Titans 2. Sezon 5. Bölüm İnceleme

Benim bu Titans bölümünden önce birkaç sorum vardı:

1- Rachel bütün sezonu hiçbir karakter hikayesi olmadan Titans kulesinde geçirecek galiba?

2- Slade Wilson hangi sebeple Titans’ın peşinde? Geçerli bir sebebi var mı, yoksa Dick Grayson’a mı kıl oluyor?

3- Eski ve yeni Titans üyeleri birbirlerine duygusal olarak bağlı mı gerçekten? Yoksa öylesine mi takılıyorlar?

Neyse ki Titans yeni bölümüyle bu soruların hepsi cevaplandı. Bu sezon bölümlerinde çoğunlukla dizinin geleceğine yol yapılsa da, bu bölümün en büyük başarısı hem geçmişe hem de günümüze ışık tutarak birçok sorunu çözümlemesiydi.

Jason Todd mesela, bu bölüme kadar Bruce Wayne’in başından savdığı, Dick Grayson’ın da yeteri saygıyı göstermediği, çoğunlukla küçümsediği bir karakterden, bütün Titans üyelerini biraraya getirip ne pahasına olursa olsun kurtarılacak kişi noktasına geldi. Jason’ın tehdit altında olması problemleri olan eski Titans ekibini ortak noktaya buluşturdu.

Eski Titans’ın en büyük memnuniyetsizliği Dick’in Titans’ı yeniden başlatmasıydı. Bunun sebebini hem biz bilmiyorduk, hem de büyük ihtimalle Dick de bilmiyordu. Bu bölüm Dick’in nihayet eskiden yaşanan Garth olayının sorumluluğunu alarak, hem de yeni takımını korumak adına Deathstroke’la tek başına yüzleşmesini sağladı.

Bu yönden Dick’in bu gelişimi, Nightwing olma yolundaki en büyük adımlardan biri. Ayrıca bu bölüm sayesinde Kory’nin de bu dizi için ne kadar önemli, ve karakterler arasındaki ilişkilerde dinamo olduğunu gördük. Karakterleri bir arada tutan tutkal gibi adeta. Aynı zamanda da mantığın sesi. Örneğin çizgi romanlarda Kory duygularıyla hareket etmez. Star Trek’teki Spock tarzı, zor durumlarda mantığını ön plana atar. Bu bölüm eski ekip Jason Todd konusunda ne yapacaklarını çözmeye çalışırken herkes yusuf yusuf olmuş durumdaydı, Kory geldi yine muhteşem mantığıyla yargı dağıttı. Bu dizi, bu takım, bu karakterler, Kory ile birlikteyken kesinlikle daha iyi.

Deathstroke vs. Titans meselesinin sebebi de anlaşıldı nihayet. Bir önceki bölümün sonundaki flashback sahnesinde Dick, Jericho’yla tanışmıştı. O sahnenin olayı büyük ihtimalle Jericho’yu Deathstroke’a karşı kullanmak olduğunu yazmıştım, öyle de oldu, Jericho Deathstroke’a karşı koz olarak kullanılmak isterken hayatını kaybetmiş. Merak ettiğim şey Jericho’nun Titans’a katılıp katılmadığı. Çünkü Titans kulesinde 7 kostümlük yer var. Dick, Donna, Hank, Dove, Garth ile beş, muhtemelen Roy Harper ile altı, eğer öyleyse de Jerichi ile yedi. Ama değilse de, Jericho yerine başka bir kahraman Titans’ta yer almış oluyor. Jericho’lu flashback sahnelerini ve özellikle öldürülüşünü merak ediyorum.

Gelelim bölümün sonundaki büyük olaya. Jason Todd gerçekten ölecek mi? Benim cevabım: tabii ki hayır. Bunun sebebi hem Jason’ı oynayan aktörün çekimlerini daha geçen hafta bitirmesi, hem de Jason için daha uzun vaadeli bir plan yapmış olmaları. Ayrıca, Jason’ın Deathstroke yüzünden ölmesi Dick Grayson’ın ve Titans’ın yeniden başarısız olduğu, Jericho olayının hiçbir şey değişmeden tekrar yaşanması anlamına gelir. Karakterlerin dönüp dolaşıp aynı yere gelmesi ve aynı şeyleri yaşaması karakter gelişimi açısından pek mantıklı ve memnun edici olmaz. Jason’ın nasıl kurtarılacağı hakkında üç teorim var. İlki Batman’in olay yerine intikal etmesi. Çünkü Jason’da takip cihazı vardı, bunun devre dışı kalması Bruce’u harekete geçirmiştir. İkincisi Superboy’un gelmesi. Bundan sonraki bölümün adı Conner. Yeni bölümde Superboy ile tanışacağız. Ama daha önce hiç görmediğimiz birinin gelip Jason’ı kurtarması tatmin edici olmaz. Üçüncü teorim de Starfire’ın uçma modunu aktifleştirmesi. Bana bu çok kasıntı olurmuş gibi geliyor. Bilemedim. 7. bölümün adı Bruce Wayne olduğu ve kendisini Titans kulesinde göreceğimiz için, eğer 6. bölüm tamamen Superboy’a ayrılırsa Bruce’un kurtarması mantıklı hale geliyor benim için.

Yorumlar