Kimlerdendir?: Bullseye

Orijin Hikayesi

Bullseye’ın orijin hikayesi de, Joker gibi tam olarak bilinmiyor çünkü çizgi roman sayfalarında bugüne kadar birçok farklı versiyonu okuduk. Bir versiyonda Bronx’ta serseri babası ve erkek kardeşiyle beraber yaşayan Benjamin, küçüklüğünde bile yo-yo kullanarak güvercinleri avlamasıyla kendini öne çıkarmıştır. Ancak sadece bununla kalmayarak, babasını öldürmek için erkek kardeşinin de yardımıyla kendi yaşadıkları evi ateşe vermişlerdir. Sonuç olarak iki kardeş koruyucu bir aileye teslim edilir. Benjamin lise hayatında çok yetenekli bir beyzbolcu olmuştur, hatta başarılı bir üniversiteden burs teklifi bile almıştır. Ancak kendisi bu teklifi reddeder ve bunun yerine küçük bir beyzbol kulübüne katılmayı seçer. Başarılı bir şekilde oynamaya devam eden Benjamin, maçlardan birinde onunla alay eden rakip takım oyuncusunu maç sonrasında öldürür ve o andan sonra tüm hayatı değişir. Oyuncuyu öldürürken aldığı haz, Benjamin’i soğuk kanlı bir katile dönüştürür. O günden sonra o artık Benjamin değil, Bullseye’dır.

Tarihçesi

Bullseye Bob Brown ve Marv Wolfman tarafından yaratılan bir karakter. Okuyucuların karakter ile ilk tanıştığı sayı ise 1976’da yayınlanmış olan Daredevil #131.

Dış Görünüş

Bullseye yaklaşık 80 kilo ve 1.80 boyundadır. Koyu kahverengi saçlara ve mavi gözlere sahiptir. Çizgi romanlarda genellikle kostümüyle okurların karşısına çıktığından dolayı, karakterin yüzünü çizgi romanlarda pek fazla göremedik.

Güçleri

Her ne kadar Bullseye’in özel bir gücü olmasa da kalem, ataç gibi basit objeler bile onun için ölümcül bir silah haline gelebilir. Kendisi dünyanın en iyi suikastçilerinden biridir. Nesneleri olağanüstü hızda ve doğrulukta atabilir. İnsan vücudundaki her hassas noktayı bildiğinden dolayı insanları öldürmekte zorlanmaz.

Daredevil ile Geçmişi

Daredevil’ın en büyük düşmanı olarak Kingpin bilinse de, Murdock’ı fiziksel olarak en çok zorlayan kişi Bullseye olmuştur. Poindexter, Daredevil #131’de sıradan bir kötü karakter olarak Matt’in hayatına girdi. Bu durum Daredevil #161’de değişti çünkü Daredevil’a kaybetmekten akıl sağlığını yitirme noktasına gelen Bullseye, Black Widow’u kaçırdı ve Daredevil’a ulaşmak için işkence etti. Ulaştığında ve tekrar kaybettiğinde, akıl sağlığını da yitirdi.

Daha sonraları Bullseye’ın beyin tümörü olduğu ortaya çıktı. Yardımına tabii ki muhteşem insan Matt Murdock yetişti ve tedavi olmasını sağladı. Bu olaydan sonra Gangwar serisinde New York’un mafya babaları Wilson Fisk’i öldürmek için Bullseye’ı tutmuştur ama öldüreceği sırada Fisk kanına girip Bullseye’ı kendi tarafına çekmiştir. Daredevil ile bir kez daha karşılaştıkları zaman Bullseye yine kaybetmiş, hapse tıkılmış ve Wilson Fisk’in önünde rezil olmuştur.

Fisk ise Bullseye’ın yerine Elektra ile anlaşmıştır. Bullseye hapisten kaçtıktan sonra kıskançlık ve hırsla Elektra’nın peşine düşüp öldürmüştür. Bunu öğrenen Daredevil, New York çatılarında Bullseye’ı kovalarken Bullseye’ın ayağı takılıp düşmüştür ancak o sırada Daredevil yaklamayı başarmıştır. Daredevil tarafından kurtarılmayı yediremeyen Bullseye, bir şekilde elinden kurtulup düşmeyi tercih etmiştir ve felç kalmıştır.

Çizgi Romanlarda Bullseye

 • Death of Elektra: Yeni görevi Kingpin’i öldürmek olduğunda, bunu öğrenen Kingpin Bullseye’a daha iyi bir teklif yapar. Teklifi kabul eden Bullseye, Kingpin’in adamı olur ancak Daredevil tarafından yakalanır ve hapse girer. Hapisten çıktığında ise Kingpin’in onun yerine Elektra’yı işe aldığını öğrenir. Bu duruma sinirlenen Bullseye, kendi kartını ve Elektra’nın kullandığı Sai’yi kullanarak Elektra’yı öldürür. Ancak bu tabii ki yanına kalmaz. Öfkeden gözü dönen Daredevil, Bullseye’in peşine düşer ama kovalamaca sırasında çatıdan düşerek omuriliğini kırar ve felç kalır. Hastaneye kaldırılan Bullseye’i tekrar bulan Daredevil, hastane odasında rus ruleti oynamaya başlar.
 • Thunderbolts: Norman Osborn’un Thunderbolts ekibini ele geçirdiği sırada Bullseye bir ajandır. Ardından Hawkeye’ın gözetiminde olmak şartıyla karakter Avengers ekibine katılır. Norman Osborn Asgard’ı işgal eder ancak Avengers ekibi Osborn’u engeller ve böylece Bullseye’in Avengers ekibinde de görevi tamamlanmış olur.

İlişkileri

Yer Aldığı Takımlar:

 • Thunderbolts
 • Avengers
 • Kingpin’s Rival Former Agents
 • Kingpin’s Criminal Organizations
 • Dark Avengers

Yakın Olduğu Kişiler:

 • Hawkeye
 • Punisher
 • Kingpin
 • Mysterio
 • Purple Man

Medya

Kendisini sinemada ilk defa 2003 yılında yayınlanmış olan Daredevil filminde gördük. Filmde Colin Farrell tarafından canlandırılmıştı. Aynı zamanda yazının başında da dediğim gibi, Netflix’in Daredevil dizisinin 3. sezonunda karakteri izleyeceğiz. Bunun dışında Bullseye’i ekranlarda pek fazla göremedik maalesef. Ancak karakter birkaç Marvel oyunundan yer alıyor.

Karakterin Yer Aldığı Oyunlar:

 • LEGO Marvel Super Heroes
 • Marvel Contest of Champions

Bilseniz Fena Olmaz

 • Bullseye bir olimpiyat haltercisinin gücüne sahiptir.
 • Bullseye’in gerçek adı Benjamin Poindexter’dır.
 • Bullseye’in babası çizgi romanlarda Kingmaker adında bir kötüdür.
 • Bullseye beyzbol sopası ağırlığındaki nesneleri 105 mil hızla fırlatabilir.
 • Bullseye, Elektra ve Karen Page’i öldürmüş bir karakterdir. Haliyle Daredevil ile aralarında kişisel bir düşmanlık da bulunmaktadır.
 • Frank Miller’ın serisinde Bullseye, Daredevil’a kafayı o kadar takmıştır ki sokaktaki insanları Daredevil kostümleriyle görerek hepsini öldürmüştür.
Yorumlar