2019’un DC Dizileri, Filmleri ve Animasyonları

3 Ocak – Gotham

Yeni yıl Gotham’ın final sezonuyla başlıyor. Başladı aslında. Bruce Wayne’in Batman olma yolundaki macerada sona yaklaşıyoruz. Belki izleyeceğiniz en iyi çizgi roman dizisi değil, ama Gotham Batman külliyatından çok fazla malzemeyi barındırdığı için meraklısına keyif verebilir. Final sezonunda Gotham tam bir savaş alanı. Şehre giriş çıkışlar kapatılmış, iyiler ve kötüler arasında bu sefer kimse yok. Bruce Wayne ve Jim Gordon şehri korumak için beraber savaşıyorlar. Son sezon 12 bölüm olacak. İlk bölüm 3 Ocak’ta yayınlandı.

4 Ocak – Young Justice: Outsiders

2019’un DC için en büyük kazanımlarından biri kesinlikle Young Justice’in yeni sezonu. Çünkü Young Justice hem yetişkinlere de hitap etmesiyle gerçekten muhteşem bir animasyondu, hem de yarım bırakılmıştı. Ciddi bir kitle yıllarca yeni sezonun çıkması için kampanyalar başlattı, ama belki şartlar el vermediği için bu hiç gerçekleşmedi. Ama şimdi, yeni DC Universe platformuyla DC animasyonlara büyük önem veriyor. Bunun en büyük göstergesi de yeni Young Justice sezonu.

15 Ocak – Arrowverse

İzleyen kaldı mı bilmiyorum ama Arrowverse bir şekilde devam ediyor. Ben bırakalı baya oldu. Arada dizilerde neler olduğuna bakıyorum ama Arrow’un ilk iki sezonundaki, Flash’ın ilk iki sezonundaki tadı bir daha veremeyecekler gibi. Arrowverse dizileri şu an sezonların ortasında. 9. veya 10. bölümdeler. Sezonlar 23 bölüm. Oliver Queen en son hapse girmiş çıkmış, Barry Allen’ın gelecekten kızı gelmiş, Supergirl’e Lex Luthor konuk olacak, Legens of Tomorrow’da neler oluyor hiçbir fikrim yok. Yeni bölümler 15 Ocak’ta Flash ile başlıyor.

15 Ocak – Reign of the Supermen

Reign of the Supermen, Superman’in ölümünden sonra geçen DC’nin yeni animasyon filmi. Death of Superman’e devam filmi niteliğinde. Doomsday ile kapıştıktan sonra ölen Superman’in cesedi ortadan kayboluyor ve sağda solda Superman vari yeni elemanlar ortaya çıkıyor. Diyorlar ki Superman kahramansa, biz iki kat kahramanız. Artık biz varız. DC’nin Superman animasyonları hep çok iyi oldu, bunun da öyle olacağından şüphem yok. Bence izlenmeli.

15 Şubat – Doom Patrol

Doom Patrol, Titans’tan sonra DCUniverse’ün ikinci dizisi, ve bence hayalkırıklığı yaratma potansiyeli yüksek olan dizisi. Doom Patrol ilk önce Titans’ta özel bölümle tanıtıldı, o bölüm beni pek sarmamıştı. Dizi kısaca Doom Patrol’ü bir araya getiren Doktor’un, aslında Doom Patrol üyelerinin başlarına gelen kazalardan sorumlu olmasını ve bu durumla karakterlerin nasıl başa çıkacağını anlatıyor. Karakterler biraz efekt ağırlıklı ve bütçe çok yüksek olmadığı için dizinin CW dizileri kıvamında olma ihtimali yüksek, özellikle Cyborg’a ilk bakış bunu belli ediyor. Doom Patrol’ün işi biraz zor gibi. Dizi 15 Şubat’ta başlıyor, her hafta bir bölüm yayınlanacak.

5 Nisan – Shazam!

2018’de olduğu gibi bu yılda da DC sinemayı tek bir filmle geçecek. Shazam orijin filmi. Filmden şu ana kadar bir fragman yayınlandı. O fragmanın belli ettiği kadarıyla filmin mizah ve geyik ağırlıklı olması çok doğru kararlar. Başrolün ve başrolün en yakın arkadaşı ilkokula gittiği için filmde çok fazla sinematik evren göndermesi var, aynı Spider-Man Homecoming gibi. Shazam kesinlikle benim merakla beklediğim filmlerden biri. DC sinematik evrenine yepyeni bir hava getireceği kesin. 5 Nisan’da vizyonda.

16 Nisan – Batman: Hush

Bu animasyonun önemi şu: Batman Hush hikayesi, gelmiş geçmiş en iyi Batman hikayelerinden biri olarak kabul edilir. O yüzden bu hikayeyi animasyona uyarlamak büyük iş. Hikaye tanımadığımız birinin Batman’in bütün sırlarını bilmesi, ve en büyük düşmanlarını Batman’e karşı bir araya getirmesini anlatıyor. 2019’un en büyük ve önemli animasyon işi çok büyük ihtimalle bu. Batman: Hush çizgi romanını okumanızı şiddetle tavsiye ederim, ayrıca animasyonu da mutlaka kaçırmayın.

