Old Man Daredevil? Yetmedi mi Artık?

2005 yılında Mark Millar bir çizgi roman serisi yazdı: Old Man Logan. Fazlasıyla büyük beğeni topladı zamanında. Öyle ki bir furya başlatarak Marvel’ın çılgınlar gibi What if? hikayesi üretmesine sebep oldu. Her 2 sayılık hikayenin bir What if? versiyonunu görmeye başladık. Daha sonra Logan vizyona girmek üzereyken bir patlama daha oldu: Secret Wars. Bütün Marvel karakterleri tek bir evrende yaşamaya başladı. Böylece Mark Millar’ın Old Man Logan hikayesine Brian Michael Bendis 5 sayılık bir devam öyküsü yazdı, güzel de oldu. Bu esnada Logan filmi büyük beğeni topladı ve bir de gördük ki ana evrendeki bıçkın delikanlı Wolverine öldü, onun yerine tüm X takımlarında görev yapmak için Old Man Logan tayin edildi. Gelen ihtiyar Logan’ımız için Jeff Lemire enfes bir seri yazdı. Buraya kadar hep kuşkuyla ilerlemiştik ama her seferinde bizi yanıltmayı da başardılar.

Ve nihayetinde Old Man Hawkeye duyuruldu. Biliyorsunuz, Logan’ın öyküsünde, gelecekte adam akıllı geriye 3-5 kahraman kalmış, bunlardan birisi de artık gözleri görmeyen Hawkeye’dı. Clint’in hikayesini de oradan başlatıp ilerlettiler ve 12 sayılık bir seriyi bu hafta itibariyle sona erdirdiler. Old Man Logan için yazılan yaklaşık 30-40 sayının hiçbiri kadar doyurucu bir seri olmadı ne yazık ki ama en azından bu gelecekteki çorak topraklar evreninde bir ihtiyar Kate Bishop ve ihtiyar bir Bullseye görebildik ki bu da serinin bize kazandırdığı tek güzellik oldu diyebiliriz.

Haberimizin konusu ise bu haftaki sayının ve tüm serinin finali. Spoiler içereceğini söylememize gerek yoktur diye düşünüyorum. Ana konudan biraz daha farklı bir noktadan bahsedeceğiz çünkü. Bu evrende bütün kahramanların öldüğünü biliyoruz. Bu seri içerisinde de Bullseye, bir kahraman öldürmeyeli 41 yıl geçtiğini söylüyordu ve son öldürdüğü kişinin de Daredevil olduğunu belirtiyordu. Ama 9. sayıda Bullseye, Daredevil’ın kalbini sökmeden önce kızıl şeytanın kendisini bir şelaleye attığını söyledi. Eh, bu da demek oluyordu ki Matt Murdock bir yerlerde yaşıyordu. Bu hafta final sayısıyla da bunu öğrenmiş olduk.

Old Man Hawkeye hikayesinin üzerinden 1 yıl geçtikten sonra Hawkeye’ı karlı dağların arasında bir tapınakta tutuklanmış olarak görüyoruz. Clint, Stick isminde birisini aradığını söyler ve Voila! Karşısında kendisi gibi gözleri görmeyen bir kahraman, ihtiyar bir Daredevil oturmaktadır.

Sizi bilmiyorum ama ben, her karakter için yeni bir ‘Old Man’ evreni yaratılmasından açıkçası sıkıldım. Öyle ki önümüzdeki haftalarda DC Comics de bir Old Lady Harley serisi çıkaracak. Yani, durum oldukça saçma ve yaratıcılıktan uzak bir hal almaya başlıyor. Yine de Old Man Logan’ın devamına da karşı olmamıza rağmen güzel bir devam serisi ortaya çıktı. En azından bir şans verebiliriz belki ileride Old Man Daredevil’a da. Ne dersiniz?

Yorumlar