Avengers: Endgame Fragmanından SAĞLAM Detaylar

Avengers: Endgame fragmanı uzun süredir beklenmesinin hakkını verdi ve ilk 24 saatte 289 milyon izlenerek tüm zamanların rekorunu kırdı. Önceki rekor Infinity War ilk fragmanına aitti. İlk 24 saatte en çok izlenen 20 fragmanın sekizi Marvel’a ait. Beklenti yaratma konusunda uzmanlar yani.

Avengers: Endgame de bu beklenti ve heyecanın zirvesinde oturuyor çünkü fragman hakkında bir kez konuşmak kesinlikle yeterli değil.

Karışık değil, sahne sahne ilerleyelim. Tony mevzusuna hakimsinizdir muhtemelen, uzayda sürükleniyor, yiyecek ve su dört gün önce bitmiş, oksijen de bitmek üzereymiş. Tony burada Nebula ile birlikte Guardians’ın gemisinde. Nebula’nın yemek yemeye ihtiyacı yok diyenler olmuş, Guardians 2’yi izlememişler galiba çünkü gayet de var. Robota benziyor olabilir ama Tony gibi Nebula da ölmek üzere. Tony, Pepper’a bir mesaj bırakıyor. Mesajda ”Kurtarılmak kulağa eğlenceli geliyor.” diyor, özellikle kurtarılmak yani ”Rescue” kelimesi önemli çünkü çizgi romanlarda Pepper Potts’un zırhının adı Rescue. Ayrıca setten sızan fotoğraflarda Pepper’ın zırh giyeceğini biliyoruz. Yani buradaki teori, Tony’i kurtaracak kişinin Pepper olduğunu işaret ediyor. Rescue gidip rescue edecek yani. Ama bana mantıksız gelen şey kurtarmaya giden kişinin Pepper olması.

Tony’nin mesajı bir şekilde dünyaya ulaştı diyelim. Niye Pepper gitsin ki? Iron Man zırhlarını en iyi kullanan kişi Rhodey gidebilir, Thor gidebilir, Bruce gidebilir, hatta Steve bile gidebilir. Bu tarz işlerle alakası olmayan Pepper’ın kurtarmaya gitmesi olayı tamamen dramatize etme. Umarım Pepper’ın kurtarmaya gittiğini görmeyiz.

Ki zaten bizim izlemeye alıştığımız Tony Stark kurtarılmaya ihtiyaç duyan biri değil. İlk Iron Man filminden beri Tony en zor durumlardan başkalarının yardımını alarak değil, hep kendi zekasını kullanarak kurtuldu. Bu Tony Stark’ı izlediğimiz son filmse, ben kendini kurtarışını izlemek isterim. Ama diyelim illa ki başkası kurtaracak.

Rocket baya yüksek ihtimal. Çünkü Rocket, Groot dışında diğer Guardians üyelerinin öldüğünü bilmiyor o yüzden dünyada oturup bekleyeceğine çok büyük ihtimalle Guardians gemisini bulmaya çalışacak.

Captain Marvel dünyaya gelirken gemiyi bulacak diyenler var, olabilir, ama çok basit olmaz mı bu? Captain Marvel’ı hikayeye bundan çok daha zekice bağlayabilirler. Son olarak da Infinity War’un başında Thor’un gemisinden kaçan Valkyrie ve Asgardlılar bulabilir. Valkyrie’nin Avengers 4’te dünyada geçen sahneleri olduğu söyleniyordu, Tony ve Nebula’yı kurtararak dünyaya gitmeleri güzel bir giriş olabilir ama aynı Captain Marvel’da olduğu gibi bu da fazla basit. Tony kurtarılacaksa eğer, onu arayan kişilerin kurtarması gerekiyor. Uzayda yolun üstünde karşılaşmaları çok çok basit. Benim en büyük adaylarım Thor ve Rocket’in, özellikle Rocket’in bulması çünkü Guardians’ın gemisini aramak için sebebi olan tek kişi Rocket.

Kısacık bir karede Guardians’ın gemisinin uzayda süzüldüğünü görüyoruz. Bu sahnede muhteşem bir sembolizm var çünkü gemi kırlangıç şeklinde, ve denizcilikte gökyüzünde kırlangıç görünmesi yakınlarda kara olduğu ve kurtulacakları, yolculuklarının sonuna geldikleri anlamına gelir. Denizcilikte bu durum pozitif anlamda olsa da, uzaydaki Tony için yolculuğun sonuna gelinmesi negatif anlamda da olabilir. Ayrıca bu sahne filmin sonunda, kuantum aleminde geçiyor diyenler var. Marvel’ın fragmanlarda farklı, filmlerde farklı arkaplanlar kullandığını çokça gördük ama ben buna baya inanmıyorum. Öncelikle Tony uzayda olduğunu söylüyor, ama işte Marvel değiştirmiş olabilir. Bunun dışında bence illa ki kuantum alemine gidilecekse gidecek kişi Tony olmamalı. Çünkü kuantum Tony’nin uzmanlık alanı değil. Scott’ın da değil ama olaya daha hakim. Scott’ın gitmesi daha mantıklı. Bunların da dışında filmde Tony’nin 2012’de geçen zaman yolculuğu yapmış gibi duran yaşlanmış sahneleri var.

