DCEU… galiba… doğru yolda?

Son birkaç günde Warner Bros’un DCEU için yaptığı duyurulara inanamıyorum, çünkü gerçekten geleceğe yönelik aklı başında adımlar atıyorlarmış gibi geliyor. Neden inanamıyorsun diye sorarsanız; Warner Bros aklı başında adımlar atmaz ki! DCEU bunun en büyük örneği. Evrenin şu an bu halde olması bir yönetmenin veya bir film serisinin değil, Warner Bros’un hatası. O yüzden bu doğru adımlar pek alışılmış şeyler değil.

Justice League 2’den veya Snyder Cut’tan bahsetmiyorum maalesef. DCEU derli toplu ve ahenkli bir evren olmaktan oldukça uzakta. Uzun bir süre boyunca şahsına münhasır karakterlerin şahsına münhasır maceralarını izleyeceğiz, belki arada sırada birbirlerinin maceralarına da katılıp ufaktan seyirciye gözükürler. 2020’de bizi bekleyen iki film var: Birds of Prey ve Wonder Woman 1984. Asıl olay bundan sonra başlıyor.

Son birkaç yıldır DCEU’nun popülaritesinin düşmesinin sebeplerinden biri senede bir veya en fazla iki film çıkartmalarıydı. 2020’de de öyle. Ancak 2021’den itibaren durum tamamen değişiyor. 2021’de çıkacak The Batman ve The Suicide Squad’ın yanına bir de Black Adam filmi eklendi. The Batman filmi DCEU dışında geçiyor, ama hiçbir seri diğer serilerle bağlantılı olmadığı için bunun bir önemi yok. Aralık ayında çıkacak Black Adam’dan tam dört ay sonra 2022’de Shazam! 2 vizyona girecek. Yani olur da bir gün Shazam ve Black Adam aynı filmde birbirini dövecekse, o filmin bu film olma ihtimali çok yüksek.

Nisan 2022’de Shazam! 2’den sonra Green Lantern ile birlikte DCEU’nun bir türlü gün yüzü gösteremediği The Flash filmi var. Başrolü Ezra Miller, yönetmeni Andy Muschietti. Bence The Flash filmi Flashpoint ile evreni sıfırlamak için kullanılmalı, ama Warner Bros’un tamamen solo filmlere odaklanan planından da çok da şikayetçi değilim. Aquaman ve Wonder Woman gibi filmler beni memnun ediyor, yeni Shazam filmi ilk film gibi olacaksa mümkünse hiç çekmesinler. The Flash’tan sonra 2022’nin üçüncü bombası ise Aquaman 2!

Aralık 2021’deki Black Adam ile Aralık 2022’deki Aquaman 2 arasındaki sürede dört tane DCEU filmi vizyona girecek. Ayrıca Wonder Woman 3, Trench filmi ve Amazon savaşçıları filmleri de yapım aşamasında. Warner Bros’un bu düzeni sağlamış olması harika bir zamanlamayla oldu, çünkü Marvel Sinematik Evreni herhalde 11 yıllık macerasının en büyük sınavlarından birini verecek: Avengers olmadan da var olabilecekler mi?

Bu evren 10 yıl boyunca Tony Stark ve Steve Rogers’tan beslendi. Şimdi bu ikili olmayınca, Endgame geçip gidince, elde yeni süper kahramanlar varken hem orijinal Avengers’ın yerini doldurup hem de ortaya yeni şeyler koyabilecekler mi? Bakalım Shang-Chi, The Eternals ve Disney Plus dizileri başarılı olacak mı?

Yorumlar