Netflix’in Iron Fist’i iptal etmesi biraz anlamsız aslında

Saat 03:16, ve ben kendimden hiç beklemeyeceğim bir şekilde burada çatır çatır Iron Fist dizisini savunacağım.

Site veya sosyal medya hesaplarını Iron Fist’in ilk sezonu yayınlandığı sırada takipteyseniz, bütün ekip olarak ilk sezondan ne kadar tiksindiğimizi bilirsiniz. Danny Rand’in saçma karakterizasyonu, dizinin hiçbir şekilde flashback sahnesi göstermeyip Iron Fist geçmişinin anlatılmaması, koskoca K’un-Lun şehrinin iki tane kaya ile gösterilmesi ve ağzına kürekle vurmalık Danny Rand sayesinde hem ilk sezondan nefret ettik, hem Marvel & Netflix ortaklığına olan güvenimiz sarsıldı, hem de ikinci sezonu beklemez duruma düştük.

Her türlü eleştiriye rağmen, Marvel ve Netflix ısrarla Iron Fist ikinci sezonuna onayı verdi. Bazı şeyleri dikkate alıp dizinin baş yapımcısını falan değiştirdiler. Fayda da etti aslında. Iron Fist’in ikinci sezonu, iyi bir sezondu. Gerçekten bak. Tamam Daredevil veya Jessica Jones’un ilk sezonu seviyesinde değildi, ama eli yüzü düzgün bir sezondu. Netflix buna rağmen, diziyi iptal etti ve üçüncü sezonun gelmeyeceğini duyurdu.

Netflix dizilerin geleceğini reytinglere göre belirleyen bir platform değil bu arada. Bu yüzden de, Iron Fist’in ilk sezonundan iyi olan, hatta tek başına da iyi bir sezon olan diziyi iptal etmesi anlamsız ve çelişkili. Madem diziyi iyi bir sezon olsa da iptal edecektiniz, niye ilk sezon sonunda yapmadınız abi bunu? Mesela Jessica Jones’un ilk sezonu muhteşem, ama ikincisi çok kötüydü ama üçüncü sezon onayı verildi. Luke Cage de ikinci sezonunda üzerine koyarak ilerledi, yeni sezon onayını da büyük ihtimalle alacak. Kamera arkasında bir durum olduysa eyvallah ama, kayda değer bir gelişim gösteren Iron Fist’i iptal etmek bana şu an hayli anlamsız geliyor.

Peki bundan sonra ne olacak? Bazıları karakterin artık MCU’da yer almayacağını söylüyor, bazıları ise dizi bundan sonra Disney TV’de devam edeceği için iptal edildiğinden bahsediliyor. Ama daha önce Disney’in yeni platformu Disney TV’nin Marvel’ın Netflix dizilerine bir etkisi olmayacağı açıklanmıştı. Iron Fist’in üçüncü sezonunu izleyemeyeceğiz ama karakter diğer dizilerde cameo yapmaya, bahsedilmeye veya birkaç bölümlük görünmeye devam edecek.

Yorumlar