Swamp Thing’in iptalinde suç tamamen Warner Bros’un!

Olayın içinde Warner Bros varsa, şaşırmak yok.

Bazen gerçekten Warner Bros. DC Comics markasına dair şeyleri bilerek mi böyle yapıyor diye düşünüyorum. Zack Snyder’ın kurduğu evreni Joss Whedon’a vererek bilerek mi katlettiler, Henry Cavill ile arayı bilerek mi açtılar, Harley Quinn’i Superman’den daha mı değerli görüyorlar, The CW dizilerinden gerçekten memnunlar mı… Sonra aklıma geliyor: ”E para kazanmaya çalışıyorlar bu işlerden, niye bilerek kötü içerik üretsinler ki?”

Valla inanır mısınız, şu an gerçekten bilerek yaptıklarını düşünüyorum. Çünkü sırf şu Swamp Thing olayı Warner Bros’un DC’yi ne kadar kötü yönettiğini çok net belli ediyor. Olayı en baştan ele alalım.

Warner Bros, daha ilk bölümü yayınlanan Swamp Thing’i iptal etti. İptalin sebebi ilk olarak North Carolina eyaletinin Warner Bros’a yapacağı vergi iadesinin yanlış bildirilmesi dendi. Sezon bütçesi 80 milyon dolardı, Warner Bros’a aslında 14 milyon olan vergi iadesini 40 milyon olarak bildirmişler. Yanlışlığı farkedince Warner Bros apar topar prodüksiyonu durdurdu, bölüm sayısını 13’ten 10’a düşürdü ve ikinci sezona onay vermedi.

North Carolina Film Office yöneticisi Guy Gaster, çekimler daha başlamadan Warner Bros’un ve prodüksiyon ekibinin vergi iadesinin 14 milyon dolar olduğunu bildiklerini açıkladı. Hatta kontrata da 14 milyon olduğunu bilerek imza atmışlar.

Uzun zamandır takip ettiğim ve kaynaklarına güvendiğim The GWW‘dan gelen yeni bilgilere göre Warner Bros, Swamp Thing’den izledikleri ilk görüntülerden hiç hoşnut kalmamış ve dizinin tonunu sevmemişler. Bunun üzerine 80 milyon dolar bütçenin bu dizi için çok olduğuna karar verilmiş ve önceden bahsettiğim bölüm sayısının 10’a düşürülmesi mevzusu bu yüzden yapılmış. WarnerMedia’da göreve gelen yeni yöneticiler DCUniverse için Arrow ve Flash gibi daha formülize diziler istiyormuş.

Böyle bir karara varabilmek için ya gerçekten sinemadan anlamamak gerekiyor, ya da gerçekten DC’nin kötülüğü isteniyor olmalı. Bir stüdyo kendi isteğiyle orijinallikten uzak durup, kalıplaşmış içerikler üretmek istiyor. Bunun daha ötesi olabilir mi? Sevgili Warner Bros, yormayın insanı.

Yorumlar