Mayıs – Swamp Thing

Swamp Thing dizisi de çizgi romanlar gibi karanlık ve korku ağırlıklı olacak. Aquaman’in yönetmeni James Wan dizide yapımcı olarak yer alıyor. Çekimler daha tamamlanmadı. Diziye dair bildiğimiz çok şey yok ama bugüne kadar izlediğimiz çizgi roman işlerinden farklı olacak gibi.

Ağustos – Stargirl

Aynı şekilde Stargirl de öyle. Titans, Doom Patrol ve Swamp Thing’ten sonra DCUniverse’ün yeni dizisi. Stargirl aslında çok popüler bir süper kahraman sayılmaz. Karakterin yaratıcısı Geoff Johns, dizinin yürütücü yapımcısı. En azından karakteri bilen kişi diziden sorumlu. Dizi Kaliforniya’da küçük bir mahallede yaşayan Courtney’in süper kahraman olma hikayesini anlatıyor. İlk sezonu Ağustos’ta.

4 Ekim – Joker

Joker sadece süper kahraman piyasasının değil, genel olarak farklı farklı türlerden bütün sinema severlerin merakla beklediği bir film. Çünkü hem ilk Joker filmi, hem dc sinematik evreninde geçmiyor, hem de başrolde Joaquin Phoenix var. Aslında bir çizgi roman filminden çok drama ve polisiye ağırlıklı bir suç filmi ve bence aynen olması gerektiği gibi. Düşük bütçeli, aksiyonu çok abartmayan, senaryonun ve karakterlerin ön plana çıktığı Oscar’a kadar gidebilecek bir film. Joker 2019’un kaçırılmayacak filmlerinden biri.

22 Ekim – Wonder Woman: Bloodlines

Wonder Woman: Bloodlines’ın önemi, 10 yıl aradan sonra çıkan ilk Wonder Woman animasyon filmi olması. Filme dair çok bir detay bilmiyoruz, çizgi roman uyarlaması değil de orijinal bir hikaye olduğu söyleniyor. Bildiğim tek şey 22 Ekim’de çıkıyor olması.

Ekim – Harley Quinn

Yine DCUniverse platformunda yayınlanacak olan Harley Quinn, yetişkinlere yönelik bir animasyon. Seslendirme kadrosunda Big Bang Theory’den tanıdığınız Kaley Cuoco var. Dizinin tanımı komedi, aksiyon ve şiddet. Joker de var. Poison Ivy de var. Muhtemelen başkaları da var. Haftalık olarak her cuma günü yayınlanacak, ilk sezon kaç bölüm belli değil. Eğer Donald Glover’ın iptal edilen Deadpool animasyonunu izleme planınız olduysa, yerini rahatlıkla Harley Quinn’le doldurabilirsiniz.

Lucifer

Tarihi belli olmayanlar var. Bunlardan biri Lucifer. Üçüncü sezonu yayınlanırken dizi iptal edilmişti. Sonra haklarını Netflix satın aldı ve dördüncü sezon onayını verdi. FOX sınırlarında bile Lucifer gayet cesur ve fark yaratan bir diziydi. Şimdi Netflix’teki özgürlüğüyle daha büyük adımlar atabilir. Ben merakla bekliyorum.

Watchmen

Watchmen HBO’nun çektiği ilk çizgi roman dizisi. HBO dediğim şey Game of Thrones, Westworld gibi dizilerin yayınlandığı kanal. HBO öyle önüne gelen diziyi onaylayan bir kanal değil bu arada. Dizileri ve filmleri konusunda oldukça seçiciler. Batman v Superman’de Alfred’i canlandıran Jeremy Irons, dizide Ozymandias’ı canlandırıyor. Dizi, Zack Snyder’ın filminin devamı değil yalnız. Çizgi romanından daha farklı bir uyarlama yapmışlar. Yine de Watchmen 2019’da çok ses getirme potansiyeline sahip. Takibe alın derim.

Preacher

Jesse Custer, Tanrı’yı bulmayı kendisine görev edinmiş Teksas’lı bir rahip. Jessica Jones’taki Kilgrave tarzı insanlara istediğini yaptırma gibi bir süper gücü var. Bu arada tanrıyı bulma derken manevi olarak değil, baya fiziksel olarak. Dizi en son üçüncü sezonunu bitirdi. Farklı bir tat arayanlar mutlaka uğrasınlar.

Pennyworth

Gotham’da Batman külliyatından kullanılmayan parça kalmamıştı, sırada Alfred var. Alfred Pennyworth’ün orijin hikayesi bilmek isteyenler, 1960’lı yıllarda İngiltere’de geçecek bir ajanlık dizisi olan Pennyworth’ü takibe alabilirler.


Yorumlar