Dikkat Çeken Sahneleri İle Infinity War

2018 yılının da sonuna gelmiş bulunuyoruz. Dolu dolu bir sene geçirdik desek çok yanlış olmaz sanırım. İzlememiz gereken bir de Aquaman filmi kaldı, ondan sonra bu senenin de çizgi roman filmlerini bitirmiş bulunuyoruz. Hazır bitmeden, geçen sene Wonder Woman‘a yaptığımız gibi, yılın belki de en çok beklenen filmine de aynı konsept üzerinden bir yazı hazırlamak istedim. Diğerlerinde olduğu gibi burada da Infinity War filminin satır başları sayabileceğimiz, arkasında gösterdiğinden de fazlası olduğunu düşündüğümüz sahneler hakkında birkaç kelime etmek istiyoruz. Yani bu yazı oldukça spoiler dolu bir yazı olmak üzere.

1) Direkt olarak filmin ilk sahnesiyle ve Thanos’un ilk sözleriyle girmek istiyorum. Kaderin her şekilde gerçekleşeceğini ve dahası kaderin kendisi olduğunu söylüyor. Thanos’un burada dikkat çekmek istediği şey şüphesiz ne olursa olsun yapmak istediği şeyi yapacağı tabii. Ancak aynı zamanda da amacının da yerine getirileceği ile ilgili diye düşünülebilir. Dengeyi sağlamak, Thanos’un çözümü ele alındığında eğer tarafsız ve mantıklı bir bakış açınız varsa yapılabilecek en iyi yöntemlerden biri. Ancak kahramanlarımız bunun olmasını istemiyor ve yapılmış olanı geri alabilirlerse, sonucu değiştirebilirlerse, büyük resme baktığımızda bozulmuş olan denge bizi nereye götürecek. Çizgi romanlarda yok olan evrenler sizi şaşırtmayabilir belki. Peki ya sinema perdesinde görebilir miyiz?

2) Guardians ekibimizden Thor ile birlikte gitmeyenlerin hedefi olan Knowhere’e gidiyoruz ikinci olarak. Gamora’nın ani bir saldırıyla Thanos’u öldürdüğünü sandığı sahneye. Thanos’un, Gamora’nın üvey babası olduğu bilgisi malumunuz artık hepimizin bildiği bir bilgi ancak bu sahne Gamora’nın Thanos ile birlikte büyümüş olmasını ufak da olsa yalın bir şekilde karşımıza sunuyor. Gamora’nın gözlerinden akan yaşların birden çok sebebi var. Bir zamanlar aynı fikirleri paylaştığı, peşinden gittiği, birçok şeyi öğrendiği kişiyi öldürüyor olması, hem de bunu Gamora’ya sunduğu hançerle yapıyor olması ikili arasındaki ilişkinin sözsüz bir tezahürü. İlerleyen dakikalarda aynı sahneyi bu sefer tam tersi bir şekilde görüyor olmamız, bu sefer gözleri yaşlı kişinin Thanos olması da oldukça vurucu.

3) Thanos’un evrenin yarısını yok etme planlarının sebebini biliyoruz. Bunun için sahip olduğu motivasyonun da kendi gezegeninin ölümü ile yüzleşmesi filmde bize söylendi. Yani Deli Titan aslında ilk başta sadece kendi gezegenini kurtarmaya çalışan biriydi. Ancak kendi gezegeni öngördüğü sonu yaşamışken neden evrenin geri kalanıyla alakalı olarak böyle bir “kurtarma” planına giriştiğini tam olarak açıklamıyor film. Belki de ilk maddede de ele aldığımız gibi kaderin kendisine bu görevi verdiğinden, kendisinin kader görevini yerine getirmesinden sorumlu hissediyordur. Bu kadar farkındalık sahibi olmanın ve görev bilincinin kime benzediğini görebiliyorsunuz değil mi? Kendi deyişiyle bilgiyle lanetlenmiş olmak Tony Stark’ı da kapsıyordu ki kendisi de, evrenin yarısını ve gezegenini kurtarmaya çalışan biri. İkilinin aynı motivasyon üzerinden birbirleriyle karşı karşıya geliyor oluşu filmin oldukça dokunaklı sahnelerinden biriydi sanırım ve büyük ihtimalle Tony’nin hayatta kalmasının sebeplerinden biriydi de.

4) Tony’nin hayatta kalma sebeplerinden bir diğeri de şüphesiz Mistik Sanatlar Uzmanı olan pelerinli bir başka kahramanımız. Doctor Strange’in geleceğe baktığını ve oldukça fazla olasılığı görüp sadece birinde kazandıkları bilgisine sahip olduğunu biliyoruz. Ancak ne gördüğünü tam olarak bilmiyoruz ve tam da bu noktada kendisi, herhangi bir durumda taşı korumayı seçeceğini söylemesine rağmen Tony’i kurtarmak adına taştan vazgeçiyor. Doktor’un kazanılan olasılıkta her şeyi gördüğünden emin değiliz ancak emin olabileceğimiz bir şey var ki, evrenin yarısının kurtarılabilmesi için Tony Stark’ın yaşaması gerekiyordu ve Doctor Strange bu uğurda zaman taşından vazgeçerek kendisi de dahil evrenin yarısının yok olmasına izin verdi. Sanırım filmin iki baş karakteri ve iki zıt kutbu da böylece önümüze serilmiş oluyor. Bir başka Tony ve Thanos karşılaşmasına hazır olsak iyi olur.

Sonuç olarak Infinity War’ın düğümleri atılmış bir film olduğunun hepimiz farkındayız. Soru işaretleri oluşturulması için tasarlanmış bu yapımın devamında ise bence daha çok şaşıracağız diye düşünmeden edemiyorum. Çünkü bu çıtaya kadar çıkabilmiş olması daha da fazlasını yapabileceğinin kusursuz bir göstergesi. Avengers: Endgame çıkana kadar esen kalın ve parmağınızı şıklatmadan önce bir kere daha düşünün, başka bir yolu var mıydı? Thanos düşünmüş müydü?

Yorumlar