Kevin Feige ile 11 Soru & 11 Cevap

Lord Kevin Feige, Reddit’te AMA (Ask Me Anything)’e katıldı. Buyurun sorular ve cevaplar:

MCU’nun geleceğinde, geçmiş filmlerde unutulan Abomination, Justin Hammer ve Leader gibi karakterleri geri getirme planınız var mı?

Ben onlara tam olarak ”unutulan karakterler” demem ama seyircinin bir daha görmeyeceğini düşündüğü karakterleri geri getirmeyi çok seviyorum. General Ross ve Harley gibi.

Steve Rogers’ın Endgame’de Thor’un çekicini kaldırması en iyi anlardan biriydi. O anda mı çekice layık oldu, yoksa daha önceden beri layık mıydı? Mesela Age of Ultron’da?

Bizce her zaman layıktı, Age of Ultron’da çekici kaldırmayarak Thor’a kibarlık ediyordu.

Infinity War ve Endgame’i tam olarak ne zaman planlamaya başladınız? 

İlk Avengers filminden hemen sonra Infinity Gauntlet çizgi roman hikayesini uyarlamaya, 5 yıl önce de iki film olarak bitirmeye karar verdik. Civil War setinde, çekim aralarında yönetmenler Russo biraderler ve yazarlar Chris Markus ve Stephen McFeely ile bir toplantı odasında filmlerin hikayesini belirledik.

2000 yılından beri Marvel filmlerinde yapımcı olarak yer alıyorsun. MCU olmayan Marvel filmlerinde çalışmaktan öğrendiğin dersler var mı?

Ana materyale her zaman saygı göster. Önceki filmlerinin ne kadar hasılat yaptığına bakmadan doğru senaristleri ve yönetmenleri bul. Market değerlerine ve hayran kitlelerine bakmadan olabilecek en iyi oyuncu kadrosunu topla.

Bir aralar Mark Ruffalo ile Hulk’un Ragnarok, Infinity War ve Endgame’deki yolculuğunu beraber planladığınızı söylemiştin. Bütün filmleri izlediğimize göre, Ruffalo tam olarak neler istemişti?

Birkaç yıl önce Mark ile bir görüşme yapıp Hulk’un bundan sonraki filmlerde büyümesi ve gelişmesi hakkında bir toplantı yapmıştık. Bazılarını son üç filmde izledik, bazılarını da ilerde görmek güzel olurdu.

Neden ilk Iron Man filmi için Jon Favreau’yu seçtiniz? 

Jon Favreau, gezegendeki en iyi hikaye anlatıcılarından biri. Elf filmi tam bir klasik.

Ekibinle birlikte ne zaman son iki Avengers filmlerini Russo biraderlerin yönetmesine karar verdiniz? Belli bir spesifik an var mı?

The Winter Soldier’da birlikte çalışmış olmaktan çok memnun kalmıştık. Civil War çekimlerine başladıktan kısa bir süre sonra Infinity War ve Endgame’i de yönetmek isteyip istemeyeceklerini sorduk.

Endgame’de geri dönen insanlar öldüğü sırada uçakta, arabada veya başka tehlikeli yerlerde olabileceği için Hulk herkesi getirirken güvenli bir yere dönmelerini mi sağladı?

Endgame’deki Hulk’a Smart Hulk demeyi tercih ediyoruz, o yüzden evet.

Neden ilk olarak Iron Man’i çıkardınız?

Tony Stark’ın ilk filmimiz için harika ve eşsiz bir karakter olduğunu düşündük, çünkü daha önce sinemaya uyarlanmış bütün karakterlerden çok farklıydı.

Çok detaya girmeden, ilk Iron Man filminde tanıttığınız Ten Rings tarikatını ve All Hail the King kısa filminde açığa çıkardığınız gerçek Mandarin’i MCU’nun geleceğinde görecek miyiz?

Evet.

Disney+ dizileri filmlere ne kadar etki edecek?

Devasa şekilde.

Tadımlık sorular:

Bütün MCU karakterleri arasında, karakter hikayesini en çok sevdiğin hangisi?

Aklıma Tony Stark geliyor.

MCU’nun geçmişi hakkında bir pişmanlığın var mı? Eski filmler hakkında değiştiririm dediğin bir şeyler var mı?

Bir keresinde ilk Thor filminde Chris Hemsworth’ün saçını boyamanın kötü bir karar olduğu hakkında şaka yapmıştım. Ama işin aslı, geçmiş filmlerde doğru ve yanlış bütün kararlar, bizi buraya, Endgame’e getirdi. O yüzden hiçbir şeyi değiştirmezdim.

Marvel ve Disney yöneticileri ile belli bir konuda fikir ayrılığına düştüğünüz oldu mu hiç? En çok hangi karar için savaştın?

Son 10 yılda muhteşem bir işbirliğimiz oldu, ama şöyle bir bakınca aklıma iki şey geliyor. Biri Robert Downey Jr’ı Tony Stark yapmak, diğeri de ilk Captain America filmini 2. Dünya Savaşı döneminde geçirmek.

Stan Lee, Endgame hakkında ne kadar şey biliyordu?

Stan her zaman Endgame’i izlemek için filmin galasını beklemek istemişti, o yüzden maalesef izleyemedi. Ama sahnesini çekmek için sete geldiğinde bütün hikayeyi anlattık.

Marvel filmlerinin kamera arkası ekibinden birçok kişi bazı filmlerde cameo yaptı, siz hiç yapmayı düşündünüz mü?

Kamera önünde olmayı sevmiyorum ama ilk X-Men filminin silinmiş sahnelerinin birinde küçük bir sahnem vardı.

Endgame’deki noobmaster69 gerçekte kim?

Hepimiz noobmaster69 değil miyiz aslında?

Spider-Man: Into the Spider-Verse hakkında ne düşünüyorsun?

Bayıldım.

Yorumlar