Titans 4. Bölüm İnceleme

Doom Patrol’ün çizgi roman geçmişinden başlayalım hemen. Dizide gördüğümüz karakterler, çizgi romanlardaki orijinal ekibin üyesi. Dizi için yeni karakterler eklememişler yani. Herkes süper güçlerine ölüm döşeğinde Şef’in onlara yardım etmesiyle kavuşuyor. Daha sonra da Şef kurtardığı kişileri yanına alıp onlara barınak ve koruma sağlayarak bir süper kahraman takımı kuruyor. Ama işin gerçeği böyle değil. İşin gerçeğinde ölüm döşeğine düşmelerini sağlayan kazaları Şef ayarlamış. Yani Şef dediğimiz karaktersiz herif, süper güç vermek istediği kişileri önceden seçip, kaza süsü verdiği sabotajları ayarlayarak insanları onların hayatını kurtardığına inandırtarak bir nevi emrinde çalıştırıyor.

Şef, bu garibanları Suicide Squad gibi kullanıp, görevlere gönderiyor. Ama iyi niyetli görevlere. Dünyayı kurtarma falan. Doom Patrol’ün geçmişi ve olayı aşağı yukarı böyle. Bu arada bilmiyorsanız, DC Universe platformunda Doom Patrol’ün kendi dizisi de çıkıyor. Çekimler devam ediyordu en son, şu an ne durumda habersizim. Doom Patrol’ün ilk sezonunda neler yaşanacağını anlamak çok da zor değil. Ekibin üyeleri, hayatlarını Şef’in bilerek mahvettiğini öğrenecek ve olaylar gelişecek. Bu bölüm tamamen Titans ve Doom Patrol’ü buluşturmak, Beast Boy’u tanıtmak ve Doom Patrol dizisinin girişini yapmak üzerineydi, geçen bölümün aksine Titans hikayesini ilerletecek bir şeyler olmadığı için bölüm üzerine konuşmak biraz zor. Ama birkaç eleştirim var. İlki Doom Patrol’ün biraz… eh oluşu. Yani amaç dizisi çıkacak karakterleri başka bir dizide tanıtıp seyirci için beklenti yaratmaksa benim bu bölümü izledikten sonra Doom Patrol için ne beklentim oluştu… ne de coştum. He karakter dizaynları iyi, hepsi çizgi romandan fırlamış gibi duruyor, yemekler muhteşem, ben böyle yemekleri en son Hogwarts’ta görmüştüm, neyse o kadar yani. Dediğim gibi karakter dizaynları çok iyi, acayip gerçekçi ve otantik gözüküyorlar. Evin atmosferi de müthiş ama bu detaylar dizinin başarılı olmasında ne kadar yardımcı olur emin değilim.

Öte yandan eleştirim sadece Doom Patrol’e değil. Titans’ın bu sezon yaptığı çok yanlış bir hamle var. Doom Patrol ve Hawk ve Dove karakterlerini otobüs durağı niteliğinde kullanmak. 2. bölümde gittik Hawk ve Dove’la tanıştık, dedik ki aa bunlar önemli karakterler olacak galiba. Olmadılar. Henüz olmadılar daha doğrusu. E ama unuttuk biz onları. Geçti gitti Hawk ve Dove seyirci için. Neyse tamam, olur öyle. Bu bölüm o kadar prodüksiyon yapmışlar, masrafa girmişler, Doom Patrol’ü tanıttılar. Oha süper. Sezona etkisi olur herhalde bunların da. Yine olmadı. Beast Boy kaçtı evden, arabaya atlayıp basıp gittiler. Doom Patrol de Titans’ın arkasında bıraktığı otobüs durakları listesine eklendi. Her şeye rağmen ben buna da tamamım. Daha 7 bölüm var sezonun bitmesine, 4. bölümü izledik ekip yeni bir araya geldi. 7 bölüm yeterli bir süre.

Koca bölüm geçti, Robin’in geçmişine dair yeni ayrıntılar verilmedi, Raven’ın hikayesi ilerlemedi, Starfire’ın hikayesi ilerlemedi ve geçmişini hatırlayamadı, hiç aksiyon sahnesi olmadı. Sadece Beast Boy’un geçmişini gördük, Titans’a katıldı ve yolumuza devam ettik. He bu arada Beast Boy’un ekibe katılışının çok ucuz olduğunu düşünen tek ben miyim? Şöyle düşünün: Ölmek üzeresiniz ve bir adam gelip hayatınızı kurtarıyor. Süper güçleriniz oluyor, size ev veriyor, kendi odanız var, içinde isteyebileceğiniz her şey mevcut ve siz bunların hepsini yeni tanıştığınız biri için feda ediyorsunuz. Ben Beast Boy’un yaptığı seçimdeki motivasyonunu tam anlayamadım. Biri hayatını kurtarmış, sana ev vermiş. Diğeri ise yeni tanıştığın biri. Bunu ucuz buldum.

Bi de önceki bölümlerde aksiyon sahnelerini hep övmüştüm. Dizinin güçlü taraflarından biri olduğundan bahsetmiştim. Her geçen bölümde daha az aksiyon sahnesi izlemeye başladık. He ama her bölüm Robin 20 kişiyi dövse işin boku çıkar onu da düşünmek lazım. Ama yine de çok aksiyon ve az aksiyon arasında hikayeyi zayıflatmadan bi denge yakalamaları gerektiğini düşünüyorum.

Son eleştirim de bu olsun. Umuyorum ki Titans bu otobüs durağı formülünü başka bölümlerde de kullanmaz ve yolumuza bakarız.

Yorumlar