Spawn, 300. Sayısıyla Tarihe Geçiyor!

Marvel ve DC Comics’in popüler karakterlerini bir kenara bırakacak olursak, herkesin yakinen tanıdığı 3-5 çizgi roman karakteri bulunuyor maalesef. Hellboy, The Darkness ve Witchblade bunlardan birkaçı. Ancak içlerinde en çok ün yapmışlarından bir tanesi de Spawn.

İlk sayısını 1992 yılında yayınlayan Spawn, 90larda birçok çizerin büyük şirketlere rest çekerek, özgür bir çizgi roman şirketi kurmasının hayalinin sonucunda kurulan Image Comics’in ilk meyvelerindendi. Todd McFarlane’in yaratıığı bu karakter daha ilk sayılarından öylesine çok sevilmişti ki, sadece 15-20 sayıda piyasayı kasıp kavurmuş, birkaç sene sonrasında HBO bu seri adına mükemmel bir animasyon dizisi çekmiş ve sinemaya, dev peleriniyle hatırladığımız, başarısız da olsa bir uyarlaması gelmişti.

Daha sonra satışlar düştü, diğer karakterler ön plana çıktı, Spawn kendi içinde mücadelesine devam etti. Bir dönem Armageddon ve Endgame gibi epik öykülerle yeniden okur çekse de Spawn zaman içinde sadece sadık okur kitlesinin takip ettiği bir seriye dönüştü. Ancak bu ağustosta Spawn 300. sayısını yayınlayacak ve yayın hayatında 27. yılını kutlayacak. Spawn bu sayısıyla bir rekor kırıyor: En uzun soluklu, yaratıcısına ait seri olma rekorunu. Yayınevlerinin özüne sahip olduğu karakterler dışında yazılan hiçbir seri bu kadar çok sayı çıkarmamıştı. Spawn çok kez iptal düşüncesinin kıyısından geçip gitse de direndi ve buraya kadar geldi.

Todd McFarlane’in, her zaman yaptığı gibi, ünlü bir çizgi roman karakterine yaptığı (ipucu: Spider-Man) göndermeyle yayına çıkacak Spawn #300, tam 72 sayfa olacak:

Sayıda Todd McFarlane ve serinin güncel çizeri Jason Shawn Alexander dışında, Scott Snyder, Greg Capullo, Jerome Opena, J. Scott Campbell gibi yıldızların öyküleri de yer alacak. McFarlane ise 1995 yılından beri ilk defa Spawn çizecek.

McFarlane, “Bir gün çizgi roman endüstrisine girmeyi hayal eden bir gençken Spawn’ı yarattım” diyor. “Şimdi, 40 yıldan uzun bir süre boyunca bu sektörde çalışmakla kalmadım, Spawn da bu yolculuğun çoğunda yanımda oldu.”

300. sayı için ise şunu diyor:

Spawn ve karakterin evrimini sürdürecek büyük bir hikayem var. Bu sayıda ilk 300 sayı içinde kimsenin görmediği bir değişiklik olacak. Bu evrim her zaman ulaşmak istediğim hedefe ilerleyecek ve ben karakteri evrimleştirmeye devam edeceğim… Okuyucu artık büyüdü. 40 yaşında bir çocuğun 15 yaşındayken okumuş olduğu tarzda bir hikayeyi şimdi yeniden okumak isteyeceğini sanmıyorum.

Anlaşılan oldukça yetişkin içerikli bir Spawn dönemi bizi bekliyor. Spawn #300 29 Ağustos’ta, 7.99$’dan satışa çıkacak. Siz de Spawn’ı bizim beklediğimiz hasretle bekliyor musunuz?

Yorumlar