Spider-Man: Into The Spider-Verse’den Son Gelişmeler

İlk Eleştiriler, Sony'nin Devam Filmi ve Spinoff Planları

Spider-Man: Into the Spider-Verse, MCU’nun Spider-Man’i ve Sony’nin Venom’undan farklı evrende geçen bir animasyon filmi. Spider-Verse çizgi roman hikâye örgüsüne dayanan filmin merkezinde Miles Morales bulunuyor. Kingpin’in yaptığı deneyler diğer evrenlerdeki örümcek güçlerine sahip insanları -Spider-Gwen, Peter Parker, Peni Parker, Spider-Ham ve Spider-Man Noir- Miles’ın dünyasına çekiyor ve Miles Morales’in çoklu evrendeki tek Spider-Man olmadığını keşfetmesiyle hikâyemiz başlıyor.

Filme gelen ilk yorumlar oldukça iyi. Eleştirmenler filmin yenilikçi animasyonunu, katmanlı anlatımını, canlandırıcı aksiyonunu, mizahını ve Miles Morales’in ‘genç omuzlarında çok ağır bir yük taşıyan, iyi niyetli ama tecrübesiz bir süper kahraman’ olarak yansıtılan karakterini methediyor.

Bu arada Spider-Man: Into the Spider-Verse’ün, genel olarak iyi eleştiriler almış olan Ralph Breaks the Internet, Incredibles 2, Isle of Dogs gibi filmleri geride bırakıp New York Film Critics Circle tarafından 2018’in en iyi animasyonu seçildiğini de buraya not olarak düşelim.

Filme gelen eleştirilerden bazıları başlıklar halinde hemen aşağıda:

“Spider-Man: Into the Spider-Verse, piyasadaki en iyi süper kahraman hikâye anlatımlarından biri.” 

William Bibbiani / TheWrap

 

“Son 16 yıl içindeki yedinci Spider-Man filmi olmasına rağmen, bu evren yeni ve pırıl pırıl hissettiriyor.”

Jesse Hassenger / AV Club

“Spider-Man: Into the Spider-Verse’ü ayrıcalıklı kılan şey, aptalca bile olsa görevini ciddiye almasıdır.”

Justin Chang / Los Angeles Times

“Spider-Verse bol miktarda küçük hazlarıyla benzersiz görünüyor.”

Darren Franich / Entertainment Weekly

“Günümüz çocuklarına Spider-Man’i tanıtmak için hazırlanmış,  karakteri bu kadar popüler yapan her şeyin nispeten çılgın, biraz cüretkâr ve dokunaklı bir birleşimi.”

Brian Truitt / USA Today

“Tam başka bir Spider-Man filmini daha kaldıramayacağınızı düşündüğünüz anda, bu film çıkıp her şeyi başka bir bakış açısıyla ortaya koyuyor.”

Peter Debruge / Variety

“Böylesine aşina bir karakterin hikâyesi, bir şekilde, tamamen yeni ve orijinal hissettiriyor.”

John Nugent / Empire Magazine

“Bu muhteşem animasyon, ilk Spider-Man filminden beri yapılmış en iyi Spider-Man filmi.”

Scott Mendelson / Forbes

“Spider-Man: Into the Spider-Verse, muhteşem bir şekilde yürütülen çizgi roman tarzı animasyonuyla komik, içten ve taze bir orijin hikaye sunuyor.”

Molly Freeman / ScreenRant

“Karakterin temsil ettiği her şeye çarpıcı bir övgü niteliğinde.”

Eric Eisenberg / CinemaBlend

Bu kadar olumlu eleştiriden sonra Sony de yeni projeler için kolları sıvamakta gecikmemiş. THR’nin haberine göre Sony, Into the Spider-Verse için bir devam filmi ve tamamı kadın karakterlerden oluşacak bir spinoff için çoktan hazırlıklara başlamış. Devam filminin yönetmenlik görevi Avatar: The Last Airbender ve The Legend of Korra’nın yönetmeni Joaquim Dos Santos’a verilmiş. Voltron ve Batman: Year One’ın yönetmeni Lauren Montgomery ile spinoff’un yönetmenliği için görüşmeler sürüyormuş.

Spider-Man: Into the Spider-Verse henüz vizyona girmedi. Film vizyon macerasına başladıktan sonra hayranlardan gelecek tepkiler de tabii ki çok önemli. Ama devam filmi ve spinoff projelerini düşününce Spider-Man: Into the Spider-Verse’ü yeni bir franchise’ın başlangıcı olarak kabul etmek yanlış olmaz. Sony’nin bakış açısından düşününce böyle bir hikâyeyle başlangıç yapmak, aslında oldukça akıllı bir hareket. Çünkü film konusu gereği bu yeni evrendeki birçok karakteri izleyiciye kısa da olsa tanıtma imkanı buluyor. Miles Morales, Peter Parker, Spider-Gwen, Peni Parker, Spider-Ham ve Spider-Man Noir’i bir araya getirmekle kalmayıp yer verdiği birkaç villain ile potansiyel franchise’ın zeminini de zahmetsizce hazırlamış oluyor.

Ülkemizde 14 Aralık’ta vizyona girecek olan Spider-Man: Into the Spider-Verse’ün son fragmanını henüz izlememiş olan ve yeniden izlemek isteyenler için şuraya iliştirelim.

 

 

Yorumlar