AVENGERS: ENDGAME Fragman İncelemesi ve Detaylar

Şüphesiz 2019 yılının en çok beklenen filmi Avengers 4’ün fragmanı sonunda yayınlandı. Aylarca süren bekleyiş, heyecan, beklentiler, belki daha da arttı, belki biraz dindi ama şundan eminim ki Marvel bu kadar bekletmesinin hakkını verdi. Tony Stark’ın muhteşem, sigara yaktıran açılışı, Steve Rogers ve Natasha Romanoff’un her şeye rağmen mücadeleye bir şekilde devam etmesi, nefes kesiciydi. En güzeli de Thanos’un katliamı sonrası hayatın, filmden ilk fragmanda merkezde oluşuydu. Aksiyon görmedik, savaşlar, kostümler, yeni teknolojiler, dünya kadar karakter görmedik, Avengers’ın Infinity War’da savaşı kaybettikten sonra yaşadığı hayatı Marvel resmen yüzümüze çarptı.

Dolu dolu bir fragman olmasa da, konuşulacak şeyler tabii ki var. Gözden kaçan detaylar da var. Hemen başlayalım.
Her zaman olduğu gibi Tony Stark’tan başlayalım. Infinity War’un sonunda Titan’da Nebula ile birlikte görmüştük en son. Ben hep Avengers 4’ün başında Tony’i dünyada göreceğimizi düşünmüştüm, daha doğrusu dünyaya nasıl döndüğünü göstereceklerini sanmıyordum çünkü yanında Nebula vardı. Nebula da hem Titan’a geldiği gemisini, hem de Guardians ekibinin gemisini kullanmayı biliyor. O yüzden seyirci Tony’nin nasıl döndüğünü merak etmemeliydi. Bu tahmin bir yere kadar doğru çünkü Tony ve Nebula birlikte Guardians’ın gemisi Milano’ya binmişler ama uzayda mahsur kalmış durumdalar. Yiyecek ve su dört gün önce bitmiş, Tony’nin dediğine göre oksijen de yarın sabah bitecekmiş. Milano’nun neden çalışmadığı tamamen bir soru işareti. Titan’dan ayrılmışlar ama yoldayken bir sorun çıkmış belli ki. Tony Stark umudunu kaybetmiş durumda çünkü Pepper Potts’a veda mesajı bırakıyor. Oradan illa ki kurtulacaklar. Ya Tony olayı çözüp gemiyi çalıştıracak, ya da birileri kurtarmaya gelecek. Ama kurtarmaya gelenler Avengers olmayacak çünkü galaksideki kimse Tony ve Nebula’nın Titan’da Thanos’la kapıştığını bilmiyor. Sadece Tony’nin gezegen dışında olduğunu biliyorlar. Belki Captain Marvel olabilir. Aslında benim nasıl kurtulacaklarına dair bir tahminim var ama düşük ihtimal gibi. Guardians 2’de gemi büyük hasar aldıktan sonra Roket gemiyi baya hortum tarzı birşeyle tamir etmişti hatırlarsanız. Onu yaparken Nebula da yanında duruyordu. Nebula’nın aklına gelirse tamir edip kurtulabilirler.
Ben çok uzun süreceğini sanmıyorum ama Tony’nin uzaydaki yaşam mücadelesi filmin küçük ama karakter açısından önemli bir kısmı olacak. Abi yalnız gerçekten bu sinematik evrende Tony Stark’ın başına gelmeyen kaldı mı? Annesi ve babasını kaybetti, şirket ortağı tarafından ihanete uğradı, Pepper Potts’u öldü sandı geri geldi, sırtında atom bombasıyla solucan deliğinden geçip kozmik bir yere gitti geri geldi, nerdeyse dünyayı yok eden bir yapay zeka yarattı, panik ataklar geçirdi, Civil War’u yaşadı, kollarında Peter Parker öldü ve şimdi de galaksinin yarısının ölümünü engelleyemedi. Yani gerçekten ya Tony Stark aracılığıyla seyirciye işkence ediyorlar, ya da Tony’den nefret ediyorlar. Çıtayı o kadar yükseltti ki insanlığın yok edilmesi Tony için sıradan bir olay haline geldi.

