Avengers 4 Teori Serisi #4 – Thor’a veda vakti

 

Avengers 4 fragmanına tahminen 15 gün uzaklıkta falanız, Kasım ayının sonunda yayınlanması bekleniyor. Fragmanı beklerken, filmi merakla bekleyenler olarak da teoriler üretmeye devam ediyoruz. Daha önce siteye yazdığım yazılarda BARF teknolojisinin filme etki edeceğinden, Pepper Potts’un Iron Man zırhından, Loki’nin aslında ölmediğinden ve yeni Guardians of the Galaxy ekibinden bahsetmiştim. Bu teorilerin detayı için açıklamaya bakabilirsiniz. Bugün anlatacağım teori tamamen Thor hakkında. Teoriye Reddit’te denk geldim, mantıklı geldi, kendim de bir şeyler kattım. Sizle de paylaşmak istedim.

Şimdi, Thor’dan bahsediyorsak, işin içine mitoloji de giriyor. Thor: Ragnarok, adından da belli olacağı üzere Ragnarok’u, yani mitolojideki anlamıyla Asgard’ın yıkımını temsil ediyordu. Filmin konusu kısaca Ragnarok efsanesi gerçekleşmeden, Thor’un Asgard’ı korumasıydı. Filmi izlemeden önce eminim hepimiz Thor’un bunu başarmasını, ve Hela’yı yenmesini bekliyorduk. Aynı Infinity War’da ölenlerin gerçekten de ölmediğini içten içe bilmemiz gibi. Ama yönetmen Taika Waititi ve senaristlerin seyirciyi şaşırtan başarısı Ragnarok’un cidden gerçekleşip Asgard’ın gerçekten de yok edilmesiydi. Hatta Asgard’ı yok eden kişi Hela veya Surtur değil, Thor oldu.

Ragnarok, İskandinav mitolojisinde evrenin, tanrıların ve insanların bir savaş sonucu yok olacağı anlamına gelen bir efsanedir. Bu efsanede çoğu tanrıyla birlikte Odin, Loki ve Thor da ölüyor. Ama bu ölümler kalıcı değil. Mitolojide Ragnarok her tanrının ölümle yüzleşeceği, ama daha sonra yeniden doğacağı bir döngü. Bazı yerlerde soğuk kış olarak da geçiyor.

Çizgi romanlarda Ragnarok ise yine Asgard’ın yok olmasıyla sonuçlanıyor ama Thor ölmüyor. Thor: Ragnarok’ta da Asgard yok oluyor olmasına da, filmde ”Asgard belli bir yerde değildir, halk neredeyse oradadır.” deniyor. Bütün Asgard halkı, Thor ile birlikteydi filmin sonunda. Yani Asgard, Thor ile birlikte varlığını sürdürüyor. Yani demem o ki Ragnarok kehaneti daha tamamlanmadı ve Avengers 4’te Thor’un ölümüyle gerçekleşecek.

Age of Ultron’da Scarlet Witch’in Thor’a gösterdiği rüyada Heimdall, Thor’un herkesi cehenneme sürüklediğini söylüyordu. Thor’un herkesi gemiye bindirip Dünya’ya gitmesini temsil ediyor bu. Cehenneme sürüklenmek de yolda Thanos’la karşılaşmaları, Loki ile birlikte Asgard halkının yarısının ölmesi ve asıl amacı evrenin yarısını yok etmek olan Thanos’a bu yolda uzay taşını vermeleri anlamına geliyor. Yani asıl cehennem, Thanos’un başarılı olması, ki oldu da.

Thanos’un ”İstediğiniz kadar kaçın, kader yine de gerçekleşir.” diye bir sözü var Infinity War’da. Thanos filmde yaptıklarıyla haberi olmadan Ragnarok’un gerçekleşmesi yolunda bir adım atıyor. Şöyle de bir durum var: Thanos parmaklarını şıklattıktan sonra geriye kaç tane Asgardlı kaldıysa, onlar ne Marvel’ın ne Thor’un ne de bizim pek umrumuzda değil açıkçası. Thor, Asgard’ı temsil ediyor. Thor ölürse Asgard da yok olur çünkü hem kraliyet soyundan kimse kalmamış olacak hem Thor Asgard’ın en büyük temsilcisi. Bu yüzden üçüncü Thor filminde başlayan Ragnarok, Infinity War’da ilerledi, Avengers 4’te de son bulacak. Giriş gelişme sonuç hesabı.

Thor’a son bir üçleme yapmışlar gibi oldu. Hulk’un da Ragnarok, Infinity War ve Avengers 4’te gerçekleşen bir hikayesi var, muhtemelen o da Avengers 4’te ölecek.

Ama bu teoriyi geçersiz kılan şeyler var. Ragnarok, tanrıların ölüp yeniden doğmasıysa, Thor zaten yeni çekicini yaparken bir nevi ölüp yeniden doğdu. Olay kelimenin tam anlamıyla ölmesi ve yeniden doğması değil. Thor’un onu Asgard’ın en büyük kralı yapacak yeni çekicine kavuşması, temsili olarak yeniden doğmasını sembolize ediyor.

Teori bu şekilde. Thor, Avengers 4’te ölecek yani. He ama bu kadar laf yapmadan Chris Hemsworth’ün Marvel’la kontratının bittiğini en başta söylesem daha kolay olurdu belki. Ama o zaman da teori üretmenin eğlencesi kaçar. Nasıl buldunuz teoriyi? Oluru var mı?

Yorumlar