Netflix dizilerinin iptalinde suçlu birazcık Disney

Çoğu zaman övmelere doyamadığımız, bazı zamanlar da sövmelere doyamadığımız Marvel’ın Netflix ortaklığının sonuna geldik galiba. Çünkü en güçlü kalemiz Daredevil’ı kaybettik. Umut bu topraklardan gitti. Iron Fist ve Luke Cage’in arka arkaya iptalleri bile Daredevil’a olan inancımızı söndüremese de, birkaç gün önce acı haberi aldık. Bundan sonra Netflix ekranlarında Matt Murdock’ın Hell’s Kitchen’ı ölümüne savunmasını, Jessica Jones’un millete sataşmasını, Luke Cage’in Harlem’i tek başına sırtlamasını ve Danny Rand’in öyle ortalıkta dolanmasını izleyemeyeceğiz.

Netflix’in bu dizileri iptal etmesi başta pek mantıklı gelmiyor, çünkü başta Daredevil olmak üzere dizilerin ciddi bir hayran kitlesi var. Marvel’a ait ve MCU’da geçiyor. Netflix’in yararlanabileceği çok malzeme var. Ama ben de yeni öğrendim ki durum öyle değilmiş. Etrafta Netflix’in Disney+ yüzünden iptal ettiği, veya Disney’in Marvel markasını artık Netflix’e yedirmek istemediği gibi gibi haberler var. Bunlar çoğunlukla taraflardan birinin yaptırması gibiymiş gösteriliyor.

Ancak Amazon’un eski strateji başkanı Matthew Ball’un Twitter üzerinden yaptığı açıklamalar gösteriyor ki durum hiç de öyle değil. Liste şeklinde ilerleyelim:

  1. Öncelikle Daredevil da dahil olmak üzere hiçbir dizi ilk sezonundaki izlenmelere ulaşamıyor. Reytinglerde düşüş var.
  2. Netflix’in iptal etmesinin sebebi Disney+ değil. Yeni sezon onayı verilmeden önce sezonların bütçesi, telif haklarına ödediği ücret ve bütün giderlerin toplamı karşılığında dizinin getirdiği gelir göz önünde bulundurulmuş.
  3. Normal bir Netflix dizisinin başarılı olması için %30 oranında izlenmesi yeterken, Marvel dizilerinde bu %60 çünkü Netflix bir yandan da Disney’e yüklü bir telif hakkı ödüyor.
  4. Daredevil’ın ilk sezonundan beri çıkan her sezonda, Disney işin dışında kalmış. Bütçelere, giderlere karışmamış. Netflix’in bunu kabul etmesinin sebebi biraz da 2012-2013’te dizilere ihtiyacı varken ve 2012’de Avengers gişeyi kasıp kavururken bu karakterleri kullanıp çıkışa geçmek istemeleri.
  5. Giderleri azaltmak ve getiriyi arttırmak adına Netflix sezonlardaki bölüm sayısını 13’ten 6-7’ye düşürmek istemiş ancak Disney bunu reddetmiş çünkü eğer kabul etselerdi hem bu karakterleri kendilerine ait yapımlarda kullanamayacaklardı, hem de Netflix’ten elde ettiği gelir üçte iki oranında azalacaktı. Netflix bu şartlarla yeni sezonları çekmek istedi, Disney reddetti.

Kısaca eskiden elde edilen gelir, artık iki taraf için de ulaşması mümkün olmayan bir noktadaydı. Netflix istediği gelirlere ulaşamayacağı dizileri bir yandan da Disney’e ciddi bir telif hakkı öderken çekmeye devam etmek istemedi, Disney de bu şartlar işine gelmediği için herkes kendi yoluna tuşuna bastı. Yani aslında ortada Disney+’ın sebep olduğu teoriler yok. Finansal bir çıkmaza girildikten sonra yola devam etmeme kararı verildi. Suç ne tam olarak Netflix’te, ne de Disney’de ancak Matthew Ball’un yazdıklarına göre Disney dizileri finanse etme konusunda Netflix’e biraz daha yardım edebilirmiş.

Peki şimdi ne olacak? Disney istese de belli bir süre boyunca bu dizileri Disney+’ta yayınlayamayacak çünkü Netflix’in ödediği bir telif hakkı bedeli var ve diziler Netflix Orijinal Dizisi olarak geçiyor ki zaten dizileri Disney+’a taşımak gibi bir istekleri de yok. Jessica Jones üçüncü sezon ve The Punisher ikinci sezon hariç Netflix’te artık yeni sezon çıkmayacak.

Asıl can sıkıcı olan şey karakterlerin resmen boşluğa düşmesi. Ne Netflix’te devam edebiliyorlar, ne de Disney+’ta.

Yorumlar