Batman’de Tom King’e Veda Rüzgarları!

DC Comics’in amiral gemisi çizgi romanı şüphesiz son 10 yılda ‘Batman’ dergisi. Ve her karakterin serisi, Justice League’in kendi serileri bile sürekli yazar ve çizer kadrosunu yenilese de Batman dergisinde yaratıcı ekip her zaman belli başlı kişilerde bırakıldı. Hatta öyle ki, bu 10 yıllık dönem içinde Scott Snyder’ın yazdığı New52 Batman serisi ve Tom King’in Rebirth serisi dışında başka bir yazar, serinin başına geçmedi. Dolayısıyla, bugün Tom King’in ayrılık haberinin piyasaya düşmesi diğer dergilere nazaran daha büyük bir şaşkınlık yaratıyor.

Bleeding Cool’un, DC Comics içinden aldığı bilgilere göre Vision ve Mister Miracle serilerinde muhteşem ötesi işler çıkaran Tom King, 85. sayısında , 2019 yılının sonunda Batman’in yazarlığından ayrılacak. Ancak bu kendisinin isteğiyle değil, DC’nin isteğiyle gerçekleşiyor. King, yine DC serilerinde çalışacak ancak Batman serisinde yolu buraya kadar.

Tabii bunda satışların doğrudan etkisi var. King, son 7 sayıdır Bane’in, Batman’e yaşattığı bir kabus dizisini Knightmare hikayesi altında anlatıyordu. Yani 7 sayıdır ana hikaye ilerlemeden bir rüya sürecini okuyorduk. Haliyle satış rakamlarına bu durumun ciddi etkisi oldu. Eh, 10 yıldır zirveye oynayan bir seri, artık ilgi görmüyorsa, ticari bazı kararlar almanız olası.

Henüz herhangi bir taraftan bir doğrulama gelmedi. Ancak King destek olan herkese teşekkür ettiği şöyle bir Tweet attı:

Batman halihazırda 71. sayısına gelmiş durumda. King bize daha önce, Batman’in son 15 sayısının karakteri baştan aşağı değiştireceğini söylemişti. Görünen o ki erken final sebebiyle o değişim biraz erkene alınacak. Eh, bir Snyder Cut vakası daha yaşayacağız gibi duruyor. 🙂

King benim çok sevdiğim bir yazardı. Batman’de yaptıklarını büyük keyifle okudum. Aklındaki tüm hikayeyi rahat bir şekilde anlatıp öyküsünü tamamlamasını isterdim. Sonuçta 70 sayıya uzanan bir Catwoman/Batman/Bane öyküsü kolay kolay bulunmuyor. Tüm bunların Batman’i kökünden değiştirecek nasıl bir sürece götüreceğini de merakla bekliyordum. Ancak King’in seveni olduğu kadar nefret edeni de çok fazlaydı. Özellikle gerçekleşmeyen Catwoman/Batman düğünü ve sonrasında düşen temponun, çok kişiyi seriyi okumaktan uzaklaştırdığını gördüm.

Yine de 85 sayı Batman yazmak bir yazar için güzel ve kolay yakalanmayacak bir başarı. DC Comics muhtemelen King’in yerine gelecek yazarı bulmadan King’in ayrılığını resmi olarak duyurmayacak. Benim gönlüm, şu sıralar Detective Comics’i de yazan Peter J. Tomasi’nin Batman yazarlığına da gelmesinde. Sonuçta Bendis de şu sıralar Action Comics ve Superman’i birlikte saçma sapan da olsa yazıyor.

Siz ne düşünüyorsunuz? Tom King’i nasıl bilirdiniz? Yerine kimin gelmesini isterdiniz? Yorumlarda belirtmeyi unutmayın!

Yorumlar