Hodri Meydan: Tom Holland en iyi Spider-Man’dir.

Ben diyorum ki… Tom Holland gelmiş geçmiş en iyi Spider-Man.

Herkes tarafından kabul edilmeyen ve söyledikten sonra tartışmalara yol açacak ”hodri meydan” başlıklı iddialarla yeni bir yazı dizisi yapıyorum. Böyle hiç beklenmedik zamanlarda, belki de çok eski bir konu hakkında çıkıp iddiamı yapıp, derdimi anlatıp, gideceğim. Bu tamamen benim fikrimdir, siz başka türlü düşünüyorsanız eyvallah, yorumlarda tartışalım. Bu serinin ilk adımında da iddiam Tom Holland’ın en iyi Spider-Man olduğudur.

Tom Holland’ın neden en iyi olduğunu anlatmadan önce Tobey ve Andrew’un Spider-Man’lerinden biraz bahsetmem lazım. Çünkü Tom’un Spider-Man’ini yücelten şey, diğerlerinde yapılan hatalar. Bu arada yaptığım karşılaştırmalar filmlerin kalitesi değil. Homecoming’in en iyi Spider-Man filmi olduğunu söylemiyorum. Karakter karşılaştırması yapıyorum.

2002 yılında ilk modern Spider-Man filminin vizyona girmesiyle süper kahraman filmlerinin gidişatı değişti belki de. Çünkü 2002 öncesi, yakın zamanda çıkan Batman üçlemesi, Blade ve X-Men tam olarak çocuklara hitap eden filmler değildi. Öyle olmaya çalışan filmler de değillerdi zaten. Bugünün filmlerine kıyasla daha karanlık ve birazcık daha yetişkinlere yöneliktiler. Özellikle X-Men’in böyle olması bizzat yönetmen Bryan Singer’ın verdiği bir kararmış, çünkü çizgi roman sayfalarını süsleyen renklerin filmin gerçekçiliğini azalttığını ve insanların daha zor bağlantı kurduğunu düşünüyormuş.

Bu sebeplerle sinemalarda çocuklara da hitap eden bir süper kahramana ihtiyaç vardı. Ortada bir boşluk vardı ve o zamanlar pek çok kişi bunun farkında değildi. Stüdyolar hangi seyirci kitlesine oynamaları gerektiğini tam olarak çözememişlerdi. İhtiyacımız olan süper kahraman da yıllarca çizgi romanlarda çocukların en büyük kahramanı ve idolü olan Spider-Man oldu. Spider-Man’in neden çocuklar için mükemmel bir kahraman olduğunu Stan Lee çok güzel açıklıyor aslında.

”Spider-Man’le bağlantı kurmak çok kolaydı. Utangaç biri, kızlarla arası pek iyi değil ve ailesini önemsiyor. Bence bunu okuyan her genç bu karakterde kendisini görebilir. Spider-Man kostümü baştan aşağı kapalı olduğu için vücudunun hiçbir yeri gözükmüyor bu yüzden kostüm içindeki siyahi, asyalı, hint, veya herhangi biri olabilir.”

İlk Spider-Man filminin en büyük başarısı ve dediğim gibi süper kahraman filmlerinin gidişatını değiştiren şey bence Spider-Man’i kahramanı olarak gören çocuklar için yapılmış olmasıydı. Tobey Maguire da koca bir neslin ilk gerçek süper kahramanı oldu. Tobey’nin Spider-Man’inde önemli olan çizgi romanlara olan sadakat, nasıl bir Peter Parker ve nasıl bir Spider-Man olduğu değildi. Çünkü nasıl olursa olsun, o bizim ilk süper kahramanımızdı ve diğer şeylerin önemi yoktu. Bazı çocuklar Harry Potter filmleriyle, bazıları Disney animasyonlarıyla, bazıları da Sam Raimi’nin Spider-Man üçlemesiyle büyüdü ve filmlerle arasında ciddi bir duygusal bağ kurdu.

Ben Yüzüklerin Efendisi ve Spider-Man filmleriyle büyüyenlerdenim. Hayatımda gittiğim ilk film annemin beni okuldan alıp arabayla son gaz gittiğimiz Kralın Dönüşüydü. İlk Spider-Man filmi hariç diğer ikisini de sinemada izledim ve 8-9 yaşlarında bir çocuk için Aragorn’un kahramanlığıyla veya Legolas’ın asaletiyle bağ kurmak çok kolay olmadığı için, Spider-Man çoğu çocuk gibi benim de kahramanım oldu. İlk aşkın yeri başkadır derler, bu durum ilk süper kahraman için de geçerli sanırım. En azından bu durum benim büyümemle son buldu. Çünkü anladım ki ilk iki film ne kadar harika olursa olsun, Tobey’nin Spider-Man’i o kadar da iyi değilmiş. Bu yine de Spider-Man 2’nin en iyi üç süper kahraman filminden biri olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Çocukken izlediğimiz için veya Tobey’den başka Spider-Man izlemediğimiz için o zamanlar farkedemediğimiz bazı şeyler var. İlki, Tobey’nin lise öğrencisi olması mümkün değil. 30 yaşında duruyor. Sigortadan emekliliğine az kalmış gibi. İkincisi de, gerçekten rezalet bir Spider-Man’di. Çizgi romanlarda okuduğunuz veya çizgi filmlerde izlediğiniz Spider-Man’i hatırlayın. Çok konuşur, şakalar yapar, komiktir, en büyük düşmanıyla bile kavga ederken laf atar, hiçbir zaman ciddi değildir. Tobey bunun tam tersi. Sürekli depresif, sürekli Mary Jane tarafından 5 dakika önce terk edilmiş gibi, sürekli ağlamak üzere. Spider-Man olarak, Andrew ve Tom arasında en kötüsü.

