X-Force filmi için fazla umutlanmayın

Disney’in 21st Century FOX’u ve birçok alt kuruluşunu satın aldığı anlaşmanın 1 Ocak 2019’da tamamlanması beklense de, son zamanlarda X-Men cephesinde bu anlaşma hiç yaşanmayacakmış gibi davranılıyor. Özellikle evrenin başı Simon Kinberg tarafından. X-Force bir kenara, kendisi yılan hikayesinin sözlük karşılığı olan Gambit filmi için baya umutlu. En son olarak senaryonun ”romantik komedi” havalarında olacağından bahsetmişti.

Yine de Channing Tatum da dahil Kinberg dışında herkes Gambit filminin hiç çekilmeyeceğinden emin. Çünkü FOX’un günleri, kelimenin tam anlamıyla sayılı. Dark Phoenix ve New Mutants, FOX markası altında yayınlanan son X-Men filmleri olacaklar. Eğer mucizevi bir şekilde 1 Ocak’a kadar herhangi bir filmin çekimlerine başlanıp tamamlanmazsa, ki, bu da bir hayli imkansız.

Gambit dışında ortada bir de X-Force filmi var. Yönetmeni Drew Goddard. Hatta Ryan Reynolds (Deadpool), Josh Brolin (Cable) ve Zazie Beetz (Domino) film için anlaşmış durumda. Bu yine de film çekilecek anlamına gelmiyor. Simon Kinberg’ün aksine, yönetmen Drew Goddard durumun gayet farkında;

Açıkçası film hakkında sizi heyecanlandırabilecek bir şey bilmiyorum. Her zaman önümdeki projeye odaklanmak istemişimdir. Şu an önümde Bad Times at El Royale var, Ryan ise başka bir ülkede başka bir film çekiyor. Bir yanda da Disney meselesi var. O konu hakkında hiçbir bilgim yok. Milyar dolarlık anlaşmalar biz yönetmenleri pek konunun içine dahil etmiyor. Sanırım yapacağımız şey ben Bad Times’ı bitirince, Ryan kendi filmini bitirince ve Disney meselesi tamamlanınca masaya oturup durumu konuşmak olacak.

X-Force çok sevdiğim bir çizgi roman serisi. Ryan ile çalışmayı çok seviyorum, Josh ve Zazie ile de çalışmayı çok isterim. Bizi isterlerse, bu durumdan çok memnun olurum. 2019’un ikinci yarısı belli olacak gibi duruyor.

Drew Goddard’un söylediği şey çok açık aslında: FOX ile filmi çekmemiz artık mümkün değil, Kevin Feige isterse MCU’da devam ederiz. Peki Kevin Feige ister mi? Marvel Studios’un şu ana kadar X-Force’a en yakın serisi Guardians. Ancak o serinin tüm amacı evrenin kozmik kısmını keşfetmek ve Infinity War’a bağlanmak.

X-Force’u bilmem ama Deadpool’u kesinlikle MCU’da izleyeceğiz gibi. Bizzat Disney’in CEO’su Bob Iger, Deadpool konusunda heyecanlı olduğunu, hatta Disney’in Deadpool ile +18 filmler çekmeye başlayabileceğinden bahsetmişti. Emir en tepeden geldiğine göre, Kevin Feige tam tersini yapmayacaktır. Buna benzer bir durum James Gunn konusunda da yaşanmıştı. Disney yöneticileri görevine son vermiş, Kevin Feige kararın iptalini istemiş ama aradığını bulamamıştı.

Marvel Studios’tan Avengers 4 sonrasına dair ilk resmi açıklamalar önümüzdeki yıl SDCC2019’da gelecek.

Yorumlar