Titans 2. Sezon 1. Bölüm İnceleme

Size bir iyi, bir de kötü haberim var. İyi haber, sizin de bildiğiniz gibi Titans geri döndü. Kötü haber ise, çorba gibi ve çok tatsız döndü. Tatsızlığın sebebi tamamen sezon finaliyle alakalı, çünkü yeni sezonun ilk bölümü aslında ilk sezonun finaliydi. Çekimler de buna göre yapılmıştı ama prodüksiyon aşamasında yaşanan şeyler sebebiyle ilk sezonun bölüm sayısı azaltılıp, ikinci sezona bırakıldı.

Bunun böyle olması da, yeni sezonun ilk bölümünü bir sezon finali olmak ve bir sezon açılışı olmak arasında çok dengesiz bir yerde bırakıyor. Bu dengesizlik tek başına seyir keyfini kaçırmak için gayet yeterli, ama bu da yetmediği gibi dizinin sezon finali de oldukça kötü. İlk 9 bölümü çok iyi yapıp, karakterleri çok iyi tanıtıp, hepsini ortak noktada buluşturup, arkaplanda Rachel’ın babası Trigon’un hikayesini işlerken bir takıma evrilmelerini sağlamak, ve son olarak Rachel’ın çocukluk evine gelene kadar her şey çok yerinde. Her şey çok çiçek. Ama bütün bu hikaye bence çok başarısız bir sezon finaliyle çok tatsız sonlandırılmış.

Öncelikle her karakterin yaşadığı kabus sekansında hiçbir şey yapmamaları, karşı koymamaları karakterleri kafa olarak inanılmaz güçsüz ve zayıf bir hâle getirmiş. Dawn’ın Hank’e uyuşturucu iğnesi yapması tamamen facia.

Sonra babaya bakıyoruz Trigon’a dönüşüyor. Gezegen katili bu adamın unvanı. 20 metre yürüyüp ölüyor falan. Ya bir kere hem hikayenin böyle biteceği belliydi, hem de yanlış karardı zaten ilk sezondan Trigon’u anlatmak ve göstermek. İlk sezonun hikayesinin merkezine Raven’ı koymak doğru karar tamam ama, bu baba mevzusuna girmeden, Trigon’u vaat edip ama göstermeden, Rachel’ın az çok güçlerine hakim olmaya çalıştığı, ekibin karşısında da fiziksel olarak rakip olabilen orta seviye bir kötü olmalıydı. İlk sezonların amacı karakterleri zorlamak olmaz zaten, Titans gibi bir takım dizisinde takımı bir araya getirmek olur sezonun olayı. Karşıda harcanabilecek orta seviyede bir baş kötü varken, arkaplanda da belki ikinci sezon için, belki üçüncü sezon için Trigon hikayesi anlatılmalıydı. Ama böyle olmadı, Rachel koskoca gezegen katilini 12 saniyede falan yendi. Ayrıca Rachel’ın karanlık taraftan dönme olayını ”arkadaşlık bağına” bağlamaları da çok yersiz geldi bana. Yanlış hatırlamıyorsam ilk sezonun olayları 1-2 hafta içinde gerçekleşiyor. Trigon gücünde bir karakterin büyüsünden kurtarabilecek kadar mı bağlandınız birbirinize 1-2 haftada? Mesela Suicide Squad filminde de bu hatayı yapmışlardı. Gittikleri ilk görevde, hırsızından katiline türlü türlü suç işlemiş, psikolojik olarak patates olmuş Squad üyeleri kendini 8. saatin sonunda aile olarak görmeye başlamıştı. Aynı hataya Titans da düştü maalesef. Dediğim gibi eğer Trigon hikayesini ikinci veya üçüncü sezona bıraksalar, karakterlerin birbirleriyle sağlam bir geçmişi olacağı için Gar’ın Rachel’ın elini tutarak büyüden kurtarması çok daha inanılır olacaktı.

Bir şekilde bunu kabullendik diyelim. Titans ilk sezonu ilk 9 bölüm oldukça başarılı, ama sezon finali sağlam bir hayalkırıklığıydı. Tamam güzel. E peki şimdi bu sezon Titans’ın karşısında kim olacak? Deathstroke mu gerçekten? Abi yani, Rachel az önce 3 metrelik gezegen katili Trigon’u bakışlarıyla öldürdü. Kılıç ve silah kullanan Slade Wilson, özellikle emekliliğe ayrılmış yaşlı bir Slade Wilson, ne gibi bir tehdit oluşturabilir gerçekten? Eğer Deathstroke’u sezonun baş kötüsü yapmışlarsa büyük problem var.

Onun dışında nihayet Bruce Wayne’in Dick ve Jason’la ilişkisini izleyecek olmaya çok coştum. Sinemada bugüne kadar doğru düzgün bir Batman & Robin dinamiği izleyemediğimiz için, Titans’ın elinde güzel bir fırsat var. Bence yeni sezonu izlerken, ilk sezon olaylarını unutmalıyız. Tamamen Trigon meselesi yüzünden. Titans ekibinin çoktan kurulduğunu varsayalım ve öyle devam edelim.

Yorumlar