İnceleme: Titans 2. Sezon

Yavaştan The CW kalitesine düşüyoruz.

Ben fikrimi en baştan belirteyim. Titans ikinci sezonu iyi değil. Başlamayı düşünen varsa bence bu sezonu izlemek yerine gidip daha kaliteli dizilere vaktinizi harcayabilirsiniz. Mesela The Boys’u veya Doom Patrol’ü şiddetle öneririm. Titans ikinci sezonunda neler olduğunu internetten öğrenseniz de olur.

Benim bu sezondan beklentim büyük olduğu için sezon boyunca bolca hayal kırıklığına uğradım. Bu incelemeyi hikaye üzerinden değil karakterler üzerinden, dizinin aksine derli toplu bir şekilde yapacağım. Öncelikle Bruce Wayne’i de getirseler, Slade Wilson’ı da getirseler bu dizinin üç tane büyük karakteri var. Bütün sezon ve bütün hikaye bu karakterler üzerinden şekilleniyor. İş böyle olunca da bu üç karakterin, özellikle içlerinden birinin karakter hikayesinin kurşun geçirmez olması lazım.

Dick Grayson, Rachel ve Kory’den bahsediyorum. Titans üyesi de olsalar geri kalan herkes yan karakter benim gözümde. Rachel zaten bütün ekibin bir araya gelme sebebi. Bütün karakterler arasındaki en güçlü kişi olduğu için hikayeye etkisi ve hikayedeki ağırlığı büyük oluyor. Dizinin tamamına bu kadar etki eden bir karakterin hakkının verilmesi lazım. Titans’ın mutlaka ama mutlaka yapması gereken şeylerden biri bu üç karakterin hakkını vermek.

Ekibin bir araya gelmesini sağlayan ve dizideki olayların yaşanmasına sebep veren karakter zaten Rachel. Aynı zamanda dizideki en güçlü karakter de Rachel olunca dizinin temelini atan bu karakterin doğru işlenmesi gerekiyor. İkinci sezonda yaptıkları şey Rachel’ı olayların merkezinden çıkartıp acayip arkaplana atmasıydı. Sezonun ortasında bir ara güçlerini kontrol edememeye başladı, gitti yanlışlıkla herifin tekini öldürdü falan ama bu güçlerini kontrol edememe meselesi hiçbir yere varmadı. O ölen herif bok yoluna gitti resmen.

Kory ise dizinin uzaya açılan kapısı, Rachel ile birlikte dizinin en güçlü karakterlerinden biri. Ama ilk sezonda Kory’i özel kılan şey uzaylı olması veya çok güçlü olması değildi. İkinci sezonda uzay işlerini kullanmaya çalıştılar ama pek beceremediler. İlk sezonda Kory, Rachel gibi büyük güçlere sahip olduğu için değil, Dick Grayson gibi liderlik ederek ve doğru kararları alarak ön plana çıkmıştı. Hem Titans’ın Dick Grayson’ın anaokulu sınıfına dönmemesini sağladı, hem de ikili ilişkilerde zayıf olan Dick’in yerine ekibin gidip derdini anlatabileceği cana yakın abla rolü gibi bir şeye büründü. Bu yüzden Kory’nin dizide mantığın sesi olması falan çok kıymetliydi. Ama bu sezonda solo takılmasını, anlamsız triplere girmesini, ne istediğini bilememesini izlemek sezonu kötü yapan şeylerden biriydi. İkinci bölümdeydi galiba, Donna’nın yanındayken kaçırılınca birkaç bölüm Titans’tan ayrı takıldı. Bilerek geri dönmedi, sanki dönmeyi istemiyormuş gibi. Sonra uzaylı kankası Kory’i gezegenine götürmek istedi, trip attı oraya da dönmedi. Sonra kardeşiyle görüntülü sohbet yaptı ”Abla gel gezegeni beraber yönetelim” dedi onu da kabul etmedi. Ne istediği kesinlikle belli değildi Kory’nin. Geriye kaldı Dick Grayson.

Dizinin ilk sezonunun bu kadar başarılı olmasının sebebi bu üç karakterin de doğru adımlarla hikayede yer almasıydı bence. Mesela Dick Grayson, bu yeni Titans evreninin geçmişini seyirciye anlatmak için kullanılıyordu ilk sezon. Bir bölümde Justice League’in varlığından haberdar olurken, diğer bölümde Batman’in zamanında Two-Face ile kapıştığını öğreniyorduk. Her bölümde evrenin geçmişine dair yeni bilgiler öğrenmek heyecan vericiydi. Dizi Dick Grayson’ı evrenin geri kalanına açılan kapı olarak kullanarak çok iyi bir iş çıkartıyordu.

