Titans 6. Bölüm İnceleme

Titans’ın bu sezon yayınlanan 6 bölümünden 3’ü, dizinin ana hikayesinden saparak başka karakterlere adanmıştı. İlki Hawk ve Dove bölümü, sonra Doom Patrol bölümü, ve şimdi de Robin özel bölümü. Her ne kadar bu tarz bölümleri dizinin akışını kestiği için eleştirsek de, Robin özel bölümüne hiç itirazımız yok. Hatta ben bölümü bitirdikten sonra ”Keşke bir bölüm daha olsa.” dedim.

Dick Grayson’ın Robin’liği bırakmaya çalışması, diğer yanda da Jason Todd’un müthiş bir tutkuyla Robin’liğe dört kolla sarılmasını izlemek bence çok eğlenceliydi. Çünkü dizide en çok Robin’i izlemek istiyoruz ve bütün Batman göndermelerini havada kapıyoruz.

Bu bölüm Titans evrenine dair baya şey öğrendik. Mesela Harvey Dent’in Two-Face olması ve Batman’le çoktan kapışmış olmaları gibi. İlk bölümde de Joker’den bahsetmişlerdi. Ayrıca batmobile’i de gördük. Michael Keaton’ın versiyonuna baya benziyor. İzlediğimiz her bölümde Batman’i görmeye biraz daha yaklaşıyormuşuz gibi geliyor bana. Artık öyle bir noktaya getirdiler ki, göstermeseler bile bu kadar beklenti yarattıktan sonra diziyi negatif olarak etkileyebilir. Batman ve Robin’i anlatacaklarsa Titans’tan çok uzaklaşmamaları gerekiyor. Çünkü ipin ucu seyirci için çok kolay kaçabilir. Bir nevi seyirciye istediğini vermemekte fayda var.

Gelelim Jason Todd’a. Çizgi roman geçmişini bilmeyenler bu bölümü izleyerek Bruce Wayne tarafından nasıl evlatlık edinildiğini ve nasıl Robin olduğunu öğrendi bile. Bu bölümde olduğu gibi çizgi romanlarda da Bruce Wayne, Jason Todd’u batmobile’in tekerleklerini çalarken yakalıyor. Ama Bruce’u etkileyen şey, Jason’ın tekerlekleri çalmayı gerçekten başarması çünkü batmobile bir teknoloji harikası, öyle herkes başaramaz parçalarını sökmeyi. Ayrıca Jason’ın yakalanınca Batman’dan korkmayıp, dikine gitmesi. Kimsesiz olması, sokaklarda yaşaması ve potansiyelini araba çalarak harcaması yüzünden evlatlık edinmeye karar veriyor.

Böylece Jason Todd, Dick Grayson’dan sonra ikinci Robin oluyor. Dizide de Dick Grayson ayrıldıktan sonra Bruce hemen Jason Todd’u bulmuş. Şeyi farkettiniz mi Dick, Jason’a ”Batman burada olduğunu biliyor mu?” diye sordu. Bruce demedi, Batman dedi. Yani bence Batman’in kim olduğunu bilmiyorsa diye adını kullanmadı. Zaten Jason adıyla cevap verince de biraz şaşırdı.

Dizilerde ve filmlerde yetimhanede büyümüş, hiçbir yere ait olmamış, sokaklarda yaşamış her karakterin içinde hem hayata karşı hem de kendisini terk eden ailesi için bir öfke olur ve uzunca bir süre bundan kurtulamazlar. Mesela Adonis Creed gibi. Jason Todd da aynen böyle. İçinden bir türlü atamadığı öfkesini Robin olmaya yönlendiriyor. Bu yüzden çizgi romanlarda da Bruce Wayne her zaman Dick Grayson’a nazaran Jason’a daha fazla uyarıda bulunur, daha çok nasihat verir. Dick Grayson nerede durması gerektiğini bilirken, Jason sıkça kontrolü kaybedebiliyor.

Titans’ta da böyle bir Jason Todd izliyoruz. Sezonun geri kalanında daha fazla Jason göreceğimizi sanmıyorum ama çok büyük ihtimalle ikinci sezonda tekrar konuk olabilir. Hatta işler Joker’in Jason’ı öldürmesine kadar gidebilir. He ama böyle ikonik bir hikaye hiçbir dizide yan konu olarak anlatılamaz. O yüzden Joker’i Batman’i Jason’ı falan görmeyip, Dick Grayson’ın ”Joker, Jason’ı öldürmüş.” dediğini veya televizyonda haber yapıldığını falan göstermeleri daha olası diye düşünüyorum. Bu olur mu bilmem, ama çizgi romanlara çok sadık kaldıkları için ihtimali var, ve zaten hiçbir zaman dizide aktif bir Jason Todd Robin’i ve Batman’i izlemeyeceğimiz için bu hikayeyi alttan işlemelerinin hiçbir sakıncası yok gibi.

Dick Grayson’dan da bahsetmek lazım. Bölümde Jason çok güzel bir noktaya değindi. Robin olmayı bırakmak istiyor ama kostümü ülkenin her yerine taşımaktan da vazgeçmiyor. Dick Grayson, maskeyle suçla savaşmaktan vazgeçmek istemiyor, sadece Robin olmak istemiyor. Batman’in yardımcısı olarak anılmak istemiyor çünkü Batman’den artık haz etmiyor. Dick Grayson başka bir şey olmak istiyor ama daha farkında değil. Nightwing olmak istiyor. Bu bölümden belli oldu ki sezon finaline doğru olacak da. Yeni bir sayfa mı dersiniz taze bir başlangıç mı bilmem, ama Dick’in amacı kendisini rahat bırakmayan Robin geçmişini geçmişte bırakmak.

Aynı çizgi romanlardaki gibi. 7. bölümün adı Asylum, tımarhane ama Arkham tımarhanesi değil. Artık nihayet dizinin asıl hikayesine geçiş yapıyoruz, bol bol Rachel meselesi izleyeceğiz.

Yorumlar