Spider-Man resmen MCU’dan ayrılıyor

Bütün dostlar masadan bir bir ayrılıyor.

Deadline, korkunç bir haber girdi. Habere göre Disney ve Sony’nin anlaşamaması üzerine Spider-Man, MCU’dan ayrılıyor. Spider-Man: Far From Home daha birkaç gün önce Sony’nin en çok hasılat toplayan filmi olmuştu.

Marvel ve Kevin Feige, bundan sonra çıkacak Spider-Man filmlerinin yapımcılığını yapmayacak. Bunun sebebi Sony’nin Disney’in yeni anlaşma teklifini reddetmesi. Disney, bundan sonraki filmlerin gelirlerini iki stüdyo arasında 50/50 paylaşma teklifinde bulunmuş, ancak Sony geçerli anlaşma şartlarında devam etmek istemiş. Geçerli anlaşmaya göre Disney, Spider-Man filmlerinin açılış haftasonunda topladığı hasılatın %5’ini alıyor. Disney bu şartlarda devam etmeyi reddetmiş.

Sony’nin Venom’u MCU’ya dahil etmek istediği bir süredir konuşuluyordu zaten, ama buna gerek kalmadı. Muhtemelen Venom 2’den sonra Spider-Man ve Venom’u kapışırken görebiliriz. Ayrıca Tom Holland’ın başrolde olduğu, ilk iki filmi yöneten Jon Watts’ın yönetmenliğini yaptığı iki Spider-Man filmi daha yapım aşamasında.

Bu durum Sony’nin Spider-Man evrenini etkilediği kadar MCU’yu da çok etkiliyor. Çünkü Peter Parker’ın MCU’nun geleceğinde önemli bir rolü olacaktı ve yeni Iron Man unvanını yavaş yavaş üstlenecekti. Hatta MCU’da geçen 7 Spider-Man filmi daha konuşuluyordu.

Spider-Man’in MCU’ya katılması Sony’nin bugüne kadar Spider-Man hakkında verdiği en iyi karardı muhtemelen. Şu da var ki, bence Sony o kadar da suçlu değil. Çünkü Spider-Man ellerindeki en büyük marka, ve 1 milyar dolar hasılat yapan bir filmin 500 milyonunu vermek gayet mantıksız bir anlaşma. Evet, MCU sayesinde 1 milyar yaptı ama, Marvel olmadan da 1 milyarı görebilir. Bizim için bir anlam ifade etmiyor belki ama, bir filmden 500 milyon dolar fazla kazanmak için stüdyolar her şeyi yapabilir.

Yorumlar