o yüzden son filmde daha yaratıcı bir karakter hikayesiyle bırakılması çoğu kişi için önemli.

Askeri bir birlik X-Mansion’a saldırıyor. Aynı X-Men 2’deki gibi.

Burası tahminime göre Jean’in X-Mansion’a yerleşmeden önce ailesiyle yaşadığı ev. Phoenix modunda burayı ziyaret ediyor ve o sıralarda X-Men de olay yerine gelip kapışıyorlar. Aynı X-Men 3’teki gibi. Bu sahneyle alakalı fragmanın en güzel göndermesi var. Aşağıda devam.

Jean’in haşat ettiği polis arabalarının üstünde Red Hook yazıyor. Red Hook, New York’ta yer alan bir semt/mahalle. Bu göndermenin diğer ucu Legion dizisiyle alakalı. Dizinin ilk bölümünde David ”sorgulanırken” karşısındaki kişi Red Hook’ta bir mutant yüzünden yaşanan olaylardan bahsetmişti. Yani o olay, çok büyük ihtimalle bu olay. Bu da Legion’ı sinematik evrenin içine kesin olarak dahil ediyor.

Fragmanda çok büyük ihtimalle X-Men üyelerinden birinin cenazesi gösterildi. Benim tahminim, ölen kişi bu sahnede ölecek. Fragmandaki karelerden kimin öldüğünü tahmin etmeye çalışalım. Olay yerinde soldan sağa sırasıyla Quicksilver, Nightcrawler, Beast, Profesör, Cyclops, Storm ve Mystique var.

Cenaze sahnesinde Beast, Profesör, Storm, Cyclops ve Nightcrawler’ı gördük yani ölen bu dörtlüden biri değil. Zaten Profesör olamaz çünkü filmin geleceği Logan’a doğru yol alıyor. Geriye Quicksilver ve Mystique kalıyor. Ölen kişinin Hank ve Charles arasındaki ipleri kopartıp, Erik’i ağlatacak derecede önemli biri olması lazım. Hank’in Peter (Quicksilver) ile bir bağı yok, ama Erik’in oğlu. Raven (Mystique) ise duygusal olarak hem Erik hem de Hank ile yakın. O yüzden ölen kişinin Mystique olması biraz daha ağır basıyor. Ama fragmandaki bir kare bunu haksız çıkarıyor.

Charles’ın üzerinde cenazede ve Hank ile tartışmada giydiği kıyafetler var. Yani Raven ile konuşması cenazenin sonrasında geçiyor olabilir. Bu durumda da ölen kişi hepimizin favorisi Peter Maximoff oluyor.

Erik kendisine yeni bir kardeşlik oluşturmuş. Aynı X-Men 3’teki gibi. Ekipte en dikkat çeken kişi Hank. Jean olayı için Charles’ı suçlayan Hank, tarafını Erik’ten yana almış. Peki bu taraf tam olarak neyi savunuyor? Sanıyorum ki Phoenix’i yok etmek için Jean’i öldürmeyi. Charles ise diğer taraftan Jean’i öldürmeden de Phoenix’i yok edebilecekleri düşüncesinde. Aslında bu ayrım Profesör X ve Magneto arasındaki farklılığın en saf hali. Erik’in yanındaki iki elemandan soldaki Selene.

Selene, canlıların yaşam enerjisini emebilen bir mutant. Sağdaki ise Red Lotus. Deadpool 2’nin başında Deadpool elinde Çince veya Japonca, şu an tam emin değilim, bir kartvizit ile duruyordu hatırladınız mı? Deadpool’un okuyamadığı o kartvizitte Red Lotus yazıyordu. Deadpool’un tam olarak zaman çizgisinin neresinde geçtiğini Ryan Reynolds bile bilmese de, Red Lotus gelecekte Deadpool ile karşılaşacak gibi duruyor.

Değerlendirme

Son yaptığım Captain Marvel fragman incelemesinin aksine, ben Dark Phoenix’in fragmanını daha çok sevdim. Ama filmin X-Men 3 ile çok çok çok fazla benzer noktasının olması çok çok çok can sıkıcı. Profesör, Magneto ve Quicksilver gibi en çok sevdiğimiz karakterleri bu oyuncularla son kez izleyecek olmanın heyecanıyla bazı kusurları göz ardı edebilirmişiz gibi geliyor. Top Kevin Feige’nin ayağına gelmeden, ve muhtemelen 2021’den önce X-Men’in son kez tadını çıkaralım.

Hikaye esasında X-Men’in uzayda Phoenix ile birleşen Jean Grey ile kapışmasından daha geniş çaplı. Jessica Chastain’in karakteri Phoenix gücünü kullanarak galaksiyi ele geçirmek istiyor. Skrull İmparatorluğu gibi aslında. Fragman daha çok Jean Grey ve Phoenix odaklı olduğu için bu detay kaçıyor. Ama sonuçta Dünya yine birileri tarafından ele geçirilmeye çalışacak ve X-Men bunu durduracak. Durduracaklarını Logan yüzünden biliyoruz. Ama kimlerin öleceğini bilmiyoruz.

Yorumlar