Hazırlık Rehberi: Venom

Çizgi Romanlarda Eddie Brock

Eddie’nin Spider-Man 3’teki orijin hikayesini doğru versiyon olarak biliyorsanız durum tam öyle değil.  Çizgi romanlarda Eddie Brock doğumu sırasında annesi öldüğü için babası tarafından hiç sevilmeyen, Empire State Üniversitesinde gazetecilik programına kabul edilen ve öğrencilik dönemi sırasında Anne Weying ile tanışıp evlenen bir abimizdir.

Evliliğinin ardından Daily Globe’da işe girdi ve yaptığı işlerle herkesin takdirini topladı. Kansere yakalandığı için ölmeden önce son büyük bir haber patlatmak istedi ve katilden emin olmamasına rağmen iş arkadaşları ve editörün baskısıyla Emil Gregg’in Sin-Eater isimli seri katil olduğunu manşete taşıdı. Ancak aynı günün içinde Spider-Man gerçek katili yakaladı ve Eddie hem itibarını, hem eşi Anne’i kaybetti hem de işinden oldu. Ölümüne az bir zaman kala Eddie intihar etmeye karar verdi ve yapmadan önce kiliseyi ziyaret ederek işlemek üzere olduğu günah için af diledi. İçeri girerken tanımadığı bir adam Eddie’nin aradığı cevabın çatıda olduğunu söyleyerek onu çatıya yönlendirdi. Eddie’den önce Venom simiyotuna Peter Parker yakalanmıştı ve simbiyotun kilise çanı gibi seslere zayıflığı olduğunu farkederek kilisede simbiyottan kurtulmayı başarmıştı. Eddie zaten dibi görmüş olduğu için kostümle temasta bulundu ve simbiyot mükemmel bir fiziğe ve tamamen çökmüş bir zihne sahip Eddie’yi havada kaptı ve böylece Venom doğmuş oldu.

Filmde Eddie Brock

Eddie, aynı çizgi romanlarda da olduğu gibi bir araştırmacı gazeteci. Carlton Drake’in şirketi Life Foundation’ın insanlar üzerinde yasak deneyler yaptığını açığa çıkarmaya çalışıyor. Filmde Michelle Williams’ın karakteri Anne Weying. Eddie’nin çizgi romanlardaki eşi. Filmde ise eşi değil, kız arkadaşı.

Carlton Drake’in Rolü

Filmde baş kötümüz Life Foundation’ın sahibi Carlton Drake. Kafayı simbiyotlar vasıtasıyla insan ırkını geliştirmekle bozmuş biri. Çizgi roman filmlerinde insan ırkını geliştirmeye çalışan baş kötülere alışkınız. Çizgi romanlarda Life Foundation’ın kökleri Soğuk Savaş’a kadar uzanıyor. O dönemde Venom’u kaçırıp Agony, Phage, Lasher, Scream ve Riot isimli beş tane simbiyot yaratmışlardı. Filmde bu beşlinin tamamı olur mu bilmiyorum ancak Riot’un host’u Carlton Drake olacak. Michelle Lee’nin karakteri de Scream ile birleşecek. Eddie Brock’un filmde en büyük baş belası Riot.

Tabii işin bir de Carnage kısmı var. Filmde var mı yok mu hala bilmiyoruz, ama Woody Harrelson’ın karakterinin daha Carnage simbiyotuyla birleşmeyen Cletus Kasady olduğu ve ikinci filmde Carnage olarak karşımıza çıkacağı düşünülüyor.

Woody Harrelson, Solo: A Star Wars Story filminin galasında şunları söyledi: ”Evet filmde varım ama çok fazla sahnem yok. İkinci filmde olacağım. Senaryoyu bile okumadım, biraz riskli bir proje oldu.”

Venom

Spider-Man’in yapabildiği her şeyi Venom da yapabiliyor. Örümcek hisleri de dahil. Ayrıca, Spidey’nin aksine Venom uzuvlarını arttırıp, kollarını bacaklarını istediği silaha dönüştürüp, host’una da dayanıklılık ve iyileşme özelliği sağlayabiliyor. En büyük zayıflığı ise bildiğiniz gibi sonik frekanstaki sesler ve ateş. Filmde Venom’un göğsünde örümcek sembolü olmayacak çünkü çizgi romanlarda, animasyonlarda ve Spider-Man 3’te Venom simbiyotu Eddie’den önce Peter ile birleşmişti ve Peter’ın Spider-Man kostümündeki örümcek sembolü simbiyota işlenmişti. Bu yüzden Eddie simbiyotla birleşince göğsünde sembol oluyordu.

MCU’ya Katılma Durumu

Öncelikle bu film kesin olarak MCU’da geçmiyor. Tom Holland da filmde yer almayacak. Spider-Man görmeyeceğiz.

Ancak Sony’nin planı Venom’u da MCU’ya katmak yönünde. Hatta bu konuda en büyük adımı da filmi +18 olarak çekip, sonradan eğer olur da MCU’ya katılırsa MCU’daki Peter Parker ve Spider-Man’le aşırı ton farklılığı yaşamasın diye +13’e çevirerek yaptılar.

Klipler

– 5 EKİM! –

Yorumlar