Tony’nin fragmandaki sahnesi filmin sonunda geçiyor diyelim, bundan önce dediğim yaşlanmış sahneleri olacağı için filmin sonunda tekrar gençleşmesi lazım. O yüzden bu sahnelerin filmin sonunda geçtiğini hiç sanmıyorum. Tony’nin kendini kurtaracağına dair küçük bir detay daha vereyim. Iron Man filminde mağarada zırhı yaparken de, Iron Man 2’de element yaratırken de aynı siyah atleti giyiyor. Bu adamın olayı zorluklardan zekasını kullanarak çıkmak. 10 yıldır anlatılan şey bu. O yüzden Tony kendini kurtarırsa hiç şaşırmayalım.

Tony ve Nebula sahnesinden konuşulacak son şey bu elin kimin eli olduğu. Hela diyenler var ki ne alaka, Gamora diyen var hiç sanmıyorum, çok kurcalamaya gerek yok bu baya Nebula. O yüzden %90 Nebula bu.

Burayı geçtik, sırada Thanos var. İnceleme videosunda Thanos’un çizgi romanlarda galaksinin yarısını yok ettikten sonra tarım ve çiftçilik bakanlığından tam zamanlı çiftçilik lisansı aldığını söylemiştim. Emekliliğini değerlendiriyor herif. Bu Infinity War’un sonundan belliydi çünkü zırhı ekranın köşesinde korkuluk şeklinde asılmıştı.

Ayrıca çizgi romanlarda da olduğu gibi kıyafeti de farklı. Beyaz çuval gibi bir şey var. Burası çok önemli değil, önemli olan detay sonsuzluk eldivenin hala elinde olması. Infinity War’da taşlar sağlamdı ama eldiven hasar almıştı. Merak ettiğim şey eldivenin kalıcı olarak mı elinde kaldığı. Hani yaptığı şeyin bedeli gibi. Çünkü vücudunun sol tarafında ciddi yaralar var. Filmde Thanos’la kapışırken sadece bir damla kan akıtabilmişlerdi.

Thanos hakkında konuşacak çok şey yok gelelim Avengers’tan geriye kalana. Fragman orijinal Avengers altılısına odaklandığı için başkasını göremedik. Gördüklerimiz de pamuk şeker gibi dağılmış durumda. Karakterlerin motivasyonlarını falan incelemede anlatmıştım. Bu sefer detaylara ve teorilere bakalım.

Clint Barton, Age of Ultron’da emekli olmuştu, Civil War’da geri dönüp filmin sonunda hücreye kapatıldıktan sonra daha da görememiştik. Aynı Scott Lang gibi Clint Barton da anlaşma yaparak bir süre takip cihazıyla yaşadı. Avengers 4’te ortaya çıkmasının sebebi ailesini kaybetmesi. Hawkeye kimliğini bırakıp Ronin adı altında kılıcı kuşanıyor ve Japonya’da yakuza kesiyor.

Steve, Natasha, Thor ve Bruce, New York’taki Avengers üssünde olaylara çözüm arıyor. Özellikle Steve ve Natasha anladığım kadarıyla diğerlerine göre daha çok bir şeyler yapmaya çalışan taraf. Daha umutlu gibi duruyorlar. Natasha’nın böyle olması normal çünkü yakın olduğu üç kişi Steve, Bruce ve Clint hayatta. Diğerlerine göre daha az kayıp yaşamış.

Scott Lang Avengers tarafından kayıp olarak biliniyor. Ayrıca Shuri ve Peter Parker’ı da kayıp olarak belirtmişler. Scott’ın kayıp olarak bilinmesi normal, Peter’ın da öyle çünkü Titan’da olduğunu bilmiyorlar. Ama Shuri konusu biraz karışık. Shuri’nin toz olup olmadığını göstermediler, o yüzden teoriler üretilmeye müsait. Bunlardan biri Shuri’nin oradan kaçıp Vision’dan aldığı zihin taşı matriksi mi, verisi mi artık neyse onla Wakanda’da bir laboratuvarda çözüm aradığı yönünde. Orada da olabilir, New York’taki Avengers üssünde de, başka bir yerde de. Yeni Black Panther olarak Wakanda kraliçesi oldu diyen de var. Fragmanın bize Shuri hakkında verdiği bir şey yok, o yüzden ne desem boş.

