Titans 2. Sezon 3.&4. Bölüm İnceleme

Zaten böyle olacağı belliydi de, 4. bölüm itibariyle Titans ikinci sezonunun ilk sezondan daha iyi olduğunu söyleyebilirim. Bunun en büyük sebebi sezonun baş kötüsü. Çünkü hepimiz biliyorduk ilk sezonda Trigon’un yeteri kadar inandırıcı bir tehdit olmadığını. Başarılı olup olmayacağı ihtimali söz konusu bile değildi, ama ekipten birinin ölüp ölmeyeceği de merak uyandırmıyordu. İlk sezonda Trigon, tamamen bir başarısızlıktı sonuç olarak.

Öte yandan bu sezonun baş kötüsü o kadar başarılı ki, Trigon anca Deathstroke’un getir götürünü yapar. Sezonun tamamında ve onu tanıyan bütün karakterler üzerinde net bir ağırlığı var. Orijinal Titans üyeleri başta olmak üzere, tanıyan herkes biliyor Slade Wilson’ın neler yapabileceğini, ve adamdan korkuyorlar da. Donna Troy iki bölümdür yusuf yusuf mesela. Keza Hank ve Dove da öyle. Slade Wilson hem fiziksel olarak Rachel ve Kory hariç Titans üyelerine sıkıntı çıkartabilecek bir rakip, hem de stratejisiyle hepsinin bir adım önüne geçebilecek bir rakip. Benim için tek soru işareti hâlâ Slade Wilson’ın neden Titans’ın peşinde olduğu. Çünkü basit bir süper kahraman düşmanlığı değil bu. 5. bölümün tanımında ”Dick Grayson şarlatanı tarafından oyuna getirildiniz. Aptal çocuklara kostüm verip süper kahraman olduklarını zannediyorlar. Titans’ı bir daha bir araya getirirse, hepsini tek tek öldüreceğimi söylemiştim.” gibi bir repliği var Slade’in.

Belli ki derdi Titans ile değil, Dick Grayson ile. Sebebi ise çocukları süper kahraman yapmasıysa, komik olur, çünkü Hank de, Donna da, Dove da, Dick’in kendisi de gayet yaşını başını almış koca koca insanlar. Teen Titans değil ki bunlar. Şu anki Titans üyeleri Rachel, Jason ve Gar çocuk olabilir belki ama diğerleri baya 20li yaşlarındalar. Deathstroke’un motivasyonu daha kesin olarak belli olmadığı için, beni pek ikna edemedi.

Bölümün sonundaki olay olabilir belki. Bölüm sonunda Dick, müzik mağazasında Jericho ile iletişim kurmuştu. Jericho, çizgi romanlarda Slade Wilson’ın çocuklarından biri. Göz teması kurarak karşısındakinin vücudunu kontrol etme gibi bir olayı var. Sanırım Dick ve Jericho arasında yaşanan bir şey, Slade’in Titans’ın peşine düşmesini sağladı. Dove, Dick’e ”Batman ol.” demişti hatırlarsınız. Dick, Batman’lik yapıp Jericho’yu kanatları altına almış veya Titans’a katılmasını sağlamış gibi bir şey olmalı ki, Jericho’nun başına bir şey gelsin ve Slade, Titans’ın peşine düşsün. Zaten 3. bölümde Titans kulesinde kostümlerin durduğu 7 tane kapsül vardı. Dick, Donna, Hank, Dove, Garth ile beş, muhtemelen Roy Harper ile altı, tahminen de Jericho ile yedi.

Aaayrıca, ilk sezonda Dick Grayson ile tanıştığımızda ”karanlık bir yola saptığı için” Robin olmayı bırakmıştı. Bu karanlık yol, bence Dove’un ona ”Batman ol.” demesi, ve Jericho’yu kullanmasıyla başlıyor.

Bu konuda küçük bir not: Çizgi romanlarda Jericho, Asyalı değil. Dizide öyle yapmalarının sebebi Slade Wilson’ın diğer çocuğu Rose da Asyalı olduğu için, ikisinin öz kardeş olmasının daha inandırıcı olacağından dolayı olabilir. Ayrıca Jericho’yu oynayacak aktör için gerçekten dilsiz birini seçmek çok şık hareket.

 Onun dışında 4. bölüm orijinal Titans’ı izleyebildiğimiz çok keyifli bir bölümdü. Geçen sezondan beri bu bölüme kadar süren bir türlü gösterilmeyen geçmiş, ve karakterler arasındaki mazi, nihayet gösterildi ve o boşluk dolduruldu. Hank ve Garth’ın arkadaşlığı, birbirlerine sataşmaları başta olmak üzere takım dinamikleri bomba gibiydi. Özellikle Garth’ın tanıtımı çok güzel yapıldı. Tek bölümlük bir karakter olduğunu ve bölümün sonunda öleceğini bilsek de, tam olarak izleyenin seveceği türden bir karakterdi.

Sezonun genelinde endişelerimden biri Jason’ın Red Hood olarak geri dönme sürprizini erken kullanacaklar gibi. Çizgi romanlarda Joker, Jason Todd’u levyeyle öldürüp sonra Red Hood olarak geri dönmüştü malumunuz. Dizide bence illa ki bir gün Red Hood göreceğiz, ama bu Joker’in elinden olmayacak. O topa girmek yerine bu sezon Deathstroke tarafından öldürülüp, lazarus çukuruna atılıp ilerleyen sezonlarda kırmızı kaskıyla geri gelebilir. Tabii bu sadece bir tahmin. Umarım böyle olmaz. Dick ve Jason’ı beraber daha çok izleyip, nihayet anlaşabildikleri bir noktaya gelirlerse, Jason’ın hem ölümü hem de dönüşü çok daha etkili olur. Bu arada Jason’ın tek başına Slade Wilson’ın peşine düşmesi tam bir Jason Todd hareketi. Çünkü hem Bruce’tan önce ailesini onu başından attı, sonra Bruce onu Dick’e yolladı. Bruce da kurtulmak istemiş gibi oldu, şimdi de Dick çocuğu sallamıyor. Jason Todd gibi çoğunlukla aklıyla düşünmeyen biri için, bu tepki çok normal geldi bana. Ayrıca Dr. Light’i indirip ağzını burnunu kırmasını izlemek müthiş keyifliydi. Titans, bu tarz aşırıya kaçan sahneleri sayesinde kendisini diğer dizilerden ayırıyor.

Yorumlar