X-Men MCU’ya 2020’de geliyor!

Disney’in birkaç ay önce 21st Century FOX’u ve alt kuruluşlarını 71 milyar dolar karşılığında satın aldığını illa bir yerlerde duymuşsunuzdur. Akla hemen X-Men ve Fantastic Four karakterlerinin Marvel’a geri dönmesi gelse de, Disney’in FOX’u satın alması sinemanın geleceği için aslında çok da iyi bir şey değil.

Çünkü sinemada çeşitlilik azalıyor. Hollywood’un en büyük stüdyolarına Disney’i, Warner Bros’u, Universal’ı, Columbia’yı ve Paramount’u yazabiliriz. Bu stüdyolar birbiriyle sürekli rekabet içinde. Sürekli birbirlerinden daha iyi işler yapmaya çalışıyorlar. Bu durum da filmlerin ve sinemanın kalitesini arttırıyor. Daha çok bilet satmak için stüdyolar sınırlarını zorlamalı, riskli kararlar almalı, orijinal içerikler yaratmalı, yaratıcılıklarını ortaya koymalılar. Seyircinin işine geliyor yani. Ama bu stüdyolardan biri, diğerini yerse, rekabet azalır ve kalite düşer. Deadpool’u ve Logan’ı bu kadar başarılı yapan şey, diğer süper kahraman filmlerinden farklı ve orijinal olmalarıydı. Disney’in FOX’u satın almasıyla Avatar, Predator, Maymunlar Cehennemi, Alien ve daha birçok film serisi Disney’e geçiyor. Disney +18’den uzak duran, daha çok ailelere hitap eden bir stüdyo. Deadpool ve diğer seriler için +18’e geçmeyi düşünmezlerse, bu ciddi bir problem olabilir. Evet X-Men’i MCU’da izlemek istiyoruz ama bunun için sadece süper kahraman filmleri de değil, diğer filmlerin de kalitesinin düşmesine değer mi… onu bilemiyorum.

Ama öyle ya da böyle Disney, FOX’u satın aldı. Anlaşmanın Ocak ayı sonunda tamamlanması bekleniyor. Bu arada Avengers 4’te X-Men karakterlerini, Wolverine’i, Deadpool’u falan bekleyen varsa hiç beklemesin abi. Marvel’ın anlaşma tamamlanmadan hiçbir karakteri filmlerinde kullanma hakkı yok, çünkü karakterlerin hakları hala FOX’ta. Anlaşma tamamlandıktan sonra da ekleyemez filmlerine. Çünkü filmler prodüksiyona başladığı tarihte, Marvel karakterlerin haklarına sahip değildi.

Peki X-Men’i ve Fantastic Four’u ne zaman MCU’da görebiliriz? En erken 2020’de. Marvel Sinematik Evreninin başı Kevin Feige, X-Men ve Fantastic Four filmleri için çalışmalara 2019’un ilk yarısında başlayabileceklerini söyledi. Yani filmler en erken 2020’de vizyona girebilir. Bu arada Deadpool’u canlandıran Ryan Reynolds dışında, bütün karakterler için oyuncu seçimleri yeniden yapılacak. İşin güzel tarafı, Avengers 4 sonrası MCU’ya dair çok şey bilmiyoruz. Çekimleri tamamlanan sadece Spider-Man filmi var. Çekimlere başlaması beklenen de Black Widow, Doctor Strange 2, Guardians 3 ve Eternals filmi var. Marvel, Avengers 4 sonrası hakkında açıklamaları 2019’daki San Diego Comic-Con’da yapacak. O zamana kadar kesin olan bir şey yok.

Yorumlar