DCEU artık bir sinematik evren değil

Yok yok bir aralar DCEU bir sinematik evrendi gerçekten. Başta Zack Snyder varken, planı olan, geleceğe dair umut vaat eden bir evrendi. Man of Steel’i izlerken Batman göndermelerini yakalıyor, Batman v Superman izlerken gelecek Justice League filmlerinden birinde Darkseid’ın olacağını ön görebiliyor, Suicide Squad izlerken Batman’in arkasında bıraktığı 20 yılda neler yaptığını öğreniyordunuz. Filmler iyi veya kötü bunlar önemli değil şu an, Zack Snyder’ın yarattığı DCEU belli bir planı olan ve belli bir hikayeyi anlatmak isteyen, gerçekten de sinematik evren gibi hissettiren bir evrendi. Geçen gün DCEU’nun başı Toby Emmerich şöyle talihsiz bir açıklamada bulundu;

“Marvel gibi ortak evren kavramına o kadar da önem vermiyoruz. Planımız film film ilerlemek, karakter odaklı bir hikaye anlatmak.”

Maalesef ki, Toby haklı. DCEU’nun bu hale gelmesinin sebebi WB’nin Zack Snyder’ın vizyonuna yaptıklarıdır. Evrenin düzeni Zack Snyder kovulana kadar devam etti. Daha sonra her şey çorbaya döndü, Warner Bros alelacele kararlar aldı, aldıkları her kararda sinematik evren bütünlüğü daha da çöktü. Batman’e, Superman’e, The Flash’a odaklanmaları gerekirken Batgirl, Suicide Squad 2, Birds of Prey, sonra iki Birds of Prey daha gibi her biri ayrı telden çalan alakasız filmlere odaklanıldı. Buna gerek var mıydı gerçekten? MCU ile rekabeti Superman’i boşverip Harley Quinn üçlemesine önem vererek mi sağlayacaksınız? Yemezler yalnız onu.

Elinde zaten doğru düzgün bir Superman filmi var, Justice League’in sonu da Superman için güzel bitti, Wonder Woman ve Aquaman’in de acayip başarılı, Shazam da tatlı tatlı geliyor. Yapman gereken şey Harley Quinn, Suicide Squad falan hepsini çöpe atıp Justice League karakterlerinin filmlerini vura vura vizyona sokmak. JL üyelerinin solo serilerini rayına oturttuktan sonra bırak Harley Quinn’i, istersen Batcave’deki bilgisayarlara solo film çek. Ama yeter ki bu evreni Harley’ler, Joker’ler, Birds of Prey’ler değil, Justice League taşısın.

Man of Steel 2’yi yap, Wonder Woman ve Aquaman’le aynen devam et, Batman filmleri geçmişte geçsin ama Ben Affleck de birkaç sahnede görünsün, güzel bir The Flash ve Green Lantern da çektin mi olay bitmiştir. Boşver Justice League 2’yi. DCEU’nun şu an ki hali ortak bir filme uygun değil zaten. Warner Bros’un Zack Snyder’ı kovarak çıkardığı enkazın üstünü kapaması lazım önce. Bunun yolu da madem JL 2’yi yapamıyorsunuz, Superman’i Shazam filminde görelim, Ben Affleck daha çok cameo yapsın, kısaca başka filmlerden karakterleri farklı film serilerinde de görelim.

Benim kısaca görüşüm şudur: WB’nin DCEU için sinematik evren konseptine değil, karakterlere odaklanması doğru karar. En azından Justice League rezaletinden sonra evren toplanana kadar. Sonuçta tek bir Flashpoint filmiyle her şey toparlanabilir.

Yorumlar