Swamp Thing skandalında kavga büyüyor!

Son birkaç gündür gündemimiz yeni DC dizisi Swamp Thing’in iptali. Diziler başlar, devam eder, bazen devam etmez iptal edilir falan bunlar olağan şeyler. Swamp Thing meselesinde bizim ağzımı açık bırakan ve bu kadar konuşuyor olmamıza sebep veren şey dizinin iptal edilme sebebinin alışılmışın çok dışında olması.

Kısaca, Swamp Thing ilk sezon bütçesi 80 milyon dolardı ve bütün sezon ABD’nin North Carolina eyaletinde çekildi. North Carolina’nın Warner Bros’a verdiği bilgiye göre de bu 80 milyon doların 40 milyon doları vergi iadesi olarak stüdyoya geri dönecekti. Yani 40 milyona, 80 milyonluk dizi çekeceklerdi. İlk bölümü izlediyseniz dizinin görsel olarak ne kadar kaliteli olduğunu farketmişsinizdir. Ama daha sonra vergi iadesinin aslında 40 milyon değil, 14 milyon olduğu anlaşıldı ve Warner Bros’a bildirildi. Bunun üzerine çekimler devam ederken prodüksiyon durduruldu, ilk sezon 13 bölümden 10 bölüme düşürüldü ve ikinci sezona devam etmeme kararı alındı.

Dizinin iptal sebebi internete bu şekilde düştü. Ama şimdi North Carolina eyaletinden karşı atak var. North Carolina Film Office yöneticisi Guy Gaster CBR‘a olayı şöyle anlatıyor;

Swamp Thing’in prodüksiyon ekibi dizinin pilot bölümü için 4.9 milyon dolar, sezonun geri kalanı için de 12 milyon dolar vergi iadesi olduğunu çekimler başlamadan önce biliyordu. Bunu kabul ettiler ve hatta kontratı da bu rakamları bilerek imzaladılar. Eyalet mevzuatına göre North Carolina Film and Entertainment, sezon başına en fazla 12 milyon dolar ödenekte bulunabilir. Pilot bölümler sezona dahil değildir.

Yani North Carolina diyor ki; ”Bizde yanlışlık olmaz. Warner Bros her şeyin farkındaydı.” Skandal üstüne skandal, olaya gelin. Bakalım Warner Bros kendisini savunmak için bir açıklamada bulunacak mı, yoksa NC’yi doğrulayıp suçu başkasına mı atmaya çalışacaklar…

Yorumlar