İlk sezonun en iyi yaptığı işlerden biri Titans ekibinin üyelerini çok arkaplana atmadan Dick Grayson’ı tam ayarında öne çıkarabilmesiydi zaten. Çünkü seyircinin gözünde bu ekibin yıldızı Dick Grayson’dan başkası değildir. Aynı X-Men filmlerinde Wolverine’in öne çıkarılması gibi.

Ama bu sezonda o kapı tamamen kapalıymış gibi geldi bana. Dizide kanlı canlı Bruce Wayne izlememize rağmen Titans ekibi evrenin geri kalanından bilerek izole edilmiş gibiydi.

Dizinin tartışmasız yıldızı Dick Grayson, ama sezonun en büyük problemi de Dick Grayson. Ya bir kere Dick’in Jericho’yu öldürdüğü için yaşadığı redemption hikayesi gereğinden uzun sürdü, 7 veya 8. bölümde falan cidden kabak tadı vermeye başladı. Ama dedim Deathstroke’la kan davasına bu kadar ağırlık verdiklerine göre herhalde sezon finalinde falan sağlam bir kapışma gelecek. Flashback sahnesinde yanında Jericho varken kilisede dayak yiyor ya hani Dick, hikayesi oradan başlayarak sezon finaline kadar Nightwing’e dönüşmesini izliyoruz. Bir ara kafayı sıyırıp Titans’ı dağıtıyor, Jason Todd’a atar yapıyor, zihninde Bruce Wayne’le tartışıyor, Bruce Wayne’den dayak yiyor falan, abi herif kafayı öyle bir yedi ki en son Uruguay’a mı ne saçma sapan bir yere gitmeye karar verdi falan. Sonra hapse attırdı kendini. Yalnız yanlış anlaşılmasın bunların yaşanma sebebi hâlâ Nightwing’e dönüşmesini sağlamak, yazarların böyle bir iddiası var. Artık 6 bölüm mü kaç bölümse izledik bunu, Nightwing oldu, çıktı sezon finalinde Deathstroke’un karşısına. Yine dayak yedi. Yani abi gerçekten yine dayak yiyecekse 6 bölüm ne izledik biz? Niye izledik? Sonra Rose gelince beraber yendiler Deathstroke’u, beraber de yenmediler aslında. Rose tek başına dövdü.

Bu sezon dizi Dick Grayson’ı Robinlikten Nightwingliğe terfi ettirmeye çalıştı ama bence karakter bu sezon yaptıklarıyla Robin olmayı bile hak etmedi. Karakteri bu kadar batırmayı başarmak muhteşem bir başarı bence.

Aynı zamanda genel olarak sezonun hikayesi de büyük rezaletti. Zaten sezon felaket bir bölümle başladı. Normalde ilk sezonun finali olarak planlanan bölüm, ikinci sezonun açılışı yapıldı ve rahatlıkla dizinin en kötü bölümüydü. Öyle bir bölümdü ki ilk sezon finali olsa tüm zamanların en kötü sezon finali olurdu, sezon açılışı olsa en kötü sezon açılışı. Ya abi gezegen katili diye Trigon’u getirdiler, adam 20 metre yürüyüp öldü. Trigon hepsini ele geçirdi, o rüya sahnelerinde hiçbiri direnemedi falan. Demek ki o kadar güçlü değilmiş bu karakterler. Hadi tamam bunlar kabul, Rachel 10 saniyede dövdü babasını buna lafımız yok. Peki Trigon’u yenebilen bir takımın karşısına yeni düşman olarak neden silah ve kılıç kullanan Deathstroke’u koyuyorsunuz?

İlla Deathstroke’la kapışacaksanız çıkarın karşısına Rachel’ı, iki saniyede büyü falan yapsın paketlesin Slade’i. Sorun sezon planlamasında. Eğer sezon finalinde Trigon’la kapışmamış olsalar, Trigon tehdidinin altında bir araya gelmiş bir Titans ekibini Deathstroke’a karşı izlemek güzel olabilirdi. Trigon’u da üçüncü veya dördüncü sezona bırakarak gezegen katili karşısında hem güçlü hem de tecrübeli bir Titans izlemiş olurduk.

Donna Troy’un saçma sapan şekilde katledilmesine hiç girmiyorum, girersem çıkamayız çünkü. Koskoca Amazon savaşçısı elektrik direğinin altında kaldı, ne diyeyim ki? Maalesef Titans bu sezonuyla The CW tadı verdi.

Yorumlar