Titans 8. Bölüm İnceleme

Titans 8. bölümü nefes kesici sonuyla sezon finaline yaklaştığımızın habercisiydi. Sezonun bitimine 3 bölüm kaldı ve Rachel’ın hikayesi nihayet hız kazanmaya başladı. Sadece Rachel da değil, Kory de bölümün sonundaki sahneyle dizinin hikayesine iyice dahil oldu ama bunları konuşmadan önce incelemeye Donna Troy’la başlamak istiyorum.

Donna Troy çizgi romanlarda Wonder Girl adıyla bilinen, süper kahramanlığa Wonder Woman’ın yanında başlamış bir Amazon savaşçısı. Bölümde Donna’nın anlattığı kadarıyla çizgi romanların aynısı alınmış ve diziye konulmuş. Donna Troy’un orijin hikayesinde hiçbir değişiklik yapmamışlar ki bu oldukça cömert bir karar. Çünkü böylece Titans evreninde Batman’den sonra Wonder Woman’ın da varlığını öğrendik. Hatta Donna Troy, Justice League’in de olduğundan bahsetti. Yani Batman ve Wonder Woman dışında kuvvetle muhtemel Superman, Flash ve belki Yeşil Fener de var. Cyborg olduğunu sanmıyorum çünkü Doom Patrol dizisinde Cyborg da olacak. DC Universe dizilerinde Justice League üyelerini göreceğimizi sanmıyorum, belki en fazla Titans dizisinde Bruce Wayne gözükür o kadar. Batman kostümünü görmeyiz bile.

Donna Troy ve Dick Grayson’ın ilişkisi hakkında benim en sevdiğim şey iki karakterin de yardımcılığını yaptığı kahramanların yansımaları oluşu. Donna Troy da bundan bahsetti zaten. Wonder Woman masumları korumak için doğmuşken, Batman suçluları cezalandırmak için yaratılmış. O yüzden kimse bana ölümüne Wonder Woman överken, Wonder Woman gelmiş geçmiş en iyi süper kahramandır derken sövmesin. Çünkü öyle. Dizide Donna Troy daha merhametli, tutarlı, dengeli olan taraf. Dick Grayson ise Batman ile geçirdiği yılların ardından öfkeyle, ani kararlarla ve acımasızlıkla işini hallediyor. Depodaki sahne bunun en güzel örneği. Donna kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez hesabı suçluların gitmesine izin verirken Dick bileğine kuvvet hesabı olaya balıklama daldı. Ama bu hareketi çok çelişkiliydi çünkü sezonun ilk bölümünden beri Dick Grayson seyirciye hep Titans’ın aklı başında, taktik bilgisi yüksek üyesi olarak anlatılmıştı. Depoda bu kadar alakasız şekilde şeyler yapması beni çelişkiye düşürdü ve Donna Troy’u yüceltmek için yaptıkları bi’ zorlama olarak geldi.

Batman v Superman’deki Batman’e gaddar, acımasız diyorduk ama Donna Troy’un anlattığına göre Titans’taki Batman gerçekten çok başka bir seviyede. Gotham halkının Batman hakkında ne düşündüğünü gösterseler evrende nasıl bir Batman olduğunu daha net anlarız.

Artık nihayet elimizde Kory’den bahsetmelik malzeme var çünkü Kory’nin Rachel’la olan meselesinin sezon finalinde büyük etkisi olacak. Öncelikle şundan emin miyiz: Kory bir kahraman mı yoksa kötü mü? Aslında ikisi de olmak zorunda değil ama kahraman olmadığından oldukça eminim. Bölümdeki tren sahnesinde kaçmak için muhtemelen onlarca polisi ve trendeki masumları öldürmesi bunu çok net gösteriyor. Çizgi romanlarda Starfire, Tamaran gezegeninin prensesiydi ve kız kardeşiyle taht için yaşadığı kavga sonucunda dünyaya geliyordu. Dizi bunu baya bir değiştirmiş çünkü Titans evreninde Starfire’ın geliş amacı Raven’ı öldürmek. Kehanete göre ”Yok Edici” adıyla bilinen Raven, galaksiyi yok edecek ve Starfire bunu durdurmak için gönderilmiş. Kory ve Starfire’ı iki ayrı karakter olarak ele alalım. Hafızasını kazanmadan önce Kory, kazandıktan sonra Starfire. Şimdi dediğim gibi Kory kesinlikle bir kahraman değil. Tren meselesi yüzünden. Ama Starfire da yapmak için gönderildiği şey konusunda haklı. Sonuçta galaksiyi yok edecek bir varlığın peşinde. Ama bu varlık 1- bunun farkında değil, 2- bunu istemiyor, 3- yapacağı kesin değil ve 4- kehanetin doğru olup olmadığını bilmiyoruz

Hani sırf biri ”böyle böyle bi varlık var, galaksiyi yok edecek, git öldür” dediği için öldürecekse Rachel’ı, bu galaksiyi kurtarma falan değil bildiğin cinayet. Buna karar vermek için de Starfire’ın motivasyonu konusunda daha çok bilgi lazım, Rachel’ın babasının diziye biraz daha dahil olması lazım, 3 bölüm de sezonu çözümlemek için gayet yeterli bir süre. Önümüzde çok hareketli olacak 3 koca bölüm var. Ortalık karışacak gibi duruyor.

Titans zaten gelecek sezonlar için büyük potansiyeli olan, bu sezonda da işleri gayet iyi götüren bir diziydi ama hak ettiği ilgiyi görmüyordu. Daredevil’ın iptal edilmesiyle Titans’ın belki biraz daha önü açılır ama Daredevil mı Titans mı diye sorsanız sabaha kadar Daredevil derim o ayrı konu. Dizi son 2 bölümdür cidden bir sonraki bölüm çıksa da izlesek dedirtmeyi başarıyor.

Yorumlar