Spider-Man: Far From Home Fragmanında Gösterilenler

Daha Avengers 4 fragmanının etkisini atlatamamışken geçtiğimiz haftasonu Spider-Man: Far From Home’dan da yeni fragman gelmesi bekleniyordu ama bilmediğimiz bir sebepten ötürü ertelendi. Bu arada ”Marvel neden bir haftada üç fragman yayınlıyor?” diye soranlar var. Aslında Marvel iki fragman yayınladı. Captain Marvel ve Avengers: Endgame. Spider-Man filmlerinin tanıtımları Sony’e ait. Tabii ki Marvel’la görüşüp Spider-Man fragmanlarının ne zaman çıkacağına beraber karar verseler de son söz Sony’e ait.

Peki fragman ne zaman yayınlanır? Sony’nin Spider-Man animasyon filmi Spider-Verse 14 Aralık’ta çıkıyor. Daha vizyona girmeden film acayip beğenildi, eleştirmenlerden tam not aldı, ciddi bir kesim de Spider-Man 2 dahil en iyi Spider-Man filmi olduğunu söylüyor. Yani Spider-Verse çok sağlam bir hasılat toplayacak o yüzden Sony bu fırsattan istifade Far From Home’un fragmanını reklam yapmak için film öncesinde göstermek isteyebilir. Gayet mantıklı bir tahmin. 14’ü sonrasına sarkarsa sürpriz olur, ama sarkma ihtimali de az değil. Hadi sarktı diyelim, 23 Aralık’a kadar kesin yayınlanacak.

Bugün burada toplanma sebebimiz Brezilya’daki Comic-Con’da Spider-Man: Far From Home fragmanının seyircilere izletilmesi. Yani fragmanda neler olduğunu biliyoruz ve elimizde filme dair konuşacak baya şeyimiz var. Fragman 2.5 dakika uzunluğundaymış ve Mysterio, Nick Fury, Happy Hogan, Ned, May hala ve Michelle falan baya bütün aile toplanmış.

Fragman Peter ve May hala bir şeylerle uğraşırken Tony Stark’ın koruması Happy’nin içeri girmesi ve May halaya iltifat etmesiyle başlıyor. Daha sonra Peter’ı okulla birlikte Venedik’e gitmeye hazırlanırken görüyoruz. Avengers 4’te artık ne yaşandıysa Spider-Man baya herkes tarafından tanınıyor. Peter çantasını kapatmak üzereyken dolapta duran kostüme bakıyor ama okul gezisine odaklanmak istediği için yanında götürmemeye karar veriyor. Bu arada Homecoming’in sürpriz sonunda May hala Peter’ın Spider-Man olduğunu öğrendikten sonra durumu kabullenmiş, hatta Peter’a destek veriyor.

Venedik’te Peter’ın otel odasına geçiyoruz. Gezide Michelle, Ned, Flash ve Betty Brant de var. Ned, Peter’ın odasına giriyor ama girer girmez şu anında uyutan oklardan biriyle vurulup yere yığılıyor. Arkadan Nick Fury çıkıyor. Peter’a yeni bir SHIELD kostümüyle birlikte Venedik’te halletmesi gereken bir görev veriyor. Ayrıca SHIELD kostümü dışında çantada klasik kostüm de var. Görevin olayı ateş, su, toprak ve hava elementlerinden oluşan dört devasa yaratığı yenmesi. Ama tek başına göndermiyor. Spider-Man’in bir de partneri var: hepimizin merakla beklediği ama tam olarak böyle beklemediği Mysterio. Jake Gyllenhaal’un oynadığı karakteri fragmanın sonunda su elementiyle kapışırken izliyoruz, Peter zor durumdayken yeşil gazların arasından ortaya çıkıyor ve günü kurtarıyor. Fragmanda ayrıca Spider-Man’in Mysterio’yla kapıştığı bir sahne ve Peter’ın Michelle’e ”Çok güzel görünüyorsun” dediği romantik sahneler de var.

Fragmanı yayınlamadılar ama Peter’ın yeni SHIELD kostümüne ilk bakış yayınlandı. Kostüm stealth suit olarak geçiyor, olayı Peter’ın görünmez olmasını sağlamak ama her zaman değil tabii ki. Detayları bilmesem de, çok aksiyon içinde olmadığı, daha hareketsiz olduğu anlarda görünmez oluyordur herhalde. Klasik video oyunu mantığı.

