Titans 5. Bölüm İnceleme

Geçen hafta bana göre sezonun en kötü bölümünü izledikten sonra, en kötü biraz agresif oldu, en az iyi diyelim çünkü bu gözler Arrow’u da izledi, Flash’ı da izledi, Iron Fist’i de izledi. Titans bunların yanında Daredevil ikinci sezon. İşte geçen haftaki bölümden sonra dizi ciddi bi’ tempo düşürmüştü siz de farkettiyseniz.

Çünkü ilk iki bölümde karakterlerin hikayesi ve sezonun hikayesi çok hızlı anlatılmış ve bam bam bam her şey çok çabuk gelişmişti. Bir yandan Dick Grayson’ı izlemek zaten müthiş keyif verirken işin içine bi’ de flashback sahneleriyle Bruce Wayne’i de katınca çıta iyice arşa çıkmıştı. Ama bundan sonraki iki bölümde hem Robin izleyemedik, hem flashback sahnesi çok göremedik ve dizinin en iyi tarafı olan Dick Grayson’ın hikayesi durunca, dizi de bi’ duraksadı.

Bunun sebebi de zaten Doom Patrol’ü tanıtmak, Beast Boy’u ekibe dahil etmek, Starfire, Rachel ve Dick Grayson üçlüsünün ilişkisini süper kahramanlar olarak değil, bireyler olarak ilerletmek olduğu için de Robin kısmının durmasını eleştiri olarak saymam. Çünkü orayı durdurarak başka şeyleri ilerlettiler ve bu çok doğru karardı. Yapımcılar ve yazarlar, seyircinin en çok Robin izlemek istediğini, her bölüm Robin izlemek istediğinin farkında ama bu gerçekleşirse de Robin sıradanlaşır. Dozunu iyi ayarlamak lazım.

O yüzden biz iki bölümdür Robin izleyemediğimiz için, bu bölüm sonunda Robin’i görmek MUHTEŞEM hissettirdi. Robin sislerin arasında ortaya çıktığında Beast Boy’un verdiği tepkinin aynısını falan verdim. Dizinin bölüm başardığı çok önemli bir şey daha var. Ekibin lideri bu bölüm belli oldu. Bölümün ortalarında Rachel, Dick Grayson’a ”Bize kim olduğunu göstermen lazım” tarzı bir konuşma yapmıştı hatırlarsanız. O konuşmadan önce biz Dick Grayson’ın kim olduğunu biliyorduk zaten, ama diğer karakterler bilmiyordu ve üçünün de süper güçlerinin getirdiği egoyla, polis memuru Dick Grayson’ı o kadar da ciddiye almıyor gibilerdi. Daha sonra üçünün de yardıma ihtiyaç duyduğu anda Robin ortaya çıktı ve günü kurtardı. Böylece Dick Grayson hem ekibin geri kalanının saygısını kazanmış oldu, hem de mahallenin kralının kendisi olduğunu gösterdi.

Bu bölümde ekibin dinamiği konusunda atılmış acayip doğru adımlar var. Ekip arkadaşlıktan çok, aile olma yolunda bir adım attı. Çünkü hiçbirinin anne babası yok, ve birbirlerine acayip ihtiyaçları var. Dick Grayson ve Starfire meselesi ayrıca güzel oldu çünkü çizgi romanlarda da böyle bi’ geçmişleri zaten var. Bu arada ilerleyen bölümlerde Starfire’ın geçmişine biraz daha ağırlık verilirse güzel olur, etrafta kas gücü gibi dolaşmaya başladı.

Beast Boy iyi güzel ama kaplana dönüşmek için bi yere gidip kıyafetlerini değiştirmesini izlemek ilk seferler komikti ama rahatsız etmeye başladı. Buna çözüm bulurlar umarım. Mesela Hulk’ın esneyen pantolonu gibi bir şeyler olabilir.

Söylemem gereken bir eleştiri var. Ekip bölümlerdir inatla ayrı düşüyor. Birlikte hareket etmiyorlar. Bu bölümde de Dick Grayson tek başına bi’ yere gitti. Ama Dick Grayson’ın tek başına gitmesi yıllardır kendi başının çaresine bakmasından kaynaklı olabilir. Bence ekip meselesinin yeteri kadar benimseyemedi.

Son olarak da Jason Todd’dan bahsetmeden olmaz. Daha önce hiçbir dizi veya filmde kanlı canlı bi Jason Todd izlememiştik farkında mısınız? 6. bölümün adı Jason Todd, benim şu ana kadar en çok beklediğim bölüm. Bırakın bir Robin’i, iki Robin var, yan yanalar, havada Batman göndermeleri uçuşuyor. Daha ne gerçekten?

Jason Todd’un son dakikada gelip Dick Grayson’ı kurtarmasından şunu çıkartıyorum: Bruce Wayne’in bir gözü hala Dick’in üzerinde. Muhtemelen Titans’ın diğer üyelerini de takipte. Bakalım önümüzdeki bölüm Raven, Starfire ve Beast Boy’u dışlamadan nasıl bi Robin bölümü yapacaklar.

Yorumlar