Dark Phoenix’in Tekrar Çekimlerinin Sebebi Captain Marvel Mı?

Fox etiketiyle vizyona girecek son X-Men filmi olan X-Men: Dark Phoenix’in vizyon tarihi bildiğiniz üzere birkaç defa ertelendi. Filmin ilk olarak Kasım 2018’de vizyona girmesi planlanıyordu. Daha sonra Şubat 2019’a ertelendi ve en sonunda 7 Haziran 2019’da vizyona girmesi kararlaştırıldı. Filmin yönetmeni ve aynı zamanda X-Men serisinin uzun süredir yazar/yapımcısı olan Simon Kinberg ve ekibi, bu ertelemelerin bazı sahnelerin yeniden çekilmesi gerektiği için yapıldığını zaten açıklamışlardı. Örneğin dış uzayda geçen filmin final sahnesi, daha can alıcı bir savaş sahnesi yaratmak adına bir askeri trene taşınmıştı.  Ancak filmin Charles Xavier’i James McAvoy’a göre bu yeniden çekimlerin daha farklı bir sebebi var.

Dark Phoenix’in tanıtım turunda Yahoo! ile yaptığı röportajda konuşan McAvoy, filmin orijinal finalinin yeniden çekimler sırasında “çok fazla” değiştiğini ve bu değişikliğin aslında gerekli olduğunu çünkü bu finalin bir süre önce vizyona giren bir filmle çok fazla örtüştüğünü söylüyor.

Burada bazı fanları harekete geçiren şey, McAvoy’un “a while ago/bir süre önce” demeden önce “recently/son dönemde”  demek üzereymiş gibi görülmesi. Çünkü son dönemde vizyona giren ve Dark Phoenix ile paralellikler gösterebilecek filmleri düşündüğümüzde akıllara gelen en büyük aday Captain Marvel oluyor. Şöyle düşünelim,  Dark Phoenix’in çekimlerinin bittiği tarihten günümüze kadar gelen süreçte vizyona girmiş ve bir bölümü uzayda geçen birkaç film var: Infinity War, Thor: Ragnarok, Captain Marvel ve Endgame. Ragnarok ve Infinity War son dönemde demek için biraz eski. Endgame ise karakterler arası benzerlik kurmak için fazla kalabalık kaçıyor.

Yazının başında da belirttiğimiz gibi, filmin yönetmeni Kinberg’ün filmin can alıcı final savaşının başlangıçta uzayda geçtiğini belirttiği bir açıklaması var, ki Captain Marvel da Mar-Vell ile olan hesaplaşmasını uzayda görmüştü. Bunun yanında şunu da söylemek gerekir, Captain Marvel prodüksiyon aşamasına geçtiğinde Dark Phoenix’in yeniden çekimleri duyurulmuştu. Bu da hemen hemen Disney-Fox anlaşmasının hareketlenmeye başladığı döneme denk geliyor.  Bu noktada Disney’in iki film arasındaki benzerlikler konusunda Dark Phoenix’in yaratıcılarına birkaç uyarıda bulunmuş olmaları, pek de ihtimal dışı görünmüyor.

Resmi bir açıklama gelmeden her şey bir varsayımdan ibaret elbette. Peki siz ne düşünüyorsunuz? McAvoy’un bahsettiği, o “bir süre önce”  vizyona giren film Captain Marvel olabilir mi?

Yorumlar