Ama iyi bir Peter Parker. En azından Andrew’dan daha iyi. Çizgi romanlarda olduğu gibi baya zeki. Aşk hayatı çok başarısız. Kızlarla arası iyi değil. Utangaç. Okulda zorbalığa uğrayan çocuğun teki.

Andrew Garfield ise Tobey’nin tam tersi. Rezalet bir Peter Parker. Adam zeki değil bir kere. Batarya doldurmayı YouTube videosu izleyerek öğrendi. Dahi derecesinde zeki olması lazım abi bu adamın. Tamam kansere çare bulmasına gerek yok da, YouTube’dan öğrenmesini de izlemeyelim. İlk filmde 2 dakika öylesine zorbalığa uğradı, ezik değil, utangaç değil, kızlarla arası baya iyi. Uzaktan yakından alakası yok Peter Parker’la. Havalıydı lan bir kere. Havalı Peter Parker mı olur? Harry Osborn havalı olur. Onu karıştırdılar galiba. Peter zeki ama sosyal olarak başarısız olan, Harry de Peter kadar zeki olmayan ama kızlarla arası süper olandı. Hep böyle oldu bu. Tüm bunlara rağmen, Andrew muhteşem bir Spider-Man’di. İkinci filmdeki kostümü benim hala favori Spider-Man kostümüm. En önemlisi Tobey’den 3000 kat daha komikti. Milletle sürekli dalga geçti, polislere bile sataştı, suçluları küçük düşürdü. Çizgi romanlarda okuduğumuz veya çizgi filmlerde izlediğimiz Spider-Man gibiydi. Ama Andrew, Peter Parker’ken farklı, Spider-Man’ken farklı bir karakter gibiydi. Maskeyi takınca bambaşka bir karaktere dönüşüyordu ve filmin bütünlüğü açısından pek inandırıcı değildi. Çok samimi de gelmiyordu zaten.

Peki bizim için Peter Parker mı önemli yoksa Spider-Man mi? Tabii ki Spider-Man. Tobey, Andrew’dan daha iyi bir Peter Parker. Andrew da Tobey’den daha iyi bir Spider-Man. Filmlerin kalitesine bakmasak Andrew > Tobey derdim ama işin içine filmleri de katınca Tobey birkaç adım öne geçiyor.

Gelelim hem en iyi Peter Parker’a, hem de en iyi Spider-Man’e. Tom Holland. Çocuk tam olması gerektiği gibi. Farkettiyseniz Tobey’den de Andrew’dan da adam diye bahsettim. Tom’a çocuk dedim çünkü Peter Parker da çocuk. Çizgi romanlarda çoğunlukla 16-17 yaşlarında. İkisinden de hem daha iyi Peter Parker hem de daha iyi Spider-Man. Tobey gibi Tom Holland’ın Peter Parker’ı da baya zeki, utangaç, okulda zorbalığa uğrayan, kızlarla arası çok kötü olan biri. Andrew’un Spider-Man’inden daha komik, daha esprili, daha ciddiyetsiz. Peter Parker dediğimiz kişi nedir biliyor musunuz? Doğru şeyi yapmaya çalışan çocuktur. Hem Tobey’nin hem de Andrew’un Peter Parker’ı güçlerini ilk olarak amcasının intikamını almak için kullandı. Sonra baktılar ki süper güçleri fena değil, süper kahramanlık yapalım bari dediler. Ama Tom’un Peter’ı öyle değil. Çocuğun sloganı gerçekten mahallenizin örümcek dostu. Olayı ağaçtaki kedileri kurtarmak, hırsızları kovalamak, yaşlılara yol tarif etmek ve gördüğü yanlışları düzeltmek. Tony Stark’la olan sohbetinde bile ne kadar harika bir Peter Parker olduğu ortaya çıkıyor. Diğer filmlere göre en büyük avantajı MCU’da geçmesi. Diğer süper kahramanlarla etkileşimde bulunabilmesi. Steve Rogers’a saygısını gösterip, Tony Stark’ın izinden gitmeye çalışması. Kostümünü kaybetse bile inandığı şeyin peşinden gitmesi. Düşmanını kostümsüz yenmesi.

O yüzden ben çocukluğundan kalma duygularla konuşup, diğer versiyonları ne pahasına olursa olsun, ne kadar haklı olurlarsa olsun Tobey diye bağıranları ciddiye alamıyorum. Çünkü Tom’un en iyi Spider-Man olduğundan adım kadar eminim.

Yorumlar