“Okunur mu? #1: Cosmic Ghost Rider”

Yayınlandığı Tarih:  04.07.2018

İçerdiği Sayı: Cosmic Ghost Rider #1

Hikaye: Exploding From the Pages of Thanos!                          

Yazar: Donny Cates

Çizer: Dylan Burnett

Yayıncı: Marvel 

İlk olarak Thanos #13 ile karşımıza çıkan Cosmic Ghost Rider çok büyük bir beğeni ile karşılandı. Bunun üzerine ise kendi serisi duyurulunca çoğu okur büyük bir beklenti ile ilk sayı için gün saydı ve bence beklediğimize değdi. Çoğu kişi ciddi bir hikaye beklese de hem hikayesi hem çizimleriyle bizi şaşırtan komik ve eğlenceli bir sayı olmuş.

Sayıda Neler Oluyor?

Sayımız Frank Castle’ın fantastik yolculuğunu özet geçerek başlıyor. Hikaye ilerledikçe Frank Castle’ın Valhalla’da (İskandinav mitolojisinde cennet) ölümden dönüşünü görüyoruz. Daha sonra Odin, Valhalla’da olan kargaşadan dolayı Frank’in yanına gelir ve onunla önemli bir konu üzerinde konuşmak ister fakat Frank başına geleceklerden habersizce rahat rahat oyalanır. Olaylar gelişir ve Odin, Frank’e vereceği görev öncesi onun için yarattığı ekipmanlarını gösterir ve Frank Castle’ın onları kabul etmekten başka bir seçeneği yoktur. Odin sabredememiştir ve Frank istemsizce Cosmic Ghost Rider’a dönüşmüştür. Burada şunu belirtmek isterim, bu sayfalarda renklendirme gerçekten çok başarılı ve okuyucunun hem göz zevkini coşturan hem de sizi daha da içine çeken bir yapısı var. Artık Frank Castle’ın yani Cosmic Ghost Rider’ın görevi geçmişe gidip Thanos’u bebekken öldürmektir. Titan’a gider, Thanos’u rahatlıkla bulur, ama bir sorun vardır. Thanos da olsa, ileride sayısız insanı öldürecek olsa da, sonuçta karşısındaki daha masum bir bebek. Bunun üzerine Cosmic Ghost Rider bebek Thanos’u öldüremeden bayıltıp yanına alıyor ve ilk sayı burada son buluyor. Frank’in buradaki seçimi 2016 yılında Marvel’ın yaptığı Civil War II serisindeki ayrım gibi. O seride de geleceği gören bir Inhuman, ”Daha suçu işlememişsen, suçlu sayılır mısın?” tartışması yaratmıştı ve kahramanları ikiye bölmüştü.

Görüş

İlk sayıda olan olaylar geniş bir yer kaplamamış olsa da, okurların seriyi tanıyıp ısınmaları için gayet güzel bir başlangıç olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim, okuyucuya beklemediği bir şey verdi ve bunda da başarılı olmuş. Benim en çok beğendiğim şey ise çizimler ve renklendirme oldu, e tabii bunda serinin komik ve eğlenceli olması da etkili. Eğer hikaye ileride sırıtmazsa keyifle okunacak bir seri olma yolunda emin adımlarla ilerler, ki zaten sırıtacağını pek düşünmüyorum çünkü yazarımız Donny Cates (Thanos Legacy, Venom, Captain America: Steve Rogers) genelde kötü bir iş ortaya koymuyor, bunu güncelde yayınlanan Venom ve Death of Inhumans’tan yola çıkarak söyleyebiliriz.

Okunur mu? OKUNUR.


Puanım: 8.0

Yorumlar