Filmin bir de dünyadakiler tarafı var. orijinal Avengers ekibinden Steve, Natasha, Thor ve Bruce dünyada durumu düzeltmeye çalışıyorlar. Aslında daha çok Steve ve Natasha bir şeyler deniyormuş gibi duruyor. Thor’un da Tony’den pek farkı yok. Onun da başına gelmeyen kalmadı. 3 kere Loki’nin ölümünü izledi. Annesini, babasını kaybetti. En yakın arkadaşını kaybetti. Çekicini kaybetti. Kız kardeşini öldürdü. Asgard yok oldu, Asgard’ın yok olmasından 5 dakika sonra Thanos gelip kalanların yarısını öldürdü. Sonra Thanos gözleri önünde iki parmağıyla galaksinin yarısını yok etti. Tony ve Thor’un akıl sağlının mükemmel olduğu söylenemez.
Dünyadakilerin en büyük problemi kaybettikleri kişilerden sonra yaşamaya devam etmek. Daha da zoru mücadeleye devam etmek çünkü öldürmek istedikleri kişi uzayın hiç bilmedikleri bir köşesinde ve kaybettiklerini nasıl getireceklerini hiç bilmiyorlar. Belki biraz biliyorlar çünkü Natasha ve Steve’in bir planı varmış gibi duruyor. He ama bu ölenleri geri getirmek için bir plan mı, Thanos’u bulmak için bir plan mı yoksa bambaşka bir şey mi hiç bilmiyorum. Ama tahminim bu plana Scott Lang’in de dahil olduğu yönünde. Şunu biliyorum ki Scott Lang ve kuantum alemi filmde çok kilit bir role sahip. Ama Scott’ın kuantum aleminden nasıl kurtulduğun belli değil. Birinin kurtardığını sanmıyorum, kim nerden bilsin Scott’ın orada olduğunu. Bence Scott ilk Ant-Man filminde olduğu gibi yine kendi başına kurtuldu. Belki tek başına, belki kuantum alemindeki canlılardan yardım alarak falan bir şekilde kurtuldu ve Avengers’ın kapısına geldi. Avengers’ın kapısına geldiyse bence bir şey biliyordur ve bildiği şeyi kuantum aleminden öğrenmiştir. Şunu da söylemeden geçemem: fragmanın sonunda Scott’ın bağırıp çağırması çok yersiz geldi bana. Fragman zaten koca bir gerilim filmi gibiydi, kanım çekildi izlerken, sonra bütün ciddiyetsizliğiyle Scott gelince o gerginlik kayboldu. Scott’ı göstermelerinde sorun yoktu ama söylediği şeyleri fazla uzatmışlardı. Boş yaptı yani kısaca.
Çok kısa bir anlığına Thanos’u da görüyoruz. Çiftçi olmaya karar vermiş. Gerçekten. Çizgi romanlarda da işini hallettikten sonra emekliye ayrılıp çiftçi oluyordu. Aynı fragmandaki gibi zırhını korkuluk yapıyordu falan. Filmdeki rolünün çok büyük olacağını sanmıyorum. İlla ki var ama hikaye Thanos’un yaptıklarıyla ilerlemeyecek. Avengers toplanıp, Thanos’un peşine düşer mi? Ekipte Thor varken ve Captain Marvel da meseleye dahil olacakken büyük ihtimalle evet. Sadece Avengers da dahil. Çizgi romanlarda Thanos galaksinin yarısını yok ettikten sonra kozmik varlıkları, tanrıları falan da yok etmişti ve ölmeyen tanrılar toplanıp Thanos’u dövmeye gitmişti. Filmde bunu görmemiz bence yüksek ihtimal değil, seyircinin daha önce hiç görmediği varlıklar filmi çok karıştırabilir. Zaten eğer onları dahil ederlerse onların intikamının yanında Avengers’ın intikamı çok küçük kalıyor.

Rolü çok çok büyük olmasa da işin bir de Hawkeye, yeni adıyla Ronin kısmı var. Fragmandaki sahne Japonya’da geçiyor. Clint’in neden emekliliği bıraktığının cevabı çok basit: ailesi de toz olanlar arasında. Ama bu durum neden Clint’in kılıcı kuşanıp Japonya’da yakuza öldürdüğünü açıklamıyor. Umarım Clint’in hikayesi X-Men filmlerinde her film ailesini kaybedip kötü tarafa geçen Magneto gibi olmaz. Ronin konusunda bilmediğimiz çok şey var.
Son olarak da fragmanda ilk bakışta farkedilmeyecek birkaç detay var. İlki Thanos’un çiftliği. Bundan zaten bahsetmiştim ama tarlada dolaşırken elinde sonsuzluk eldiveni de var. Shuri’nin de öldüğünü öğrendik. Infinity War’da Shuri için açık kapı bırakılmıştı ama o da ölmüş. Bu arada fotoğrafların altında ”Kayıp” yazıyor. Bu bana tuhaf geldi çünkü ”Öldü” yazması daha mantıklı, ama ölmediklerine inanıyor olabilirler. Infinity War’dan sonra ölenlerin ruh taşında hapis olduğu teorileri vardır, belki Avengers da sonsuzluk taşı sayesinde ölenlerin gerçekten ölmediğini, kurtarılabileceğini düşünüyor olabilir. Mantıklı gibi. Kaptanımız benim, Chris Evans’ın ve muhtelemen bütün dünyanın en çok sevdiği kostümüne geri dönmüş. Saçlar kesilmiş, traş olunmuş, yine jilet gibi. Bu arada farkettiniz mi Steve Rogers sadece bu fragmanda Infinity War’da olduğundan daha çok gözüktü ve konuştu.
Marvel gerçekten işini biliyor. Fragman o kadar iyi ki. Öncelikle acayip duygusal ve gergin. Seyirciye daha ilk saniyeden olayların ciddiyetini hissettiriyor. Orijinal Avengers ekibine odaklanılmış. Hikayeye dair çok şey verilmemiş. Hiç aksiyon sahnesi gösterilmemiş ki fragmanın en büyük amaçlarından biri Avengers’ın çaresizliğini gösterebilmek. He ayrıca filmin adı da YouTube başlığına eklenmemiş. Adını öğrenmek için fragmanı izlemeniz gerekiyor.
Bu arada Endgame aylardır en büyük adaylardan biriydi. Russo biraderler Endgame, Annihalition ve Infinity Gauntlet arasında kalmış. Endgame seçilmiş. Ayrıca Russolar Avengers 4’ün adı Infinity War’da söylenmedi demişlerdi, yalan söylemişler. Russolara inanmayın. Endgame’in olayı şu: Doctor Strange’in zaman taşını kullanarak nasıl kazandıklarını gördüğü planı izleyeceğiz bu yüzden Tony Stark’ın filmde büyük bir rolü olacak. Avengers: Endgame bu fragmandan çıkardığıma göre Marvel’ın Captain America 2’ye ton olarak en çok benzeyen filmi gibi duruyor. Bir hayli karanlık, renkler gri ağırlıklı ve cansız. Bu fragmanla seyirciye filme dair fikirler verildi, asıl fragmanda ortalık karışacak.
Yorumlar