Fantastic Four Yeniden Aramızda

Efendim, Fantastic Four ekibi Marvel’ın en değişmez dinamiklerinden birisidir bildiğiniz üzere. Yıllar boyunca da evrende kendi saygın yerlerini korudular, bir dünya muhteşem kötü karakterle birlikte enfes ana karakterler armağan ettiler.

Gelin görün ki 2015 yılında Marvel evrenini baştan aşağı değiştirecek olan Secret Wars hikayesi yayınlandı. Hikayede, büyük felaketler sonrasında evren yerle bir olmuş ve Molecule Man – Owen Reece’in iradesiyle yeniden yaratılmıştı. Bu evreni demir yumruğu ile yöneten tek kişi ise Doctor Doom’dan başkası değildi. Kendisine alternatif evrenlerin Thorlarından bir polis gücü kurmuş, evreni bölgelere taksim etmiş ve tüm insanlığı korku içinde titretmeyi başarmıştı. Ancak Reed Richards’ın insan üstü gayretlerinin sonunda Doom yenilmiş, Molecule Man özgür kalmıştı ancak bütün paralel Marvel evrenleri yok olmuş, tüm karakterler artık Marvel Prime adındaki bir evrende yaşamaya başlamıştı. Öyle ki, kendisine iyiliği dokunmuş olan Miles Morales, Molecule Man tarafından bağışlanmış ve Ultimate evreniyle birlikte yok olmak yerine Prime evreninde yaşama hakkı kazanmıştı. İşte Miles bu şekilde ana evrene geçti sevgili okur, bunu aklımızın bir köşesinde hep tutalım, kafamız karışmasın. Böylece Reed, Sue, çocukları Val ve Franklin, yanlarına parlak zekalı çocuklardan oluşan Future Foundation ekibini de almış, Molecule Man ile birlikte evrenimizi terk etmişti. Zira Franklin Richards, elleriyle evrenler oluşturabilecek kalibrede bir kahramandı. Böylece ana evren bir yandan yeniden kurulurken, ekibimiz uzak diyarlarda Franklin ile birlikte yeni evrenler yaratmaya gitmişti. İşte Fantastik Dörtlümüze bu şekilde veda etmiş, 3 yıldır da kendilerinden bir ses duymamıştık.

Bu sırada birçok şey oldu tabii. Peter Parker köşeyi dönüp Parker Industries’in başında başarıdan başarıya koşarken Fantastic Four’un imza binası Baxter binasını satın alıp operasyon merkezi haline getirdi. Takım bir gün geri dönerse onlara iade etmeye niyetliydi ancak işler pek istediği gibi gitmedi. Secret Empire ile tüm Dünya’nın dengeleri bozulunca Baxter binası da arada yok olan birçok yapıya karıştı.

Ben Grimm, çocukluğundan beri hayalini kurduğu uzay pilotluğunu sonunda gerçekleştirdi ve Guardians of the Galaxy ekibine katıldı. Öte yandan Johnny Storm da Inhumanların şehri New Attilan’a yerleşip, o dönem Black Bolt’la ayrı olan Medusa ile ilişki yaşadı.

Koca kötü adamımız Doctor Doom ise bildiğiniz üzere Secret Wars’un sonunda yüzündeki deformasyondan kurtulmuş, yepyeni bir adam olarak dönmüş, Tony Stark ile ikili ilişkilerini ilerletmişti. Civil War II olup Tony hikayenin sonunda komaya girince de Iron Man zırhını Infamous Iron Man serisinde Doctor Doom giydi.

Fantastic Four’un sahnelerden bu kadar uzun süre uzak kalmasının sebebini hepimiz biliyoruz aslında. Marvel CEO’su Isaac Perlmutter’i bilmiyorsanız, bu beyefendinin, gizliliğine fazla düşkün olmasından kaynaklı. Kendisi bazı Hollywood yıldızlarından çalınan genetik örneklerle ilgili bir davaya karışmış, Amerika’da Gazilere ait yardım sandığını Trump emrinde kontrol eden oldukça tuhaf bir tip. Aynı zamanda ırkçı bir arkadaş. Örneğin Don Cheadle, Iron Man 2’de Terrence Howard’ın yerine getirildiğinde, kendisinin, ‘nasıl olsa kimse fark etmez, tüm siyahiler birbirinin aynısı’ dediği iddia ediliyor. Her neyse, Perlmutter’i apayrı bir dosyada incelemek gerek. Ancak şu bir gerçek ki Perlmutter yıllardır, Fantastic Four ve X-Men’in film haklarına sahip olmadıkları için FOX’a bedava reklam yaptıklarını düşünen, listenin başındaki adam. Aslına bakarsanız çizgi romanlarda bu iki ekibi silme çabası, Guardians of the Galaxy ve Inhumans’ın bu ikili yerine ısrarla her mecraya sokulması bu yüzden. Eh, FOX’un Disney tarafından satın alınmasıyla birlikte, Fantastic Four ve Future Foundation’ın geri dönüşü ve bir anda gökten deliler gibi yeni X-Men serileri yağmasının sebebini de anlamışsınızdır.

Böylece, Dan Slott’ın The Amazing Spider-Man serisini tamamlayıp Fantastic Four yazmaya başlamasıyla birlikte ekibimiz dönüşünü yaptı. Son çıkan Fantastic Four #4 ile birlikte ekip artık yeniden aramızda diyebiliriz.

Birlikte yeni evrenler yaratan ekibin nefesleri sonunda tıkandı ve artık Franklin’in yeni evrenler yaratmasına gerek kalmadığı öğrenildi. Böylece, bir dizi kavga dövüşün sonunda ekibimiz sonunda Dünya’nın yerini buldu ve ailemiz yeniden bir araya geldi. Tek sorun, Spidey’nin marifetiyle kaybettikleri Baxter binası yerine bir yer bulmak.

Yorumlar