TITANS 3. Bölüm İnceleme

Bolca Robin, bolca Raven ve bolca Starfire’lı Titans’ın yeni bölümü çıktı. Hemmen başlayalım. Konuşacak bolca konu var.

İlki, sezonun büyük resimdeki hikayesinin belli oluşu. Bu bölümden önce bütün olay karakterlerin Rachel’ın güçleriyle uğraşması ve o sırada gelişen olaylardan ibaretti. Artık o değil. Artık, sezondaki olayın Rachel’ın babasının dünyaya geri gelmesi olduğunu biliyoruz. Ortada beklenti yaratılan bir baş kötü olması da hikayeyi daha takip edilesi yapıyor. Babadan konuşalım biraz. Çizgi romanlarda babasının adı Trigon. Trigon tanrısal bir varlık, tam olarak tanrı değil ama fani denemeyecek kadar da güçlü. Thanos gibi diyebilirim. Adamın olayı dünyaları ve medeniyetleri yıkıma sürüklemek falan. Hep bildiğimiz hikayeler. Biraz Justice League’deki Steppenwolf, biraz Wonder Woman’daki Ares, biraz Darkseid, biraz Thanos yani böyle çorba gibi bi karakter.

Dizide Trigon’u ne ölçüde bir tehdit yapacaklar o önemli benim için. Muhtemelen başka bir boyutta falan hapis diye tahmin ediyorum, dünyaya gelmek istemesindeki amaç dünyayı yok etmekse sıkıntı. Biraz daha inandırıcı olsa izlemesi çok keyifli olur.  Nuclear Family’nin başındaki adam ve onun hizmet ettiği kişiler Trigon’a inanan bir tarikatın üyeleri. Trigon’u dünyaya getirmenin yolu da Raven’dan geçiyor. Bu sezonun olayı kısaca tarikat Raven’ı ele geçirmeye çalışacak, Titans da Raven’ı tarikattan koruyacak. Raven, Trigon’u dünyaya getirecek kehanetin anahtarı.
Buraya kadar her şey güzel. Hikaye iyi ilerliyor, karakterlerden memnunuz ama Raven’da bir tutarsızlık var. İlk bölümden beri karakteri ne zaman stres altında görsek kriz geçirdi güçlerine hakim olamadı. Mesela ilk bölümdeki adam onu kaçırınca kriz geçirdi, Dick Grayson ve Hawk kavga edince kriz geçirdi, bu bölümde de Dick ve Starfire tartışınca kriz geçirdi. Ama ne hikmetse, geçen bölüm çatı katında herkes dayak yiyip kaçırılmak üzereyken kriz geçirmedi. Dizinin 3 bölümdür yaptığı en büyük hatalardan biriydi bu. Eğer o güçlerde bir karakter anlatmaya çalışıyorsanız siktiri boktan 4 kişi öyle elini kolunu sallayarak kaçıramaz bu kızı.
Starfire’ın Rachel’ı nasıl bulduğuna da ikna olamadım bu bölüm. Eve gidip fotoğrafı bulunca kiliseye gitmesi mantıklıydı ama benzin istasyonunda olduğunu nereden bildin abi. Bi’ Starfire’a bakıyoruz vahiy inmiş gibi buluyor milleti bir de Dick Grayson’a bakıyoruz gayet o teknolojik aletleri kullanarak, dedektiflik yaparak buluyor. Seyirci ikna oluyor Dick’in yaptıklarına. Bu yüzden Robin’i izlemek çok zevkli. Bu arada dizi bu bölümde aklıma takılan bir noktaya değindi. 2 bölümdür Dick Grayson’ın karakola uğramadan kafasına göre serbest takılması çok sinir bozucuydu, meğerse izin almış. Bu tarz detaylara önem göstermeleri diziyi daha da çok sevdiriyor.

Robin’den devam edelim. Belli ki dizi bize Dick Grayson’ın geçmişini göstermeye devam edecek. Tamam güzel. Wayne malikanesini görmek güzel. Alfred ve Bruce’un konuşmalarını duymak güzel. Bulanık da olsa Bruce Wayne’i de görmek güzel. Siz de, ben de, bütün dünya da biliyor ki Dick Grayson’ın hikayesini anlatırken Bruce Wayne’den ve Batman’den bahsetmek her türlü satar. Yapımcılar da bunun gayet farkında. Bu yüzden bölümlerde ufak ufak flashback sahneler olacak. Ama Dick Grayson’ın nasıl Robin olduğunu ve Batman tarafından nasıl yetiştirildiğini anlatırken illa ki bi yerde Bruce Wayne’i de göstermek zorunda kalacaklar. Çünkü iki karakterin ilişkisini anlatırken karakterlerden birini göstermemezlik edemezsiniz. O iki karakter illa ki konuşmak zorunda kalacak yoksa bütün flashback sahnelerine olan ilgi yok olur. Şimdilik Bruce Wayne’in ense tıraşıyla yetinelim. He bu arada Dick Grayson’ın camdan atlayıp dışarı çıktığı sahne dizinin şu ana kadar ki en kötü sahnesi falandı.
Ben şimdiden Robin ve Starfire’ın ilişkisine, sürekli birbirlerine laf sokmaya çalışmalarına bayıldım. Robin’i karakter olarak sevdiğimiz, Brenton’ını da oyuncusu olarak çok sevdiğimiz için, karşısında oyunculuk olarak eşit derecede başarılı birini görmek muhteşem. Anna Diop yer aldığı her sahnede büyülüyor, Starfire’a müthiş bi hava getirmiş, hani cidden izlemesi büyük keyif. Bundan sonraki bölümlerin incelemelerinde Robin ve Starfire ilişkisine de yer vermeyi düşünüyorum.
Dick Grayson’ın dedektif ortağı Amy’nin kesin olarak öldüğünü öğrendik. Amy, çizgi romanlarda da Dick’in ortağıydı. Kendisi dizide ayaklı çizgi roman göndermesi olarak rol aldı. Dick’le herhangi bi geçmişleri olmadığı için Amy’nin ölümü Dick’in motivasyonunu hiçbir şekilde etkilemedi haliyle. Amy’nin durumu incelemeye katmaya değer miydi bilmiyorum sadece bütün çizgi roman göndermelerine yer vermeye çalışıyorum. Titans bu standartla ilerlemeye devam ederse hem bu sezonun ilerleyen bölümlerinde hem de diğer sezonlarda büyük ses getirir. Olabildiğince kişiye söylesin bu dizi izlemeye değer. Bıraksınlar Arrow’u Flash’ı falan. Videonun sonuna 4. bölüm fragmanını bırakıyorum çünkü haftaya konuşacak bolca şey olacak.
Yorumlar