Fragmanın bize Avengers hakkında verdiği en önemli bilgi bir planlarının olduğu. Steve ve Natasha liderliğinde bir planları var, ve Scott Lang’in bu plandaki rolü büyük. Teorilerden biri zaman yolculuğu yapıp sonsuzluk taşlarını toplayacakları yönünde. Her Avengers üyesi kendi bildiği taşın peşine düşecek. Mesela Steve Rogers, uzay taşının, Thor gerçeklik taşının peşine falan. Beni zaman yolculuğu yapılmasına ikna eden şey Steve’in Peggy’nin fotoğrafına bakması. Hani sanki yanına gidiyormuş gibi. Taşların peşine düşme teorisi yanlış olsa bile, zamanda yolculuk bence olacak. 1- 2012’deki New York savaşında geçen set fotoğrafları var 2- Steve Rogers sahneleri için 1940’larda geçen set fotoğrafları var. 3- Scott Lang’in kuantum aleminden zaman girdabına girerek kurtulması.

En büyük soru işaretlerinden biri Scott’ın kuantum aleminden nasıl kurtulduğu. Dışarıdan yardım alarak kurtulması düşük ihtimal geliyor bana, muhtemelen yine kendi kendini kurtarmıştır. Ant-Man ve Wasp jenerik sonrası sahnede Janet zaman girdaplarına dikkat et demişti. Nasıl kurtulduğu önemli değil, bir şekilde kurtuldu. Oradan çıktı geldi Avengers’ın kapısına. Geldiği araba içinde kuantum tüneli olan Luis’in arabası. Tony fragmanda yemek biteli 4 gün oldu demişti, yani olayların üzerinden en az 4 gün geçmiş. Jenerik sonrası sahnede araba San Francisco’daki bir çatıdaydı. Avengers üssü New York’ta. San Francisco’dan New York’a arabayla gelmek de 3-4 gün sürüyor aşağı yukarı. Amerika’nın bir ucundan bir ucuna. Peki bu sahne gerçekten de olayların 3-4 gün sonrasında mı geçiyor? Çünkü videonun sol üst kısmında ”Arşiv” yazısı var. Steve’in de dediği gibi eski bir kayıt olabilir. Fragmanda bunun eski mi yeni mi olduğunu söylemediler. Natasha ön kapı dedi sadece ama bundan önce ”Thanos dediğini yaptı, canlıların %50’sini öldürdü” repliğini bence Scott’a söylüyor çünkü Avengers üssündeki herkes olayların farkında. Thanos’tan haberi olmayan kişiler Scott ve Clint ama Scott’ı Avengers üssünde gördüğümüz için ona söylenmesi daha mantıklı.

Bu da Scott’ın videosunun geçmişte değil, günümüzde geçtiğini gösteriyor. Ondan sonra Scott kuantum alemini falan anlatıyor ve yeni bir plan buluyorlar.

Fragmandan son detay da parçalanmış Avengers logosunun bir araya gelişinin ölenlerin geri dönmesini simgelemesi. Ama bence bu detaydaki amaç ölenler için değil de parçalanmış Avengers için yapılmış ve hala hayatta olan orijinal Avengers altılısının tekrar bir takım oluşu için konulmuş. Çünkü Endgame orijinal Avengers ekibine koca bir saygı duruşu gibi.

Fragman hakkında sahne bazlı söyleyeceklerim bu kadar, bunun dışında fragman genelinde bahsetmek istediğim iki şey var. İlki Twitter’da TrailerTrack adlı bir hesap var. Fragmanların ne zaman çıkacağı tarzı bilgileri paylaşıyorlar. Attıkları tweet’e göre Endgame fragmanına Marvel tarafından “Capstone” kod adı verilmiş. Capstone da Kuzey Amerika İngilizcesinde bir kişinin, hayatı veya kariyerini tamamlamak için başarabileceği en iyi ve son şey anlamına geliyormuş. Bu son şey olarak kastettikleri başarı acaba Capstone’un Cap’i olarak Steve Rogers mı kastedilmiş yoksa orijinal Avengers altılısının vedası mı kastedilmiş onu bilemedim. İkisi de olabilir aslında, orijinal altının sözleşmesi bitti Endgame’in devamında geçen bir filmde yer almayacaklar. En azından şimdilik böyle. Sadece Scarlett Johansson bir film daha çıkartacak ama o da orijin hikaye olacak, ölme ihtimali var yani Endgame’de.

İkinci konu da fragmanın orijinal Avengers üyeleri vasıtasıyla acının beş aşamasını yansıtması. Acının, derdin, üzüntünün beş aşamasını biliyor musunuz? Reddetme, öfke, çaba, depresyon ve kabulleniş. Thor reddedişi, Clint öfkeyi, Natasha çabayı, Steve depresyonu, Tony de kabullenişi temsil ediyor. Demin bahsettiğim Guardians gemisinin kırlangıça benzemesi bence kesinlikle bilerek yapılmış olsa da, bu tesadüf mü yoksa bilerek mi bilmiyorum ama karakterlerin ruh haline bu kadar mükemmel uyduğu için hayranlık duydum. Kırlangıç meselesiyle bu detay fragmana olan hayranlığımı 10 katına çıkardı resmen.

Yorumlar