Wonder Woman 1984 Fragman #1 İncelemesi

I can save today, you can save the world.

İlk Wonder Woman filmi ve bunun arasında aşağı yukarı 70 yıl var. Yani 70 yıldır insanlar arasında olan, onları kurtarmaya devam eden, tecrübeli ve nasıl savaşacağına bilen bir Wonder Woman var karşımızda. Gal Gadot’un söylediğine göre artık nasıl savaşacağını bildiği için de, doğruluk kementi dışında bir silah taşımıyormuş.

Filmin en büyük sorusu tabii ki Steve Trevor’ın nasıl geri döndüğü. Çizgi romanlara hakim olanlar Steve Trevor’ın ölüp ölüp geri dönmesine gayet alışkın. Paralel evrenlerden geldiği de oldu, Yunan tanrıları tarafından hayata döndürüldüğü de. Filmin çizgi romanlardan ilham alabileceği birçok farklı yol var ama bence Steve Trevor’ın nasıl geri döneceğinin cevabı Maxwell Lord’da gizli. Çizgi romanlarda bu karakterin insanların zihnini kontrol edebilme gibi bir gücü var, bazı söylentilere göre filmdeki olayı kişilere belli bir bedel karşılığında dilek hakkı vermesiymiş. Hani Civil War olaylarından sonra bütün dünya Spider-Man’in Peter Parker olduğunu öğrenince May halanın öldürülmesi ve Peter’ın May halanın hayata geri dönmesi karşılığında Şeytan’la anlaşıp Mary Jane’den ayrılması gibi. Diana, belli bir bedel karşılığında Steve Trevor’ı hayata döndürmüş olabilir.

Ayrıca filmin baş kötülerinden biri olan Barbara Minerva da güçlerini bu sayede kazanmış olabilir. Filmin başında Diana ve Barbara arkadaşlar. Fragmandan da anlaşılacağı üzere Barbara baya baya hayran kendisine, Wonder Woman diye ölüp bitiyor kadın. Bir takım olaylar yaşanıyor ve filmin sonunda kafa göz birbirlerine dalacak duruma geliyorlar. Aralarındaki ilişki Amazing Spider-Man 2’de Max’in Spider-Man’e olan hayranlığı gibi. O hayranlık kıskançlığa, kıskançlık da nefrete dönüşmüştü. Film hakkında en çok merak ettiğim konulardan biri Steve Trevor’ın nasıl döndüğü ve Barbara’nın niye Diana’ya düşman olduğu. İki konudan birinin arkasından Yunan tanrıları çıkarsa hiç şaşırmam. Çünkü Wonder Woman çizgi romanlarında Yunan tanrıları bolca yer alırdı.

Steve’i gördük falan ama fragman öyle çok cömert davranmadı aslında, cevaplanmayan çok fazla soru var. Yine de açığa çıkardıkları en büyük şeylerden biri Diana’nın yeni kostümü. Çizgi romanlarda bu kostümün adı Altın Kartal. Kökeni klasikleşmiş Kingdom Come çizgi romanına dayanıyor. En büyük olayı kanatlar sayesinde Diana’nın uçabilmesini sağlaması. Onun dışında normal kostümünden daha dayanıklı ve güçlü, Batman’in Batman v Superman’de Superman’le kapışırken giydiği kostüm gibi. Klasik bir savaş zırhı. İnternette bu zırhın Amazon şampiyonuna ait olduğuna dair bir yorum gördüm ama araştırdığım yerlerde doğrulayamadım.

Genel olarak meraklandırıcı ve heyecan verici bir halde bıraktı beni. Özellikle Steve ve Diana’nın rolleri değişmelerini izlemeyi merakla bekliyorum. İlk filmdeki dünyaya Diana yabancıydı, bu sefer Steve yabancı. Bu tarz uyum süreçlerini izlemek aşırı keyifli geliyor bana.

Yorumlar