TITANS 1. Bölüm İnceleme

Titans, Warner Bros’un tamamen DC Comics içerikleri için başlattığı yeni platform olan DC Universe’ün ilk orijinal dizisi. DC Universe’te hem bugüne kadar DC karakterleri için yapılan animasyonlar, filmler, diziler falan olacak hem de bu platforma özel yeni diziler olacak. Bunlardan ilki merakla beklediğimiz Titans. Titans dışında Doom Patrol, Stargirl ve Swamp Thing de çekilmesi planlanan diziler. Young Justice’in yeni sezonu ve Harley Quinn animasyon dizisi de bu platformda yayınlanacak.

Titans izlemeden önce bilmeniz gereken birkaç şey var. Dizi, sinematik evrene veya Arrow ve Flash’ın olduğu evrene dahil değil. Dizideki Robin, Dick Grayson. Çocukken ailesini sirkte yaşanan bir kazada kaybetmiş ve Bruce Wayne tarafından evlatlık edinmiş. O günden beri de Bruce’un yanında. Çizgi romanlardaki gibi yani. Ta ki dizinin 1 yıl öncesine kadar. Batman öldürmeli mi öldürmemeli mi tartışmaları devam etse de, Titans evrenindeki Batman öldürüyor. Dick Grayson da hem bu yüzden hem de gittikçe Bruce’a benzemeye başladığı için yanından ayrılıyor ve Detroit’e gelip dedektif oluyor.

Gotham baya bi karışık, evrende Joker de var ama Arkham’da mı yoksa serbest mi bilmiyoruz. Rachel Roth, içinde şeytani bir ruhla yaşayan bir lise öğrencisi. Dizi başladıktan birkaç ay öncesinde bu ruhtan haberi oluyor ve ondan kurtulmanın yollarını arıyor.

Starfire’ın ise dizideki orijini çizgi romanlardan biraz farklı. Çizgi romanlarda Starfire, Tamaran isimli gezegenin prensesi olup, kötü kız kardeşiyle kapıştıktan sonra dünyaya gelip Teen Titans’a katılıyor. Dizide ise kendisini geçmişi hatırlayamayan, güçlerini yeni yeni keşfeden biri olarak görüyoruz.

Detroit’te biz bu karakterleri izlerken Gotham’da Batman’in olduğunu bilmek, diğer polislerin Joker’den bahsetmesi falan dizinin atmosferi için çok güzel. Atmosfer olarak Gotham dizisini andırıyor.

Robin konusunda çok büyük övgülerim var. Oyuncu seçimine bayıldım. O kadar bayıldım ki filmlerde de Brenton’ın Dick Grayson olarak yer almasını isterim. Hatta Batman’i anlattığı sahnelerden baya Ben Affleck’in Batman’ine benzettim. Robin kostümü çok başarılı, aksiyon sahnelerinde kamera geçişi biraz fazla ama Arrow ve Flash gibi dizilerle karşılaştırınca kuşkusuz daha kaliteli. Dick bi ara Batman’e fazla benzemeye başladığı için yanından ayrıldığından bahsediyor. Bunu ara sokaktaki kapışmada milletin kafasını duvarlara sürtmesinden, yerde ölümüne tekmelemesinden de anlıyoruz. Batman’e öfkeli, kendi doğruları olan, ailesi için pişmanlık duyan ve insanlara yardım etmeden de duramayan bir Robin yansıtmaları muhteşem gerçekten.

Dizinin hikayesi muhtemelen Raven üzerinden ilerleyecek ve Rachel’ın, içindeki şeytani ruhla yaşamayı öğrenmesini izleyeceğiz. Dick ona yardım etmeye çalışırken Starfire, Beast Boy, Hawk ve Dove da hikayeye dahil olacak. Eleştirilerimden biri sahne geçişleri. Rachel’ın annesi öldükten sonra aniden Dick’in araba sahnesine geçmesi gibi hiç beklenmedik anlarda alakasız sahnelere geçiş yapılmış. 2 saniye önce tansiyonu yüksek bir sahnede birinin ölümünü izlerken 2 saniye sonra bambaşka bir yerdesiniz ve bu biraz rahatsız edici. Titans atmosfer açısından çok başarılı, en önemli karakterleri olan Robin konusunda 12’den vurmuşlar. İlk bölümde anlatılan hikaye biraz kısıtlı olsa da, aksiyon sahneleri iyi, müzikleri harika, Robin ve Raven dışındaki diğer karakterlerin ilerleyen bölümlere katılmasıyla ciddi bir potansiyeli olan bir dizi.

Bu arada bence kostümlere ve efektlere çok takılmayın. Dizilerin filmler gibi 100-150 milyon dolar bütçeleri yok, hikayesi iyi olduğu sürece kostüm ve efektler göz ardı edilebilir. Titans özetle eminim herkesin beklediğinden daha iyi çıkmıştır. Diğer bölümün incelemesinde daha detaylı konuşuruz.

Yorumlar