Asgard’ın Tek Gözlü Kralı Thor

Odin tek gözünü neden kaybetmiştir bilir misiniz? Mitolojiye göre şöyle: Bitmek bilmez bir bilgelik arayışında olan Odin, bir gün Yggdrasil’in kökleri arasında bir bilgelik kuyusu bulur. Sudan içmek için kuyunun koruyucusu Mimir’den izin ister. Mimir ise su karşılığında bir fedakarlık yapması gerektiğini söyler. Bunun üzerine Odin, gözlerinden birini çıkarır ve kuyuya atar. Sudan içmeye hak kazanır ve bilgeliğe ulaşır. Feda ettiği gözü kuyunun dibinden, dünyaya bakar. Böylece Odin hem geçmişi hem de geleceği görüp bilinmeye değer her şeyi bilir.

Marvel çizgi romanlarındaki versiyonu, mitolojiye çok daha yakın. Odin, Ragnarök’ün gerçekleşmesini durduracak bilgiyi elde etmek için kendini Dünya Ağacı’na asar, dokuz gün dokuz gece aç susuz orada asılı kalır. Oradayken gözünü kaybeden Odin, en sonunda ölür ama kendisinden önce doğanların tüm bilgeliğine sahip olarak yeniden doğar.

MCU’da ise Odin, Asgard-Jotunheim Savaşı sırasında sağ gözünü kaybetmiştir.

Asgard’ın Tek Gözlü Kralı Odin’in oğlu Thor, MCU’da Hela ile olan savaşı sırasında tek gözünden olmuştu. Çizgi romanlarda ise -2004’teki Avengers Disassembled Prologue serisini saymazsak- Jason Aaron’ın Thor hikayelerinde yaşlı ve tek gözlü olarak karşımıza çıktı ama tek gözünü nasıl kaybettiği bilinmiyordu. Ta ki War of The Realms’e kadar.

Malekith ve Kara Elfler’ine karşı süren savaşı nasıl kazanacağını bilmeyen Thor, babasının eskiden olduğu kahramanı hatırlıyor ve tıpkı babası gibi Dünya Ağacı’na gitmeye karar veriyor. Ancak evrene yayılan savaş yüzünden ağacın sadece Güneş’teki kökü hayatta kalıyor. Böylece görev Odin’inkinden  daha ter dökücü bir hal alıyor. Arkadaşlarının yardımıyla kendini Dünya Ağacı’na asan Thor, savaşın nasıl kazanılacağını öğrenmek için yalvarıyor. Thor’un sorusunun cevabını 26 Haziran’da yayınlanacak olan War of The Realms #6’de öğreneceğiz.

Yorumlar