Ben Affleck Batman rolünü bıraktı

Sürpriz mi oldu? Hayır. Bekliyor muyduk bunu? Evet. İyi mi oldu peki böyle? Kuvvetle muhtemel evet.

Ben Affleck’in Batman’i benim favori Batman uyarlamam. Mükemmel bir Bruce Wayne, mükemmel bir Batman. Affleck’in başrolde olduğu bir Batman filmini izlemeyi çok isterdim. Ama Justice League’de yaşanan olaylardan sonra Ben Affleck’in artık devam etmeyeceği ve Warner Bros’un DCEU için yeni bir istikamete yöneleceği çok belliydi.

Şimdi, Batman solo filmi çok uzun zamandır yapım aşamasında ve ilk duyurulduğunda Ben Affleck hem başroldeydi, hem de yönetmen koltuğundaydı. Önce yönetmenliği bıraktı, yerine Matt Reeves getirildi. Şimdi de rolden ayrılıyor. Peki niye böyle oldu? Ben Affleck’in Batman rolünü kabul etmesinin en büyük sebebi Zack Snyder’ın 5 filmlik planıydı. Man of Steel, Batman v Superman ve üç tane de Justice League filmi.

Bu planda Ben Affleck sadece üç filmde yer alıyordu. Zack Snyder, Justice League 2’de Batman’i öldürmeyi planlamıştı. O üç film dışında bir de imzasını bırakabileceği Batman solo filmi için anlaştı. Ama Zack Snyder’ın kovulmasıyla o 5 filmlik plan yalan oldu, Warner Bros Batman’e üçleme yapmak istedi ama Ben Affleck istemedi. Çünkü adam 46 yaşında, Batman rolünü fiziksel olarak üç film daha sürdürecek durumda değil. Önündeki 7-8 yılı spor salonunda geçirmek istemiyor kısaca. Gayet anlaşılabilir.

Zaten DCEU’da geçecek Batman üçlemesi günümüzde değil, geçmişte geçmeli. Gotham sokaklarında geçirdiği 20 yılda Joker’le, Riddler’la, Penguin’le kapışmış, yanından Robin veya Robin’ler geçmiş falan. Anlatacak çok hikaye var.

Matt Reeves’in dediğine göre yeni üçleme Batman’in dedektifliğine odaklanacak. Vizyon tarihi 25 Haziran 2021! İlk filmde birden çok baş kötü yer alacak ve filmin adı daha belli değil. Geçmişi anlatacağı için de Bruce Wayne rolü için yeni oyuncu seçimi yapılacak.

Ben son zamanlarda DCEU’nun attığı adımlardan çok memnunum. Warner Bros’un aklında Justice League 2 yapmak yok, solo filmlere odaklanıyorlar. James Wan (Aquaman), Patty Jenkins (Wonder Woman), David Sanberg (Shazam!) ve Matt Reeves (Batman) gibi yönetmenlere kreatif özgürlük veriyorlar ki bu Warner Bros’tan beklenmeyecek bir hareket. Bir de Birds of Prey ve Suicide Squad 2 gibi filmler yerine Man of Steel 2, The Flash ve Green Lantern Corps filmlerine önem verseler tadından yenmeyecek gerçekten.

Yorumlar