Far From Home’un jenerik sonraları MCU için ne anlama geliyor?

Bu yazıda Spider-Man: Far From Home spoiler’ı vardır.

Yeni Spider-Man filminin jenerik sonrası sahneleri en az film kadar etkileyici, en az film kadar görkemli sahneler. Hatta ilk jenerik sonrası sahnesi, Marvel’ın şu ana kadar ki en iyi 3 jenerik sahnesinden biri olabilir. Bu film, bir Spider-Man filmi olmanın ötesinde, Marvel Sinematik Evreninin 23 filmlik Infinity Saga hikayesini bitiren filmdi. Hani Marvel bugüne kadar filmleri 1. faz, 2. faz diye ayırmıştı ya, bu film 3. fazı bitiren filmdi.

Sıradaki filmin ne olduğunu kesin olarak bilmiyoruz. Black Widow gibi, The Eternals gibi, Guardians 3 gibi çıkacağını kesin olarak bildiğimiz filmler var ama, Kevin Feige bu ay San Diego’da sahneye çıkmadan, bizi neler bekliyor bilmiyoruz. Elimizdeki tek şey Spider-Man’in jenerik sonrası sahneleri.

Çok zamanınızı almadan tek tek bi değerlendirme yapalım. İlk sahnede Mysterio bütün dünyaya Spider-Man’in kimliğini açıklayarak son şakasını yapmıştı. Ayrıca, Sam Raimi’nin Spider-Man filmlerindeki J. Jonah Jameson’ı, MCU’da da J. K. Simmons canlandıracak. Aslında ilerleyen filmlerde olup olmayacağı daha kesin değil, ama J. K. Simmons’ı oraya getirdilerse, diğer filmlerde de çok büyük ihtimalle görürüz. Neyse, asıl olayımız artık herkesin Peter Parker’ın Spider-Man olduğunu bilmesi. Marvel yine naptı etti, Spider-Man konusunda beklenmedik ve alışılmadık olanı yaptı. Çünkü Civil War’dan bu yana biz Spider-Man’i her zaman beklenmedik durumlarda ve yerlerde gördük. Mesela kostümünün teknolojik olması, May halanın Spider-Man olduğunu öğrenmesi, Ned’in Peter’a yardımcılık yapması. Bunlar önceki filmlerde görmediğimiz şeyler. Marvel, Civil War’dan beri kasıtlı olarak bizi şaşırtmaya çalışıyor ve gayet de başarıyorlar. Bu işin son noktası da bütün dünyanın Spider-Man’in kim olduğunu öğrenmesi oldu.

İşin güzel tarafı, insanların Tom Holland’ın Spider-Man’i hakkında en çok şikayetçi olduğu konulardan biri, herkesin Peter’ın aslında Spider-Man olduğunu bilmesiydi. Çünkü Peter hangi süper kahramanı görse, kendini ”Merhaba ben Peter Parker” diye tanıttı. Peter’ın sırrının açığa çıkmasını sağlayan şey Doctor Strange gibi, Captain Marvel gibi süper güçlü karakterlere duyduğu güven ve masumluk oldu. İlk gördüğü anda kendini tanıttı. Aynısını bu filmde Mysterio’ya da yaptı. Aslında bu olay, Peter Parker’ın suçuydu.

3. Spider-Man filminde, Peter’ın bu olaylarla başa çıkmasını izleyeceğiz. Böyle de güzel oldu ama, bence 4. veya 5. filme bıraksalar Peter’ın içeri tıktığı bütün kötülerin ailesini ve arkadaşlarını hedef almasını ve Peter’ın bunlarla başa çıkmaya çalışmasını izlerdik. Evet 4. veya 5. Spider-Man filmi dedim, Çünkü söylentiye göre Marvel ve Sony, toplam 9 tane Spider-Man filmi çıkarmayı düşünüyor. Düz mantıkla ilk üçleme lise hayatı, ikinci üçleme üniversite, üçüncü de yetişkinlik dönemi olacaktır. Yani, hayalini kurmak bile heyecan verici gerçekten. Ben Tobey’nin Spider-Man’i ile büyümüştüm, şu an Tom Holland ile büyüyenler acayip şanslı.

Çizgi romanlarda, hatta direkt Civil War döneminde Tony Stark yüzünden Peter kimliğini basının önünde açıkladığında bütün kötüler ailesinin peşine düşmüştü. May hala öldürülmüştü. Durumu tersine çevirmek için dolaşmadığı kapı kalmadı ama kimseden yardım alamadı. Sonra karşısına Mephisto çıktı, Mary Jane ile olan evliliğin silinmesi karşılığında May halayı geri getirmeyi teklif etti. Mary Jane ve Peter teklifi kabul etti ve May hala kurtuldu. Mary Jane ve Peter hiç tanışmamış oldular. Filmlerde şeytanla anlaşma falan çok uçuk olacağı için böyle bir şey izlemeyiz muhtemelen, bakalım bu durum tek filmlik mi olacak yoksa artık böyle mi devam edecek.

İlk sahnenin olayı bu şekilde. Şimdi siz büyük ihtimalle ilk sahneyi çok sevdiniz, ama ikinci sahneyi çok gerekli bulmadınız. Nick Fury aslında Captain Marvel’daki Talos’muş falan. Ama bu sahne, ilk sahneden çok daha önemli. Çünkü bu sahne direkt olarak Marvel Sinematik Evreninin 4. fazına dair ipuçları veriyor. Şimdi olay şöyle, Endgame olaylarından sonra Nick Fury, Skrull’larla dolu bir gemiyle uzaya gitmiş ve yerine Captain Marvel’daki Talos geçmiş. Dünyanın en yetkili ve güç sahibi kişilerinden biri aslında bir uzaylı. Her ne kadar Captain Marvel’da iyi biri olarak bizi şaşırtsa da, Nick Fury’nin yetkileri bir Skrull’a ait. Peki bu durum gelecekteki filmlerde bizi nereye götürebilir?

Secret Invasion.

Yorumlar