SPIDER-MAN Tekrar MCU’da!

MENACE IS BACK!

MCU’nun başına gelebilecek en kötü şeylerden biri, birkaç ay önce yaşanmıştı. Disney ve Sony, yaklaşık 4 yıl önce yaptıkları anlaşmayı yenilemek için ortak noktada buluşamayınca Spider-Man, MCU’dan ayrıldı. Bu gelişmeden sonra herkes kendi yoluna baktı desem yanlış olmaz sanırım. Hem Disney tarafından Kevin Feige, ”Bu anlaşmanın bir gün mutlaka sona ereceğini biliyorduk, anlatmak istediğimiz hikayeyi anlattığımız için mutluyum.” gibi Spidey’nin gerçekten de MCU’dan ayrıldığını gösteren açıklamasıyla, hem de Sony tarafının kendi Spider-Man evrenini genişletecek üst üste kararlar almasıyla işler ciddiye bindi.

Deadline’ın girdiği haberle birlikte Spider-Man tekrar MCU’ya geri döndü! Ama işler bu kadar basit ve kısa değil. Far From Home’dan sonraki Spider-Man filmi 16 Temmuz 2021’de vizyona girecek ve MCU’da geçecek ama Disney ve Sony’nin yenilediği anlaşma sadece iki film için. Spidey’i üçüncü Spider-Man filmi, ve Spider-Man filmi olmayan başka bir MCU filminde daha izleyeceğiz.

Bu anlaşmanın Sony’i ilgilendiren tarafı şu: Bundan sonra Spider-Man hem iki film için MCU’da, hem de Sony’nin kendi sinematik evreninde yer alacak. Kevin Feige, bu durum için şunu söylüyor:

Spidey’nin MCU’daki macerası devam edeceği için çok mutluyum. Spider-Man, hikayesi dünya çapındaki insanlara ulaşan çok güçlü bir sembol ve kahraman. Aynı zamanda bundan sonra sinematik evrenler arası geçiş yapabilen ilk ve tek süper kahraman da olacak. Sony kendi evrenini genişletmeye devam ettiği sürece, geleceğin ne sürprizler getireceğini bilemeyiz.

Disney, üçüncü Spider-Man filminin hasılatından %25 pay alacak. Daha önce %50 istediği için Sony ile anlaşamamışlardı. Yeni anlaşma sadece iki film için yapıldı da, buradan döndüyse, iki film çıktıktan sonra da yeni anlaşma mutlaka yapılır diye düşünüyorum. İşin ilginç tarafı Sony’nin çıkarmayı planladığı Madame Web filminin MCU ile ortak evren olmaya temel sağlaması. Çünkü çizgi romanlarda falan Spider-Man’in çoklu evren olaylarında kilit nokta her zaman Madame Web olmuştur. Kevin Feige de zaten ”Geleceğin ne sürprizler getireceğini bilemeyiz.” diyor. O üçüncü Spider-Man filminden sonraki MCU filmi, Sony evreni ile ortak film olmasın?

Yorumlar