MCU’da istikamet Secret Invasion

Avengers 4 öncesinde önümüzde son bir film daha var: Captain Marvel! Avengers 4 öncesi Captain Marvel’ı tanıtacak tanıtacak olmasına da, filmin önemli bir görevi daha var. Marvel Sinematik Evrenine Secret Invasion hikayesinin temellerini atmak.

Bu yüzden ben de bu yazıyı yazabilmek için son birkaç gündür açtım arşivi önce Bendis’in New Avengers: Illuminati serisini, sonrasında da yine Bendis’in Secret Invasion hikayesini bitirdim. Secret Invasion kısmına geçmeden önce size şiddetle New Avengers: Illuminati serisini tavsiye ediyorum. Tony Stark, Reed Richards, Charles Xavier, Stephen Strange, Namor ve Black Bolt’tan oluşan Marvel evreninin gizli süper kahraman takımı seride muhteşem bir dinamik yakalamış, karakterler arasındaki ilişki muazzam ve okuması inanılmaz keyifli.

Öncelikle, Secret Invasion hikayesi nedir?

Skrull İmparatorluğu tarafından Dünya’yı ele geçirmeye çalışma öyküsü en nihayetinde. Ama bir saldırı değil, çok kollu bir istila. Skrull’ların en büyük gücü kılık değiştirebilmeleri. İstilayı aylar, yıllar öncesinden planlayıp süper kahraman topluluğunun önemli kişileri yerine geçip sanki onlarmış gibi hayatlarını sürdürüyorlar ama bir yandan da istilanın temellerini atıyorlar. Bu seride kahramanların işi daha da zor çünkü, teknolojilerini geliştirdikleri için birinin Skrull olup olmadığını anlamak mümkün değil. En temizinden öldürmeniz lazım anlamak için. Bu yüzden kimse birbirine güvenemiyor. 2008’deki seri Civil War’un sonrasında geçtiği için süper kahramanların Team Cap kısmı SHIELD’dan kaçışta, Thor klonunu yaptığı için Tony’le bir daha aynı tarafta olmamaya yemin etmiş, Clint Barton ise Ronin unvanını almış ve Tony Stark SHIELD Yöneticisi olmuş durumda. Bu detaylarla seriyi okumak daha da bir keyifli.

MCU’da Secret Invasion nasıl olabilir?

Captain Marvel 90’larda geçiyor. Yani kronolojik sıralamada Captain America: The First Avengers’dan sonraki ilk film. Filmin başlangıcında Carol Danvers dünyada değil, Jude Law’ın karakterinin başında olduğu Starforce ekibinin bir üyesi. Skrull’ların dünyaya saldırı planladığını öğrenince geri dönüyor. Skrull lideri Talos’un gizli kimliği bir SHIELD ajanı. Captain Marvel’ın bu filmde bir Skrull saldırısını durduracağından az çok eminiz.

Merak ettiğimiz şey Skrull’ları solo filmde bir kez yendikten sonra, Avengers 5’te konuyu tekrar Skrull’lara getirecekler mi? Getirirler mi? Kuşkusuz ben seyirci olarak 2008 serisinde okuduklarımı beyaz perdede de görmeyi çok isterim. Ama çat diye Avengers: Secret Invasion yapmadan önce birkaç filmde bunun temellerini atmalılar. Marvel bütün Avengers filmleri için bugüne kadar hep böyle yaptı. Sırf Infinity War’un temeli 10 filmde falan işlendi. He tabii şu da önemli ki Avengers 5 kim bilir ne zaman çıkacak. Benim tahminim en az 2022.

İşin içine X-Men evreni de girince ve Infinity War & Avengers 4 geride bırakılınca tempo biraz düşecektir. Ragnarok, Civil War gibi çözümlenme ağırlıklı filmler yerine biraz daha karakter odaklı, dar pencereli ama bir yandan da geleceğe ciddi adımlar atan filmler izleriz diye düşünüyorum. Böyle olmalı da zaten. Galiba ben biraz 2013-2014’teki Winter Soldier, Guardians, Iron Man 3 gibi filmlerin havasını özledim :’)

O yüzden eğer Kevin Feige’nin aklında Secret Invasion uyarlamak varsa, Avengers 4’ten sonraki filmler bunun temellerini atmak için oldukça önemli.

Yorumlar