Fragmanın en büyük olayı Mysterio’nun filmin başlarında aslında iyi biriymiş gibi takılması. Nick Fury’le bağlantılı olacak kadar iyi takılması hem de. Bu daha büyük bir plan için bir tuzak mı yoksa gerçekten de iyi biri olup filmin devamında yaşanacak olaylar yüzünden mi karanlık tarafa geçecek o belli değil. Bu arada belki Mysterio’yu ve güçlerini yeteri kadar bilmeyenler olabilir, kısaca bahsedelim. Gerçek adı Quentin Beck olan karakterin doğuştan gelen herhangi bir süper gücü yok. Mesleği sihirbazların kullanması için illüzyon aletleri tarzı sahne efektleri hazırlamak. Bunun dışında milleti hipnoz etme konusunda ve sihirbazlıkta baya uzman. Az biraz da kimyager ve geçmişte dublörlük yaptığı için dövüş tekniklerine hakim. Bir gün biri diyor ki sinema endüstrisinde popüler olmanın en kolay yolu süper kahraman dövmek. Quentin dövmek için tecrübesiz Spider-Man’i seçiyor. Özel hazırladığı gazlarla, illüzyon numaralarıyla saldırıyor Spidey’e ama dayağını yiyip oturuyor tabii. Her kötü karakter gibi Mysterio da Spider-Man’i takıntı haline getiriyor, yıllar boyunca düzenli olarak intikam almanın yollarını arasa da hiçbir zaman kazanan olamıyor. Daha sonra beyin tümöründen ölüp gidiyor. Ama çizgi romanlarda kimse sonsuza kadar ölü kalmayacağı için, tekrar doğup aynı döngü devam ediyor.

Quentin Beck’in hikayesi kısaca böyle. Mysterio’nun herhangi bir süper gücü yok. İyi bir kimyager ve iyi bir illüzyonist. Far From Home’da iyi tarafta olmasının sebebi dediğim gibi ya hepsi büyük bir tuzak, ya da filmde bir şeyler olacak ve taraf değiştirecek. Mesela ilk aklıma gelen şeylerden biri aynı Amazing Spider-Man 2’de Spider-Man’e gösterilen ilgiyi kıskanan Elektro’nun bütün suçu Spidey’e atması gibi kıskançlık sebebiyle taraf değiştirebilir ama bu Marvel’ın yapmayacağı kadar basit bir şeymiş gibi geliyor bana. Son 4-5 filmdir baş kötü konusunda baya başarılılar.

En merak edilen şeylerden biri olan Mysterio’nun kostümü çizgi romanlardan fırlamış gibiymiş ve inanılmaz görünüyormuş. Jake Gyllenhaal da Quentin Beck olarak acayip ilgi çekiciymiş. Zaten Jake Gyllenhaal mutfak takımını bile oynasa ilgi çekici olur gerçi. Tom Holland’ın anlattığına göre filmde Peter ve Quentin baya kanka oluyorlarmış. Aralarında film boyunca süren bir arkadaşlık ilişkisi varmış ve bu ilişki filmde önemli bir dinamikmiş.

Mysterio konusu aşağı yukarı bu kadar. Bunlar dışında Happy ve May hala ilişkisi enteresan bir detay. Happy’nin filmde olmasının sebebi bu olabilir. Filmin ne kadarının New York dışında geçtiğini bilmiyoruz ama az bir bölüm değil çünkü Almanya, İngiltere ve Çek Cumhuriyeti sahneleri de var. New York’ta geçen sahneler de olacak. Happy’nin olma sebebi Avengers 4’te Tony öldüğü için Peter’a göz kulak olmak istemiş olabilir. Artık onun sorumluluğuymuş ve Tony’e olan borcunu ödemek için olabilir. Peter Parker’ın Avengers dünyasında en yakın olduğu kişiler Tony ve Happy oldu. Biraz üzücü ama bana mantıklı geldi.

Başka başka ne vaar: Nick Fury’nin SHIELD kostümü vermesi önemli detaylardan biri çünkü Nick Fury uzun zamandır SHIELD yöneticisi değil ve SHIELD da uzun zamandır eski günlerinde değil. Belki Avengers 4’te yaşanan olaylar SHIELD’ı eski günlerine döndürmüştür. Zaten ortalarda Tony Stark’ın Titan’dan dünyaya döndükten sonra ya yeni savunma bakanı ya da yeni SHIELD yöneticisi olacağına dair teoriler vardı. Ayrıca çizgi romanlarda da Civil War’dan sonra Tony SHIELD yöneticisi oluyordu. Belki yeni yönetici Tony değil, Nick olmuştur. Belli olmaz.

Fragmanın 14 Aralık’tan önce yayınlanması bekleniyor ama olmazsa da önümüzdeki 13 gün içinde kesin yayınlanacak. Yine de Brezilya’daki Comic-Con sayesinde fragmanı izlemeden bile film hakkında çok şey öğrendik.

Yorumlar